Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Ostravy se stane laboratoř pro zlepšování ovzduší

Ostrava se v příštích osmi letech stane jakousi laboratoří Evropy, kde se bude zkoumat, jak zlepšit ovzduší pomocí zeleně. Jde o unikátní projekt, díky kterému bude vysazeno několik tisíc stromů a vědci ze tří univerzit pak budou zkoumat, jak to ovlivňuje čistotu ovzduší.

Ostrava se už mnoho let snaží zlepšit životní prostředí, mimo jiné výsatbou zeleně. Lokality se ale vybíraly spíše nahodile a nebo podle přání obyvatel. Neřešila se příliš ani vhodnost jednotlivých druhů stromů nebo keřů a také jich kvůli tomu mnoho uhynulo. Nyní se to změní. Z Ostravy se stane jakási laboratoř, ve které se budou všechny tyto aspekty zkoumat. "Ostrava se stala lídrem celoevropského projektu s názvem Clairo, což je zkratka čistý vzduch pro Ostravu," uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.

Projekt CLAIRO bude trvat 8 let. Vybrány byly dvě lokality v Bartovicích a Radvanicích v blízkosti huti ArcelorMittal, kde bude  zeleň vysazena. O její výběr se postarají vědci ze Slezské univerzity v Opavě. "Zajímají nás meteorologické parametry a proudění vzduchu. Naším úkolem je potom vybrat složení a strukturu zeleně a spočítat tzv. záchyt," vysvětluje za univerzitu Miloš Zapletal.

Vysoká škola báňská bude měřit úroveň znečištění mnoha různých látek a využíván bude i superpočítač. "Ta zeleň se bude sledovat, jak funguje jako filtrace prachu a škodlivin z ovzduší," popisuje Jiří Bílek z Vysoké školy báňské.

Aby stromy přežily i v náročných podmínkách, zařídí vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se postarají o zálivku. Na konci projektu by mělo být jasné, které stromy jsou pro zlepšení ovzduší ve znečištěných lokalitách nejvhodnější a získané údaje budou rozšířeny do měst v celé Evropské unii. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy