Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj bude do roku 2025 úplně bez dluhů

Současný dluh Moravskoslezského kraje činí zhruba dvě miliardy korun. Vedení kraje už má ale schválený ekonomický plán, který by měl náš kraj do roku 2025 zcela oddlužit.

„V současné době máme nasmlouvané úvěry, které v rámci rozpočtu a plánovaného splácení těchto úvěrů máme nastaveny tak, že do roku 2025 by byla nulová zadluženost kraje,“ oznámil Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek.

Už v letošním roce by se měl dluh snížit o zhruba 300 milionů korun. „To je to, co se nám daří: jednak snižovat zadluženost, ale zároveň udržet finance v těch strategických oblastech, kdy investice jsou ve stejné výši jako v loňském roce. Je to dáno zvýšeným příjmem v rámci celého rozpočtu kraje. Také se nám daří udržet strategické fondy, ze kterých budeme hradit velké investice,“ upřesnil Kania.

Snižování dluhu ale neznamená, že by se snižovaly investice. „Jsou to dopravní stavby, kdy budeme dokončovat Výškovické mosty a Bazaly. Pak jsou to investice do Střední školy ve Frýdku-Místku, kde zahájíme výstavbu nových dílen v objemu 120 milionů pro rok 2020, ale celkové náklady jsou 235 milionů korun,“ dodal náměstek hejtmana.

Investičních akcí kraje nad 100 milionů korun je více než deset.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy