Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Dům se seniory poškozený explozí plynu už je opět obydlen. Policie ale zatím nemá potvrzenou příčinu výbuchu

Celý MS kraj |

Téměř rok uplynul od výbuchu plynu v domě se seniory v Horních Bludovicích. Dešťová voda se měla dostat do kotelny, kde zhasla plamen plynového kotle. Přesná příčina však dosud potvrzena nebyla.

Stále jako o zázraku mluví lidé, kteří přežili výbuch plynu v Horních Bludovicích. Když se domem loni v květnu prohnala tlaková vlna po výbuchu plynu v kotelně, bylo jen obrovským štěstím, že nikoho nezranila. Přesto museli nájemníci bydlet několik měsíců mimo domov. 

“V době výbuchu jsem se vracela z Německa od dcery a bylo mi telefonicky oznámeno panem místostarostou, že se nemůžu do bytu vrátit, že došlo k výbuchu. Takže mě vyzvedla dcera a bydlela jsem celé čtyři měsíce u ní na nové Dědině, to je stejná část obce. Oprava trvala čtyři měsíce, po té době jsme se začali postupně vracet. Vždycky se nám tady dobře bydlelo, byli jsme spokojení. Teď došlo k výměně oken, kompletní opravě bytů, takže veliká spokojenost,” řekla jedna obyvatelka domu. 

“Já jsem předtím bydlel nahoře v patře, teď bydlím ze zdravotních důvodů dole. Co já vím, tak tady dole byly ty byty poškozeny mnohem více, spadly stropy, byla posunuta příčka a samozřejmě rozbitá okna,” dodal další nájemník. 

V domě plném seniorů došlo k výbuchu plynu

Náhradní ubytování a opravu celého domu zatím platí obec. 

“Opravy na bytovém domě jsou již téměř dokončeny, zbývají dodělat nějaké drobnosti, které však nebrání v užívání toho bytového domu. Všichni nájemníci jsou již zpět ve svých bytech. Bylo jim samozřejmě obcí poskytnuto náhradní ubytování. Veškeré vynaložené peníze jsou zatím hrazeny z rozpočtu obce a jakmile bude ukončeno vyšetřování Policii České republiky, tak začneme vyjednávat s pojišťovnou o výši náhrady,” sdělila starostka Horních Bludovic Petra Ficková (Nezávislí Horní Bludovice).

Policisté nemohou případ uzavřít, protože čekají na znalecké posudky. Znalci určí, zda ke zhasnutí plamene v kotli a úniku plynu došlo vinou technické závady, nebo něčí nedbalostí. 

“Karvinští kriminalisté čekají na výsledky znaleckých posudků a které byly v souvislosti s žádnými a objasnění věci vyžádány,” informovala policejní mluvčí Karolína Bělunková. 

O tom, že ne vždy končí exploze plynu tak šťastně jako v Bludovicích, svědčí několik případů z posledních let, které se staly v Moravskoslezském kraji. Hned několik jich bylo v Havířově, další se odehrál loni v Karviné. 

Nejtragičtější případ je z roku 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zadlužený sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil plyn v panelovém domě. V důsledku exploze a následného požáru zemřelo 7 lidí, včetně atentátníka. Další lidé byli popálení nebo utrpěli jiná zranění a trauma. Celý dům byl stržen.

Podívejte se na reportáže o explozích plynu v domech:

Lidé se po výbuchu plynu v Havířově-Šumbarku vrátili do svých bytů

Výbuch v obytném domě v Havířově-Šumbarku usmrtil muže

Policisté zatkli muže, který způsobil výbuch plynu v centru Havířova

V domě na Národní třídě v Havířově došlo k výbuchu plynu. Úmyslně ho způsobil nájemník

Až na 8 roků může jít do vězení muž, který způsobil výbuch plynu v obytném domě v Karviné

Výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm zřejmě způsobil úmyslně jeden z nájemníků

Frenštát pod Radhoštěm vyhlásil smutek za oběti výbuchu plynu




Nahlásit chybu


K tématu

VIDEO: Výbuch rozmetal box na zásilky v Hnojníku, exploze poškodila i osobní auto

31. ledna 2026 12:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Od časných ranních hodin vyšetřují policisté explozi výdejního boxu na zásilky v Hnojníku na Frýdecko-Místecku. Výbuch nikoho nezranil.

Kamery zachytily muže, který do balíkomatu vložil balíček s trhavinou. Trénoval na jinou akci?

31. ledna 2026 17:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze, která v noci na sobotu rozmetala box na zásilky v Hnojníku, nebyla dílem nešťastného zahoření a následného výbuchu baterie. Kamery totiž zachytily pachatele, který do boxu vložil balíček, který o chvíli později mohutně explodoval.

Balíkomat v Hnojníku někdo vyhodil do vzduchu úmyslně trhavinou

2. února 2026 15:30 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Moravskoslezská kriminálka pátrá po pachateli, který v Hnojníku vložil trhavinu do boxu na zásilky. Úmyslně odpálení potvrzují záběry z bezpečnostních kamer.


Radnice Frýdku-Místku bojuje proti automatům s psychoaktivními látkami

Dnes 8:39 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdecko-místecká radnice pokračuje v boji proti automatům se škodlivými látkami. Městu se podařilo výrazně snížit počet těchto zařízení v ulicích.

V Havířově vyhořelo někdejší zázemí automobilových závodů

Dnes 14:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Budova, která kdysi sloužila jako zázemí pořadatelů automobilových závodů Havířov - Šenov, byla v sobotu odpoledne značně poškozena požárem.

V bytovém domě v Orlové hořela elektrokoloběžka, zasahovaly čtyři jednotky hasičů

Včera 21:59 | Orlová | Lukáš Zavadil

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v sobotu 26. září u požáru elektrokoloběžky v Orlové-Porubě na Karvinsku. Oheň vznikl ve druhém nadzemním podlaží bytového domu a ještě před příjezdem hasičů opustilo prostory 15 lidí. Předběžná škoda byla vyčíslena na 400 tisíc korun.

Vrty prověří možnosti vytápění nové sportovní haly

Dnes 13:58 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V areálu letního stadionu provedla odborná firma průzkumné hloubkové vrty. Jejich účelem je zjistit možnosti využití geotermální energie pro vytápění a chlazení sportovní haly, kterou město plánuje v lokalitě postavit.

Rybáře zřejmě postihl epileptický záchvat a po spadnutí do rybníka se utopil

Včera 9:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Patrně náhlý zdravotní kolaps stál za smrtí 44letého rybáře, původem z Rumunska, který byl nalezen na hladině rybníka Bartošůvka v Havířově-Dolní Suché.

Topná sezóna začala a záchranáři už zaznamenali první případ otravy oxidem uhelnatým

Včera 10:24 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři z Kopřivnice vyjížděli v pátek 25. září v podvečer do Štramberku k pacientce se závratěmi a bolestí na hrudi. Po vstupu do domu je ale varovalo čidlo oxidu uhelnatého umístěné na záchranářském batohu. Z domu následně vyvedli dva seniory, kterým byla naměřena vysoká hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Frýdek-Místek pokračuje s umísťováním externích defibrilátorů

24. září 2026 18:59 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Hasičárna v Chlebovicích se stala dalším místem, kde Frýdek-Místek umístil defibrilátor. Je to další preventivní krok k bezpečnosti ve městě.

Celníci odhalili 635 kilo zkaženého kebabu. Maso bez chlazení vezli v autě i v dodávce

25. září 2026 11:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci zadrželi během dvou kontrol celkem 635 kilogramů masa na kebab, které řidiči převáželi v horku bez chlazení. Venkovní teplota přitom v době kontroly dosahovala 34 °C. Potraviny skončily v likvidaci, protože u nich hrozilo množení nebezpečných bakterií.

Završení renovace zámecké obřadní síně blokují okna

25. září 2026 10:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Veškeré práce v areálu Nového zámku mají být hotovy do konce října. První událostí, která se odehraje v restaurované obřadní síni, by mělo být ustavující zasedání nového zastupitelstva, které vzejde z komunálních voleb.

Faunapark bude mít nový vodní prvek, přispějí občané i město

24. září 2026 18:55 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Město Frýdek-Místek opět spojuje své síly s veřejností. Spustilo další veřejnou sbírku s názvem DARUJ F≈M – Naučné prvky pro Faunapark, která potrvá do 30. listopadu letošního roku.

V Havířově vyhořelo někdejší zázemí automobilových závodů

Dnes 14:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Budova, která kdysi sloužila jako zázemí pořadatelů automobilových závodů Havířov - Šenov, byla v sobotu odpoledne značně poškozena požárem.

Topná sezóna začala a záchranáři už zaznamenali první případ otravy oxidem uhelnatým

Včera 10:24 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři z Kopřivnice vyjížděli v pátek 25. září v podvečer do Štramberku k pacientce se závratěmi a bolestí na hrudi. Po vstupu do domu je ale varovalo čidlo oxidu uhelnatého umístěné na záchranářském batohu. Z domu následně vyvedli dva seniory, kterým byla naměřena vysoká hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Rybáře zřejmě postihl epileptický záchvat a po spadnutí do rybníka se utopil

včera 9:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Patrně náhlý zdravotní kolaps stál za smrtí 44letého rybáře, původem z Rumunska, který byl nalezen na hladině rybníka Bartošůvka v Havířově-Dolní Suché.

OMS Bruntál pořádal v městském parku Den s myslivci

25. září 2026 17:34 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ve stejný den i stejný čas mohli lidé v Bruntále i celé zemi prožít Den s myslivci. Poprvé ho v městském parku pořádal Okresní myslivecký spolek spolu s mnoha dalším spolupořadateli. Akce byla sice primárně určena dětem, přinesla však zábavu i poučení i jejich rodičům.

Celníci odhalili 635 kilo zkaženého kebabu. Maso bez chlazení vezli v autě i v dodávce

25. září 2026 11:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci zadrželi během dvou kontrol celkem 635 kilogramů masa na kebab, které řidiči převáželi v horku bez chlazení. Venkovní teplota přitom v době kontroly dosahovala 34 °C. Potraviny skončily v likvidaci, protože u nich hrozilo množení nebezpečných bakterií.

Zámek Slezské Rudoltice hostil první ze série letošních Dnů rodin

24. září 2026 16:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dny rodin jsou velmi důležitou a velmi oceňovanou akcí sociálních služeb v MS kraji. Jde o tradiční setkání klientů, poskytovatelů a organizátorů a cílem zásadní pomoci neúplným rodinám. Jde organizaci, podporu a pomoc při pěstounské péči či osvojení dětí, aby pro ně nebyly nutné ústavy nebo dětské domovy.

Dům se seniory poškozený explozí plynu už je opět obydlen. Policie ale zatím nemá potvrzenou příčinu výbuchu
Vydáno 28. ledna 2020 10:24, Celý MS kraj, Libor Běčák
Téměř rok uplynul od výbuchu plynu v domě se seniory v Horních Bludovicích. Dešťová voda se měla dostat do kotelny, kde zhasla plamen plynového kotle. Přesná příčina však dosud potvrzena nebyla.

Stále jako o zázraku mluví lidé, kteří přežili výbuch plynu v Horních Bludovicích. Když se domem loni v květnu prohnala tlaková vlna po výbuchu plynu v kotelně, bylo jen obrovským štěstím, že nikoho nezranila. Přesto museli nájemníci bydlet několik měsíců mimo domov. 

“V době výbuchu jsem se vracela z Německa od dcery a bylo mi telefonicky oznámeno panem místostarostou, že se nemůžu do bytu vrátit, že došlo k výbuchu. Takže mě vyzvedla dcera a bydlela jsem celé čtyři měsíce u ní na nové Dědině, to je stejná část obce. Oprava trvala čtyři měsíce, po té době jsme se začali postupně vracet. Vždycky se nám tady dobře bydlelo, byli jsme spokojení. Teď došlo k výměně oken, kompletní opravě bytů, takže veliká spokojenost,” řekla jedna obyvatelka domu. 

“Já jsem předtím bydlel nahoře v patře, teď bydlím ze zdravotních důvodů dole. Co já vím, tak tady dole byly ty byty poškozeny mnohem více, spadly stropy, byla posunuta příčka a samozřejmě rozbitá okna,” dodal další nájemník. 

V domě plném seniorů došlo k výbuchu plynu

Náhradní ubytování a opravu celého domu zatím platí obec. 

“Opravy na bytovém domě jsou již téměř dokončeny, zbývají dodělat nějaké drobnosti, které však nebrání v užívání toho bytového domu. Všichni nájemníci jsou již zpět ve svých bytech. Bylo jim samozřejmě obcí poskytnuto náhradní ubytování. Veškeré vynaložené peníze jsou zatím hrazeny z rozpočtu obce a jakmile bude ukončeno vyšetřování Policii České republiky, tak začneme vyjednávat s pojišťovnou o výši náhrady,” sdělila starostka Horních Bludovic Petra Ficková (Nezávislí Horní Bludovice).

Policisté nemohou případ uzavřít, protože čekají na znalecké posudky. Znalci určí, zda ke zhasnutí plamene v kotli a úniku plynu došlo vinou technické závady, nebo něčí nedbalostí. 

“Karvinští kriminalisté čekají na výsledky znaleckých posudků a které byly v souvislosti s žádnými a objasnění věci vyžádány,” informovala policejní mluvčí Karolína Bělunková. 

O tom, že ne vždy končí exploze plynu tak šťastně jako v Bludovicích, svědčí několik případů z posledních let, které se staly v Moravskoslezském kraji. Hned několik jich bylo v Havířově, další se odehrál loni v Karviné. 

Nejtragičtější případ je z roku 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zadlužený sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil plyn v panelovém domě. V důsledku exploze a následného požáru zemřelo 7 lidí, včetně atentátníka. Další lidé byli popálení nebo utrpěli jiná zranění a trauma. Celý dům byl stržen.

Podívejte se na reportáže o explozích plynu v domech:

Lidé se po výbuchu plynu v Havířově-Šumbarku vrátili do svých bytů

Výbuch v obytném domě v Havířově-Šumbarku usmrtil muže

Policisté zatkli muže, který způsobil výbuch plynu v centru Havířova

V domě na Národní třídě v Havířově došlo k výbuchu plynu. Úmyslně ho způsobil nájemník

Až na 8 roků může jít do vězení muž, který způsobil výbuch plynu v obytném domě v Karviné

Výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm zřejmě způsobil úmyslně jeden z nájemníků

Frenštát pod Radhoštěm vyhlásil smutek za oběti výbuchu plynu




Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000018920/dum-se-seniory-poskozeny-explozi-plynu-uz-je-opet-obydlen-policie-ale-zatim-nema-potvrzenou-pricinu-vybuchu