Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při záchraně ze sutin je klíčová rychlost. V Ostravě se sešli odborníci ze 4 zemí

Při nejrůznějších katastrofách jako jsou záplavy, zemětřesení, ale i zřícení budov způsobených například výbuchem jde při záchraně osob především o čas. Zásadní je proto prvotní průzkum, který provádějí členové tzv. USAR týmu a jejichž úkolem je stanovit správný postup záchranných prací. V Ostravě kvůli této problematice sešli odborníci ze 4 zemí.

V roce 2013 explodoval ve Frenštátě pod Radhoštěm panelový dům. V jeho troskách zahynulo 6 lidí a dalších 11 bylo zraněno. Záchranu měli samozřejmě na starosti hasiči. Prvořadá je vždy záchrana osob a pro co největší rychlost je potřeba zvolit správný postup. A právě efektivita při událostech spojených s vyhledáváním a záchranou osob ze sutin byla tématem konference v Ostravě. "Na záchranáře působí spousta efektů, které zbržďují záchranářské práce. Každý záchranář bojuje z časem. S rostoucím časem klesá pravděpodobnost záchrany. ten projekt je o tom, aby vyhledal ty zbržďující efekty a aby nastavil pravidla i na mezinárodní úrovni," vysvětluje náměstek ředitele HZS MS kraje Miloš Střelka.

Konference odborníků z České republiky, Slovenska, Itálie a Polska ukončila dvouletý projekt na zvýšení efektivity prvotního průzkumu při nejrůznějších událostech. Součástí bylo i velké cvičení na Sicílii. "Alfa a omega je co nejrychleji zjistit správné informace o té postižené oblasti a co nejrychleji tam dostat síly a prostředky, které budou provádět ty záchranné práce," uvádí ředitel HZS Frýdek-Místek Vojtěch Nezval.

Odborníci se také zabývali možnostmi nasazení dronů, armádních a jiných vrtulníků při záchraně zasypaných a zavalených osob, a využitím dalších nových technologií, například vyhledávacích programů. Dron by měli hasiči z našeho kraje dostat už v příštím roce.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků