Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U neznámé vody buďte opatrní, nehrozí jen utonutí

Teplé počasí láká mnoho lidí k vodě a nedávno jsme vás už informovali o prvních případech tonutí v našem kraji. Všichni by si ale měli uvědomit, že kromě rizika utopení, hrozí také úrazy. Obzvlášť pokud chodíte na přírodní koupaliště, k přehradám a nebo se koupete v řekách. Záchranáři už zachraňovali dvě ženy po skoku do neznámé vody.

Slunečného počasí opět využila řada lidí ke koupání a jako téměř vždy se to neobešlo bez pomoci záchranné služby. Nejprve záchranáři spěchali do Českého Těšína, kde do řeky Olzy skočila z jezu 16letá dívka. Už se nevynořila. "Byla vytažena svědkem události. Zasahovali nejen české, ale i polská posádka záchranné služby. Záchranáři ji zajistili dýchací cesty a řízenou plicní ventilaci a následoval transport do Ostravy," říká mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

O chvíli později byla ohlášen těžký úraz z Těrlicka, kde 44letá žena skočila po hlavě do mělké vody. "Utrpěla poranění páteře a hlavy. po zajištění krčním límcem a uložení do vakuové matrace byla přepravena do Fakultní nemocnice Ostrava," popisuje Lukáš Humpl.

Oba případy mají společné to, že šlo o skok do neznámé vody a ženy nemohly vědět, kde je dno. Proto je třeba dbát na několik zásad. "Pokud se někde koupeme, tak je důležité si zjistit, jak je ta voda hluboká, jestli v ní není nějaké cizí těleso, jestli je to koupání bezpečné," vysvětluje místopředseda Vodní záchranné služby ČČK David Koudelka.

Záchranáři proto znovu důrazně varují. Chovejte se u vody zodpovědně a nepřeceňujte vlastní síly. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy