Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj chce změnit pohornickou krajinu na Karvinsku

Celý MS kraj |

MS kraj chce do roku 2030 změnit podobu pohornické krajiny Karvinska. S novou koncepcí se ztotožnili zástupci měst a obcí, vlastníci pozemků a dalších klíčoví partneři. Všichni podepsali memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto území.

Do lokality mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou chce MS kraj vrátit život. S navrženou vizí a zpracovanou koncepcí souhlasí  téměř čtyřicítka signatářů, zástupci dotčených měst a obcí, vlastníci pozemků a také ředitelé klíčových firem a podniků, kteří na Dole Gabriela podepsali memorandum  o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto těžbou postiženého území.

 “Tady se těžilo uhlí přes  100 let a blíží se doba, kdy se s těžbou skončí a je třeba tu oblast využít. je to oblast zajímavá pro budoucí investory, malé střední podniky, které tady mohou najít zajímavé prostory, ale i pro volnočasové využití,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO 2011).

 “Je to ucelený koncept celé pohornické krawiny, jsem rád, že ten koncept vznikl, pracovala na něm spousta lidí a my jako Karviná to vítáme, víceméně to navazuje a je to součástí našeho projektu Karviná všemi deseti, na kterém děláme. Důležité bude ty projekty dobře připravit a zajistit finanční prostředky na to, abychom je byli schopni zrealizovat, protože nich se toho moc udělat nedá,” řekl primátor Karviné Jan Wolf(ČSSD). 

Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu Re:Start a také  peněz z EU, která je obnově těžbou zničených území nakloněna. Konceptu se od roku 2018 věnuje společnost Moravskoslezské Investice a Development. Řeší komplexně celé území o rozloze 60 km čtverečních. 

“Aktuálně jsme stanovili pět prioritních oblastí, které bychom chtěli řešit, první je propojení oblasti pomocí cyklostezek a stezek pro pěší, abychom krajinu opět otevřeli lidem,” vysvětlil Tomáš Kolárik, ředitel společnosti Moravskoslezské Investice a Development. 

Počítá se s realizací inovativních projektů, nalezení nových uzlových bodů  i s přeměnou důlních areálů. 

“Bez OKD by nebyl tento problém a nebyla by tato iniciativa, takže za OKD  deklaruji, že jsme maximálně připraveni spolupracovat a odstraňovat překážky a přinášet odborný know-how. Veškeré pozemky, budovy a těžní věže budeme aktivně nabízet a spolupracovat s celou platformou,” řekl výkonný ředitel OKD Michal Heřman. 

Až 65 procent pozemků patří společnost Asental, i ta se s koncepcí kraje ztotožňuje.

 “Je to území, které rozhodně potřebuje urbanistickou koncepci. Za primární považujeme ekonomický rozvoj toho území,” dodala generální ředitelka Asental Land Radmila Kuzicová. 

Další informace týkající se projektu může veřejnost najít na webových stránkách www.poho2030.cz.Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

27. května 2024 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

Frýdek-Místek finančně podpoří domácí hokejový klub i v další sezóně

Město Frýdek-Místek opět podepsalo memorandum se zástupci domácího hokejového klubu. Tím byla opět zajištěna finanční podpora města pro klub pro následující sezónu. Formálně se prodloužila původní dohoda, která platila do konce aktuálního ročníku hokejové soutěže.

Zastupitelé Ostravy schválili memorandum k Bazalům. Nový stadion pojme asi 17 tisíc lidí

4. července 2024 13:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Zastupitelstvo Ostravy se napříč politickým spektrem shodlo, že Baník potřebuje nový fotbalový stadion na Bazalech. Bylo schváleno memorandum, které deklaruje další konkrétní kroky k přípravě projektu. Stavba by měla být zahájena za 3 roky.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Ivan Strachoň (KSČM)

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Policisté s členy plavební správy kontrolovali rekreanty u přehrady a vůdce plavidel

Dnes 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy, kteří provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců.

MS kraj chce změnit pohornickou krajinu na Karvinsku
Vydáno 17. července 2019 15:17, Celý MS kraj, Monika Danková
MS kraj chce do roku 2030 změnit podobu pohornické krajiny Karvinska. S novou koncepcí se ztotožnili zástupci měst a obcí, vlastníci pozemků a dalších klíčoví partneři. Všichni podepsali memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto území.

Do lokality mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou chce MS kraj vrátit život. S navrženou vizí a zpracovanou koncepcí souhlasí  téměř čtyřicítka signatářů, zástupci dotčených měst a obcí, vlastníci pozemků a také ředitelé klíčových firem a podniků, kteří na Dole Gabriela podepsali memorandum  o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto těžbou postiženého území.

 “Tady se těžilo uhlí přes  100 let a blíží se doba, kdy se s těžbou skončí a je třeba tu oblast využít. je to oblast zajímavá pro budoucí investory, malé střední podniky, které tady mohou najít zajímavé prostory, ale i pro volnočasové využití,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO 2011).

 “Je to ucelený koncept celé pohornické krawiny, jsem rád, že ten koncept vznikl, pracovala na něm spousta lidí a my jako Karviná to vítáme, víceméně to navazuje a je to součástí našeho projektu Karviná všemi deseti, na kterém děláme. Důležité bude ty projekty dobře připravit a zajistit finanční prostředky na to, abychom je byli schopni zrealizovat, protože nich se toho moc udělat nedá,” řekl primátor Karviné Jan Wolf(ČSSD). 

Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu Re:Start a také  peněz z EU, která je obnově těžbou zničených území nakloněna. Konceptu se od roku 2018 věnuje společnost Moravskoslezské Investice a Development. Řeší komplexně celé území o rozloze 60 km čtverečních. 

“Aktuálně jsme stanovili pět prioritních oblastí, které bychom chtěli řešit, první je propojení oblasti pomocí cyklostezek a stezek pro pěší, abychom krajinu opět otevřeli lidem,” vysvětlil Tomáš Kolárik, ředitel společnosti Moravskoslezské Investice a Development. 

Počítá se s realizací inovativních projektů, nalezení nových uzlových bodů  i s přeměnou důlních areálů. 

“Bez OKD by nebyl tento problém a nebyla by tato iniciativa, takže za OKD  deklaruji, že jsme maximálně připraveni spolupracovat a odstraňovat překážky a přinášet odborný know-how. Veškeré pozemky, budovy a těžní věže budeme aktivně nabízet a spolupracovat s celou platformou,” řekl výkonný ředitel OKD Michal Heřman. 

Až 65 procent pozemků patří společnost Asental, i ta se s koncepcí kraje ztotožňuje.

 “Je to území, které rozhodně potřebuje urbanistickou koncepci. Za primární považujeme ekonomický rozvoj toho území,” dodala generální ředitelka Asental Land Radmila Kuzicová. 

Další informace týkající se projektu může veřejnost najít na webových stránkách www.poho2030.cz.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000016722/ms-kraj-chce-zmenit-pohornickou-krajinu-na-karvinsku