Těchto pár jednoduchých zařízení stačí, aby si i laik sám změřil důležité údaje o fungování svého těla. Pak je jednoduše telefonem odešle lékaři a nemusí za ním cestovat do ordinace. "Telemedicína umožňuje kontinuální sledování pacienta dennodenně a umožňuje daleko rychlejší nasazení a úpravu dávek léků tak, aby došlo k optimalizaci tlaku," vysvětluje lékař Jaroslav Januška.
Telemedicína je lékařství budoucnosti, kdy už nebudou nemocní lidé muset chodit tak často k lékaři. Náš kraj je v této moderní oblasti lídrem v rámci celé země a díky projektu Šance pro život i v celém světě. S touto myšlenkou přišla Revírní bratrská pokladna zdravotní pojišťovna. "Pojišťovna se do toho zapojila nápadem, organizací a penězi," vysvětluje výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.
Do projektu jsou zapojeny i nemocnice zřizované MS krajem, které kromě poskytnutí pacientů plní i roli koncového pracoviště. "Chceme navýšit kvalitu poskytované lékařské péče a druhá věc je, že jsme schopni pomoci lidem, kteří jsou mimo dosah péče v daný okamžik a v daném místě," potvrzuje hejtman Ivo Vondrák.
V současné době je do projektu zapojeno asi 30 lékařů a 70 pacientů. Během dvou let by pacientů mělo být až 2 tisíce.