Zachraňují životy už půl roku, teď mají i nový název. First respondeři se v MS kraji osvědčili

Vyškolení dobrovolníci tzv. first respondeři se jednoznačně osvědčili. Za půl roku jejich zapojení do systému záchranné služby v MS kraji už se podíleli na záchraně více než stovky lidí. Někdy to bylo v okrajových místech regionu, ale byly i případy, kdy zachránci ve městě doslova běželi k sousedovi, který zkolaboval.

Tomáš Folwarczný pracuje na příjmu v nemocnici jako zdravotník. Když se dozvěděl o možnosti stát se First responderem neváhal ani vteřinu. Prošel zdravotnickým kurzem a byl zařazen do krajského systému první pomoci. Netrvalo dlouho a byl vyslán do akce. Kousek od něj zkolaboval člověk. "Přijel jsem na to místo. Paní mě hned vzala a ukázala mi, kdo potřebuje pomoc. Já jsem pak pokračoval v resuscitaci a za chvíli přijela záchranná služba," popisuje záchranu first responder Tomáš Folwarczný.

Systém dobrovolných zachránců funguje v MS kraji půl roku a za tu dobu už pomáhali ve 102 případech.  Vyškoleno už bylo 480 lidí. "Responděři byli indikování k vyslání zhruba v tisícovce případů. Ve 200 případech výzvu přijali a 102 krát dorazili na místo. Nejčastěji to byly poruchy vědomí," vypočítává vedoucí vzdělávacího střediska Zdravotnické záchranné služby MS kraje Petr Jaššo.

Myšlenku first responderů od první chvíle podporuje i MS kraj, který jer zřizovatelem Zdravotnické záchranné služby. "Zapojení 102 responderů při aktivním zásahu je nádherné číslo na to, že to teprve vzniká," uvádí náměstek hejtmana MS kraje Martin Gebauer.

Moravskoslezský kraj také v rámci rozšíření povědomí o first responderech uspořádal ve spolupráci s naší TV Polar výzvu na jejich český název. Mezi návrhy byl například Strážný anděl, Posel naděje nebo i Bernardýn. Zdravotníkům se nejvíce zalíbil název První zachránce. Ten se nyní bude používat společně s anglickým názvem.
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 17.11. 20:58
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 17.11. 20:58
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 17.11. 20:58
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků