Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě vyrostou dvě nové univerzitní budovy. Hotovo bude do 2 let

  • Ostrava,

Centrum Ostravy čeká jedna z největších změn v novodobé historii. Na Černé louce do dvou let vyrostou dvě zcela nové univerzitní budovy, které sebou nesporně přinesou i velké oživení centra města. Bude to také samozřejmě nejvýznamnější událost v životě Ostravské univerzity od jejího založení v roce 1991.

Vizualizace, jak to na Černé louce v Ostravě bude vypadat za dva roky, jsou asi tím nejpřesvědčivějším důkazem, že centrum Ostravy čeká velká proměna. Přesnější ale bude velké zkrášlení, protože obě stavby Ostravské univerzity jsou nejen funkční, ale také povedené po vizuální stránce. Úpravy navíc čeká i levý břeh řeky a okolí univerzitních budov. "Stavba je hodně složitá. Jsou tam specifické konstrukce. Zastřešení té haly, která je speciálně navržená. Je tady pobytové schodiště, které slouží i jako tribuna," popisuje Pavel Hynčica z Atelieru Simona. 

Jedna z budov bude sloužit fakultě umění. Její součástí bude galerie, komorní sál, ateliéry i výzkumná laboratoř. Druhá bude zázemím pro zdraví, sport a technologie. Doposud si totiž musela sportoviště univerzita pronajímat. Vzniknou i nové studijní obory. "Předpokládáme, že v září 2022 budou otevřeny nové studijní obory. Jak na fakultě umění - průmyslový design, komorní hra, tak na pedagogické fakultě třeba kinantropologie," uvádí rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Nové budovy jsou významné nejen pro univerzitu, ale i pro další rozvoj města celého regionu. "Řešíme kvalitu veřejného prostoru a to jsou stavby, které nám tyto parametry pomohou zlepšit. Město na ně naváže další výstavbou," vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura.

Projekt bude stát miliardu a 130 milionů korun a podílí se na něm především ministerstvo školství a Ostrava. 14ti miliony korun přispěl také MS kraj. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy