Škoda téměř 3 miliony korun by za uplynulých 10 měsíců vznikla majitelům nejrůznějších ochranných známek, nebýt moravskoslezských celníků. Ti v rámci nejrůznějších kontrol, například na tržištích, ale i v obchodech a také při kontrolách nákladních vozidel a dodávek, odhalili už téměř 2 tisíce padělků nejrůznějších komodit. "Od začátku roku zajistili ostravští celníci přes 2 tisíce kusů různých padělků neboli výrobků, které porušují práva duševního vlastnictví. Jednalo se především o obuv, hračky, textil a elektroniku," popisuje mluvčí Celní správy MS kraje Pavla Zdobnická.
V případě neoznačených cigaret, tabáku a výrobků z něj je jeho další osud zpečetěn. Je rozdrcen a pak poslouží v cementárně v Hranicích k vytápění. Letos už bylo takto zlikvidováno 3 a půl tisíce kilogramů tabáku a 300 tisíc kusů neokolkovaných cigaret. Ne vše se ale likviduje. Část zabaveného zboží může ještě posloužit humanitárním účelům. "Pokud gestor zabývající se padělky konstatuje, že toto zboží je vhodné, není nebezpečné, není zdravotně závadné, tak může posloužit pro dobrou věc. Může být předáno Červenému kříži, dětskému domovu nebo na nějakou charitu," dodává mluvčí celníků.
Neoznačený líh a alkohol končí v čističce odpadních vod, ve spalovně a nebo může jít i do dražby. Celníkům také často vypomáhají hasiči. Nejčastěji při nakládce a převozu. V posledním případě to bylo s nákladem 56 tisíc kusů padělaných energetických nápojů, které byly rozdrceny na skládce v Hrušově.