Horničtí odboráři mají jasno, bez řádné koncepce hrozí v OKD nepokoje

Horničtí odboráři jsou nespokojeni s postojem vlastníka OKD, chybí jim také jakákoli koncepce řešení sociálních dopadů po uzavření dolů. Tato palčivá otázka byla proto jedním z hlavních témat jejich pátečního sněmu.

Téměř šest desítek odborářů se v pátek sjelo do Horní Suché. Jedním z hlavních témat jejich XIII. Sněmu Sdružení hornických odborů byla otázka, co bude dál. Horníci neustále žijí v nejistotě. Velké výhrady mají k vlastníkovi OKD, k státní společnosti PRISKO.

„Stát se chová k OKD tak, jak by nebyl jeho vlastník. Nesnaží se OKD pomáhat a tváří se, pomoz si sám nebo se zavři,“ řekl před zahájením sněmu místopředseda SHO Štefan Pintér.

Sněm se proto usnesl, že požadavky a netýkají se  jen čtyřprocentního navýšení platů, které jsou v návrhu kolektivní smlouvy, je potřeba začít prosazovat i za cenu protestu.

„Na pořadu dne je v této chvíli vyzvat vládu ČR k tomu, aby vytvořila koncepci černého uhlí a o svou firmu se postarala,“ řekl předseda SHO Rostislav Palička.

Na vytvoření dopadové studie tlačí také Moravskoslezský kraj.

„Nám strašně chybí to, co je v Německu, tzn. využití těch šachet. Když ž tady ty jámy jsou, kolik práce to dalo je vyhloubit, tak ji prostě využijme na výrobu tepla, na výrobu elektřiny. Chybí mi tady ta vážná diskuze nad plánem co s lidmi, co s šachtami a jejich budoucím využitím. Myslím si, že pokud se najde rozumné využití, šachet z hlediska výroby energie, tak si myslím, že několik tisíc lidí tam může být zaměstnáno i po ukončení těžby,“ konstatoval náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka.

Pokud se nenajde na výrobu tepla a elektřiny místo černého uhlí jiný cenově srovnatelný alternativní zdroj, hrozí zdražování, a tím sociální kolaps celého regionu.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 15:00 - 10:57
Celý MS kraj, Kostel Božího těla, Jablunkov

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 18:30 - 10:57
Celý MS kraj, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků