Psí figurant Kijvu, i díky němu hasiči umí zachraňovat zvířata

Hasiči by si měli umět poradit v každé situaci. Poměrně často musejí pomáhat s odchytem nejrůznějších zvířat a živočichů jako jsou hadi, papoušci i pavouci. Jsou ale i školeni, aby uměli zvířatům pomoci. V našem kraji je na tyto situace připravuje zkušený veterinář a figuranta jim dělá ohař Kijvu.

Asi není žádným překvapením, že mezi hasiči jsou specialisté, kteří jsou vycvičeni na určité situace. Existuje například lezecká skupina pro zásahy ve výškách a hloubkách, pak jsou také chemici a nebo specialisté na vodu, čí bodavý hmyz. V Ostravě-Přívoze je jednotka, která je připravena k záchraně zvířat. "Prošli hodinovým kurzem pomoci psům a kočkám, kteří jsou zdravotně indisponováni. K podobným zásahům vyjíždějí poměrně často," potvrzuje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči se na záchranu zvířat zejména psů připravují pod vedením zkušeného veterináře Jakuba Nowaka z Veterinární kliniky Lískovka. Kromě teorie, je asi nejdůležitější i samotná praxe. V té jim pomáhá canisterapeutický pes. Jde o devítiletou fenku německého ohaře Kijivu, která je neuvěřitelně trpělivá. "Když přijedete na místo a vidíte, že ten pes masivně krvácí, dejte ruku do rány a snažte se to krvácení zastavit. Připravit obvazový materiál a krvácení zastavit,"  vysvětluje veterinář.

Hasiči se učili provádět masáž srdce, umělé dýchání i zastavení krvácení pomocí bandáže. V teoretické části se pak učili postupy při přehřátí nebo podchlazení zvířete, ale i jak se zachovat v přítomnosti agresivního psa. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

Dnes
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků