Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lyžujete bezpečně? Záleží to na vás i na provozovatelích

Letošní lyžařská sezóna je zatím nejhorší za posledních několik let. Níže položená střediska kvůli teplotám nad 0 nemohla zasněžovat a tak se zatím ani nerozjela. Zato ta, která jsou v provozu, naopak praskají ve švech. Není tak od věci připomenout si bezpečnostní pravidla.

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Například v Jeseníkách se lyžuje téměř ve všech velkých areálech kromě Ovčárny a Vrbna pod Pradědem. Ne všechny ale splňují bezpečnostní pravidla.  

„Nejčastější chyby, které se v areálech vyskytují, jsou chyby ve značení sjezdových tratí, dále chyby, které jsou v ohraničení sjezdových tratí a v používání výstražných transparentů. Tam dochází k tomu, že třeba ne všechny jsou takhle správně umísťované,“ popisuje soudní znalec Jaromír Lukáš.

Provozovatel musí na sjezdových tratích zabezpečit rizikové okraje sjezdových tratí, volně stojící předměty jako jsou sněžná děla, nebo různé podpěry lyžařských vleků a na viditelném místě by měl mít vyvěšený přepravní řád. A pravidla musí dodržovat i milovníci zimních sportů

„Každý lyžař by se měl chovat hlavně podle FIS pravidel. Nejčastější nehody bývá, řekl bych v bezohlednosti některých lyžařů Nedávají si pozor, nedodržování těch FIS pravidel zůstávání na sjezdovkách na málo bezpečných místech. Uprostřed, pod hranou,“ dodává Jaromír Lukáš.

Většina námi oslovených lyžařů ví, jak se má na sjezdovce chovat

Anketa, návštěvníci areálu: „Určitě nepít alkohol, tem už dva dny omezuji, jelikož mi bylo strašně špatně.“

„Tak asi musím být ohleduplný vůči ostatním a jezdit opatrně.“

„Základní pravidla? Především by neměl být opilý, pak by se měl dívat kolem sebe, sledovat, co se děje kolem něho a jezdit opatrně hlavně.“

„Dávat pozor na ostatní, dávat pozor a užít si to.“

Lyžaři by neměli zapomínat ani na základní vybavení jako přilbu, páteřní ochranu a dobře seřízené lyže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy