Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Padělky nemusí končit jen ve spalovnách. V MS kraji jich celníci zabavili za 3 miliony

Výraznou část práce celníků tvoří zajišťování zboží, které porušuje ochranou známku tedy vlastně padělků nejrůznějších značek. Mohou to být boty, mobily, ale třeba i cigarety nebo alkohol. Část těchto věcí se likviduje, ale například oděvy mohu ještě posloužit humanitárním účelům.

Škoda téměř 3 miliony korun by za uplynulých 10 měsíců vznikla majitelům nejrůznějších ochranných známek, nebýt moravskoslezských celníků. Ti v rámci nejrůznějších kontrol, například na tržištích, ale i v obchodech a také při kontrolách nákladních vozidel a dodávek, odhalili už téměř 2 tisíce padělků nejrůznějších komodit. "Od začátku roku zajistili ostravští celníci přes 2 tisíce kusů různých padělků neboli výrobků, které porušují práva duševního vlastnictví. Jednalo se především o obuv, hračky, textil a elektroniku," popisuje mluvčí Celní správy MS kraje Pavla Zdobnická.

V případě neoznačených cigaret, tabáku a výrobků z něj je jeho další osud zpečetěn. Je rozdrcen a pak poslouží v cementárně v Hranicích k vytápění. Letos už bylo takto zlikvidováno 3 a půl tisíce kilogramů tabáku a 300 tisíc kusů neokolkovaných cigaret. Ne vše se ale likviduje. Část zabaveného zboží může ještě posloužit humanitárním účelům. "Pokud gestor zabývající se padělky konstatuje, že toto zboží je vhodné, není nebezpečné, není zdravotně závadné, tak může posloužit pro dobrou věc. Může být předáno Červenému kříži, dětskému domovu nebo na nějakou charitu," dodává mluvčí celníků.

Neoznačený líh a alkohol končí v čističce odpadních vod, ve spalovně a nebo může jít i do dražby. Celníkům také často vypomáhají hasiči. Nejčastěji při nakládce a převozu. V posledním případě to bylo s nákladem 56 tisíc kusů padělaných energetických nápojů, které byly rozdrceny na skládce v Hrušově.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků