DOPRAVNÍ REVUE: Letiště Leoše Janáčka oslavilo 60 let provozu

Letiště Leoše Janáčka oslavilo 60 let provozu. V roce 1959 tam poprvé přistálo letadlo TU 104 A. Letiště je i po desítkách let provozu strategickým bodem a vstupní bránou do našeho regionu.

"Šedesát let je skoro jako lidský život a v tom životě zažíváme různé životní situace. A stejně to má i letiště. Od vojenského, teď možná bude nákladní spíše. Letiště se vyvíjí, ale pro kraj je důležité, protože dává lidem možnost odletět z Ostravy na dovolenou, to je podstatné. Ukazuje, že ten kraj není zapadákov. Možná teď jsou zhruba rok problémy, že nelítají pravidelné linky, ale to je dočasná věc, která příští rok už nebude. Ukazuje se, že budoucnost je v nákladním cargu. Máme tady spoustu zájemců, kteří tady staví haly nebo budou stavět," komentuje výročí letiště náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka (ODS.)

Oslavy se zúčastnila i Jana Vyvialová. 1. srpna 1960 na letiště nastoupila jako výpravčí letadel ČSA, vypracovala se až na ředitelku letiště. "22 let jsem byla stále ve vedoucích funkcích a letiště celkem vzkvétalo, stalo se z něj mezinárodní. Což i v tom období, když tady byla prakticky vojska, tak na jednu - ne ještě starou - vládnoucí ženskou jsem se snažila řešit to se zaměstnanci letiště tak, abychom docílili co nejlepších výsledků. Nejlepší bylo, že mezinárodní letiště se podařilo prosadit, i když tady byla vojska," vysvětluje bývalá ředitelka letiště Jana Vyvialová.

Armáda by se na mošnovské letiště mohla v budoucnu vrátit, vedení kraje o to usiluje. "Tím nemyslím piloty, ale armádu jako takovou, protože v našem kraji je jen jedna záchranná armádní jednotka. Ať už by to bylo vojsko týkající se počítačů, antihackerská jednotka, to by letišti prospělo. Nabízí se to, protože letiště má stále vojenský význam," přemýšlí Jakub Unucka.

Mošnovské letiště má stále jako jediné v republice přímé vlakové napojení. Poslední dva roky se v hale a jejím zázemí investovalo do komfortu cestujících. "Kromě vybudování salonku pro byznys klientelu, tak máme nově vybudovanou i místnost pro matky s dětmi. Nový gate pro cestující, kteří by lítali v případě brexitu do Londýna, protože tam to má jiný režim. Udělali jsme velkou rekonstrukci příletové haly a v neposlední řadě jsme vybudovali nové parkoviště a sjednotili celý parkovací systém na letišti," vypočítává generální ředitel letiště Jaromír Radkovský.

Významnou investicí bude celková rekonstrukce přistávací a odletové dráhy. Bude třeba ji  opravit dříve, než se v Mošnově cargo rozlítá skutečně ve velkém. Termín, o kterém se mluví, je rok 2024. Aktuálně se bude soutěžit projektant. Kraj očekává také pomoc státu.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Družstvo VINAVA - pracoviště okres Pardubice

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

ATLANTA WORLD Group s.r.o., Plzeňský kraj

od 17 000 Kč/měsíc

Detail

BENTS-KOMPANI s.r.o. - Praha-východ

od 14 800 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků