Ostrava se už mnoho let snaží zlepšit životní prostředí, mimo jiné výsatbou zeleně. Lokality se ale vybíraly spíše nahodile a nebo podle přání obyvatel. Neřešila se příliš ani vhodnost jednotlivých druhů stromů nebo keřů a také jich kvůli tomu mnoho uhynulo. Nyní se to změní. Z Ostravy se stane jakási laboratoř, ve které se budou všechny tyto aspekty zkoumat. "Ostrava se stala lídrem celoevropského projektu s názvem Clairo, což je zkratka čistý vzduch pro Ostravu," uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.
Projekt CLAIRO bude trvat 8 let. Vybrány byly dvě lokality v Bartovicích a Radvanicích v blízkosti huti ArcelorMittal, kde bude zeleň vysazena. O její výběr se postarají vědci ze Slezské univerzity v Opavě. "Zajímají nás meteorologické parametry a proudění vzduchu. Naším úkolem je potom vybrat složení a strukturu zeleně a spočítat tzv. záchyt," vysvětluje za univerzitu Miloš Zapletal.
Vysoká škola báňská bude měřit úroveň znečištění mnoha různých látek a využíván bude i superpočítač. "Ta zeleň se bude sledovat, jak funguje jako filtrace prachu a škodlivin z ovzduší," popisuje Jiří Bílek z Vysoké školy báňské.
Aby stromy přežily i v náročných podmínkách, zařídí vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se postarají o zálivku. Na konci projektu by mělo být jasné, které stromy jsou pro zlepšení ovzduší ve znečištěných lokalitách nejvhodnější a získané údaje budou rozšířeny do měst v celé Evropské unii.