DOPRAVNÍ REVUE: Další milník pro mošnovské letiště! Bude propojeno s belgickým přístavem v Antverpách

Z Mošnova až do belgického přístavu vlakem. Ostravské letiště hlásí další impuls pro svůj rozvoj. Manažer druhého největšího přístavu v Evropě v Antverpách podepsal před pár dny se zástupci našeho kraje memorandum o stavbě kontejnerového překladiště v průmyslové zóně Mošnov a jeho následném připojení na železniční síť.

Strategická poloha mezi nebem, silnicí a železnicí - to je hlavní silná stránka mošnovského letiště. Moravskoslezský kraj jako vlastník stále hledá cesty, jak ho rozlétat. Cargo se ukazuje jako jedna z možností. "Doprava cestujících není úplně to, co můžeme rozvíjet v konkurenci Katovic. Samozřejmě ji chceme rozvíjet, ale vidíme velkou budoucnost v nákladní dopravě. Proto se tam buduje velké centrum, které bude logisticky orientované, ale co je důležité: k tomuto centru musíte mít partnery. A právě přístav Antverpy jako druhý největší v Evropě je skutečně silný partner," říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

"My budeme vlastníkem infrastruktury, ten terminál vybudujeme a nyní intenzivně hledáme operátora, který bude ten terminál provozovat. Je to specifický byznys, nemůže to dělat úplně každá firma, nicméně na světě je několik globálních hráčů, kteří o to projevili zájem," vysvětluje ředitel společnosti Concens Investments Petr Kalina.

Investor chce na stavbu využít dotaci z Operačního programu Doprava, kterou už má schválenou. Terminál by měl být z nedávno vybudované železnice na letiště napojen přímo na hlavní koridor, a to i směrem na Přerov. "My jsme v tuto chvíli na začátku zpracování dokumentace záměru projektu. Pak budeme pokračovat. Budeme určitě řešit i problematiku CHKO Poodří, kde ta jedna z variant vede. Naší snahou je umožnit při zprovoznění terminálu nekonfliktním způsobem tam dovést nákladní vlaky," říká Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitele SŽDC.

V Moravskoslezském kraji i mimo něj je spousta společností, které právě toto propojení uvítají. Překladiště bude na ploše 50.000 metrů čtverečních. Investor chce provoz terminálu spustit v roce 2022.
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 19.11. 11:07
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 19.11. 11:07
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 19.11. 11:07
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků