Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příběh vajíčka nebo ekologický horor. Mladí filmaři se zdokonalovali na workshopu

Studentský filmový festival s ekologickou tématikou ENVOFILM ma v Českém Těšíně pětiletou tradici. Pro zvýšení úrovně soutěžních snímků pomáhají mladým filmařům druhým rokem profesionálové.

V Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se konal 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. Žáci a studenti základních a středních škol se pod vedením zkušených lektorů zdokonalovali v technice filmování a finální úpravě snímků. 

ENVOFILM je o ekologii a životním prostředí. Stejná témata měli během jednoho týdne zpracovat i mladí filmaři v rámci workshopu. 

“Ústav digitálního vzdělávání společně se s Albrechtovou střední školou v Českém Těšíně zrealizoval 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. I tento workshop je intenzivně podporován Moravskoslezským krajem a workshop získal i záštitu paní náměstkyně hejtmana Jarmily Uvírové. Tohoto workshopu se účastní 25 žáků a studentů, to znamená žáci základních a studenti středních škol. Workshop je realizován pod patronací dvou odborníků z praxe, kterými jsou António Pedro Nobre, což je portugalský režisér a scenárista a Luděk Ondruška, který je střihačem a kameramanem. Takže děti jsou v péči nejlepších odborníků a mohou prezentovat své filmy, konzultovat je s těmito odborníky, získávají cenné rady a zároveň mají možnost použít techniku, která je profesionální. Zároveň, protože děti ani škody nedisponují touto profesionální technikou, tak tito odborníci jim poskytují i cenné rady, jak nakládat s mobily a dalšími věcmi, které jsou důležité. Účastníci tohoto workshopu mohou své natočené filmy poslat do soutěžní mezinárodní přehlídky ENVOFILM, kterou realizuje Albrechtova střední škola v Českém Těšíně, a to už pět let,” řekla ředitelka Ústavu digitálního vzdělávání Jana Harmanová. 

Nejmladším účastníkem byl Pavel Borovička z Ostravy. Ten ve svém snímku natáčeném mobilním telefonem poukázal na množství výrobků z plastických hmot. 

“Chodím na Základní školu Josefa Valčíka v Ostravě. Tento film byl něco jako ukázka na jedno moje video, co mám na YouTube, kde mám svůj videokanál. Na ENVOFIL jsem šel, protože jsem chtěl být scénárista, ale teď chci víc spíš naprogramovat jednu hru, kterou si vymýšlím,” uvedl žák ostravské ZŠ J. Valčíka Pavel Borovička. 

Žákyně Základní školy v Hnojníku se ve svém krátkém dokumentu zabývaly podmínkami chovu drůbeže. 

“My jsme ze Základní školy Hnojník a vlastně točily jsme příběh vajec a chtěly jsme to navázat tak, aby to mělo nějakou pointu, protože hodně lidí už kupuje vajíčka v obchodech. Měly jsme to za domácí úkol tady na tom workshopu a nás to tak napadlo, protože to mělo být něco z ekologie, že je mnohem lepší mít domácí slepice. Protože slepice, které se chovají ve velkochovech, mají špatné životní podmínky a prostě není to dobré vůbec, ale ty domácí slepice mohou běhat po zahradě a je to pro ně mnohem lepší. Tak nás to napadlo, že bychom to mohly ukázat z toho pohledu domácí vajíčka a z pohledu vajíčka z obchodu,” vysvětlovaly žačky ZŠ v Hnojníku Markéta Černá a Tereza Macurová. 

Podle lektorů potřebují mladí filmaři pomoc především po technické stránce.

“Na minulé lekci se studenti učili základy práce s kamerou, se střihem, učili jsme je práci se světlem, kompozice, detaily, ohniskovou vzdálenost objektivu a dneska po týdnu měli přinést vypracované úkoly na téma ekologie. Nemusely být celé, stačilo pár záběrů, které měli zpracovat podle našich instrukcí. My jsme jim vytýkali nejčastěji takové ty technické věci, které se člověk učí dlouho, které nejsou na to, aby se to za jeden týden naučil. Takže jsme byli shovívaví k těm jejich nějakým horším výsledkům. Ale celkově si myslím, že se jim to povedlo nad očekávání a těch technických nedostatků nebylo tolik, kolik jsme si mysleli, že mohlo být. Takže máme opravdu velmi talentovanou skupinu a doufám, že budou pokračovat v tom, co započali,” řekl kameraman a střihač Luděk Ondruška.

“ENVOFILM to už je iniciativa, kterou tady máme pátým rokem. Je to festival studentských filmů na témata ekologie a životního prostředí. Hlavním cílem je nejen to, že děti natočí nějaký film, ale trošku taky, aby se v nich probudila pozornost k těmto tématům. Samozřejmě, že přes svá videa mohou motivovat další lidi. To, co my je můžeme naučit, je, aby ty filmy byly atraktivnější. Protože děti nemají ještě tolik zkušeností, proto jim jako profesionálové pomůžeme, aby jejich filmy zaujaly nejen další studenty, ale i dospělé. Jsem velmi překvapený. Nečekal jsem, že rady budeme mít tolik talentů. Už jsem pořádal jiné workshopy, a to i pro dospělé a kolikrát ta úroveň byla nízká. Dneska jsem ale viděl velmi zajímavé nápady. Děti mají pevný názor a vědí, co chtějí ukazovat,” zhodnotil režisér a scénárista António Pedro Nobre.

Mladí filmaři si z workshopu odnesli mnoho cenných zkušeností.   

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy