Zatravněné střechy, vodní plochy, zastínění nebo třeba zelené fasády. Tak by mohla vypadat opatření, která by mohla pomoci zmírnit dopady změny klimatu, které jsme v posledních letech svědky. Moravskoslezský kraj chce být připraven a proto schválili radní adaptační strategii, kterou se budou krajské projekty řídit. "Je to materiál, který bude mít smysl pokud v něm budou opatření a řešení celé řady problémů, které v kraji máme. Jeden z nich je snížení teploty ve městech, je to problematika boje se suchem, redukce smogu i znečištění ozónem," vybírá hejtman MS kraje Ivo Vondrák některé problémy.
Na změny klimatu je nutné reagovat ve stavitelství, lesním a vodním hospodářství, v dopravě, cestovním ruchu i průmyslu. Příkladem projektu může být krajský projekt, který řeší pohornickou krajinu na Karvinsku a její přeměnu. "Jedním z implementačních nástrojů je projekt LIFE pohornická krajina. Koncept tohoto projektu schválila Evropská komise koncem roku a požádala kraj, aby předložil plnou žádost," popisuje náměstkyně hejtmana MS kraje Jarmila Uvírová.
Adaptační strategie na dopady změny klimatu vychází z předchozí Analýzy zranitelnosti MS kraje vůči dopadům klimatické změny s výhledem do roku 2050 a orientačně do roku 2090.