Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horničtí odboráři mají jasno, bez řádné koncepce hrozí v OKD nepokoje

Horničtí odboráři jsou nespokojeni s postojem vlastníka OKD, chybí jim také jakákoli koncepce řešení sociálních dopadů po uzavření dolů. Tato palčivá otázka byla proto jedním z hlavních témat jejich pátečního sněmu.

Téměř šest desítek odborářů se v pátek sjelo do Horní Suché. Jedním z hlavních témat jejich XIII. Sněmu Sdružení hornických odborů byla otázka, co bude dál. Horníci neustále žijí v nejistotě. Velké výhrady mají k vlastníkovi OKD, k státní společnosti PRISKO.

„Stát se chová k OKD tak, jak by nebyl jeho vlastník. Nesnaží se OKD pomáhat a tváří se, pomoz si sám nebo se zavři,“ řekl před zahájením sněmu místopředseda SHO Štefan Pintér.

Sněm se proto usnesl, že požadavky a netýkají se  jen čtyřprocentního navýšení platů, které jsou v návrhu kolektivní smlouvy, je potřeba začít prosazovat i za cenu protestu.

„Na pořadu dne je v této chvíli vyzvat vládu ČR k tomu, aby vytvořila koncepci černého uhlí a o svou firmu se postarala,“ řekl předseda SHO Rostislav Palička.

Na vytvoření dopadové studie tlačí také Moravskoslezský kraj.

„Nám strašně chybí to, co je v Německu, tzn. využití těch šachet. Když ž tady ty jámy jsou, kolik práce to dalo je vyhloubit, tak ji prostě využijme na výrobu tepla, na výrobu elektřiny. Chybí mi tady ta vážná diskuze nad plánem co s lidmi, co s šachtami a jejich budoucím využitím. Myslím si, že pokud se najde rozumné využití, šachet z hlediska výroby energie, tak si myslím, že několik tisíc lidí tam může být zaměstnáno i po ukončení těžby,“ konstatoval náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka.

Pokud se nenajde na výrobu tepla a elektřiny místo černého uhlí jiný cenově srovnatelný alternativní zdroj, hrozí zdražování, a tím sociální kolaps celého regionu.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků