Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj chce změnit pohornickou krajinu na Karvinsku

MS kraj chce do roku 2030 změnit podobu pohornické krajiny Karvinska. S novou koncepcí se ztotožnili zástupci měst a obcí, vlastníci pozemků a dalších klíčoví partneři. Všichni podepsali memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto území.

Do lokality mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou chce MS kraj vrátit život. S navrženou vizí a zpracovanou koncepcí souhlasí  téměř čtyřicítka signatářů, zástupci dotčených měst a obcí, vlastníci pozemků a také ředitelé klíčových firem a podniků, kteří na Dole Gabriela podepsali memorandum  o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto těžbou postiženého území.

 “Tady se těžilo uhlí přes  100 let a blíží se doba, kdy se s těžbou skončí a je třeba tu oblast využít. je to oblast zajímavá pro budoucí investory, malé střední podniky, které tady mohou najít zajímavé prostory, ale i pro volnočasové využití,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO 2011).

 “Je to ucelený koncept celé pohornické krawiny, jsem rád, že ten koncept vznikl, pracovala na něm spousta lidí a my jako Karviná to vítáme, víceméně to navazuje a je to součástí našeho projektu Karviná všemi deseti, na kterém děláme. Důležité bude ty projekty dobře připravit a zajistit finanční prostředky na to, abychom je byli schopni zrealizovat, protože nich se toho moc udělat nedá,” řekl primátor Karviné Jan Wolf(ČSSD). 

Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu Re:Start a také  peněz z EU, která je obnově těžbou zničených území nakloněna. Konceptu se od roku 2018 věnuje společnost Moravskoslezské Investice a Development. Řeší komplexně celé území o rozloze 60 km čtverečních. 

“Aktuálně jsme stanovili pět prioritních oblastí, které bychom chtěli řešit, první je propojení oblasti pomocí cyklostezek a stezek pro pěší, abychom krajinu opět otevřeli lidem,” vysvětlil Tomáš Kolárik, ředitel společnosti Moravskoslezské Investice a Development. 

Počítá se s realizací inovativních projektů, nalezení nových uzlových bodů  i s přeměnou důlních areálů. 

“Bez OKD by nebyl tento problém a nebyla by tato iniciativa, takže za OKD  deklaruji, že jsme maximálně připraveni spolupracovat a odstraňovat překážky a přinášet odborný know-how. Veškeré pozemky, budovy a těžní věže budeme aktivně nabízet a spolupracovat s celou platformou,” řekl výkonný ředitel OKD Michal Heřman. 

Až 65 procent pozemků patří společnost Asental, i ta se s koncepcí kraje ztotožňuje.

 “Je to území, které rozhodně potřebuje urbanistickou koncepci. Za primární považujeme ekonomický rozvoj toho území,” dodala generální ředitelka Asental Land Radmila Kuzicová. 

Další informace týkající se projektu může veřejnost najít na webových stránkách www.poho2030.cz.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy