Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památkově chráněným centrem Štramberka prošel tradiční masopustní průvod

Průvod maškar prošel v sobotu památkově chráněným centrem Štramberka. Masopust a následnou veselici tam pořádají místní divadelní spolky.

Ve Štramberku se v sobotu konal další ročník obnoveného masopustu. Průvod masek prošel historickým centrem města, kde měl několik nezbytných občerstvovacích zastávek. Masopustní průvod došel až na náměstí, kde se konala odpolední veselice.

“Masopust pořádáme, nebo obnovili jsme tuto tradici asi před šesti lety, neboť nám to chybělo, protože máme rádi naše zvyky, naše tradice, naši zemi. O tom to je. Tak jsme to obnovili, dělali jsme to a neustále každý rok se to zlepšuje, zvětšuje, protože čím dál víc lidí chodí, líbí se jim to, je to pěkné, baví se mezi sebou a tak dál. A tak to děláme proto. Jelikož my máme takové krásné domečky tady a je to takový betlémek moravský, jak se tomu říká, tak jsme si říkali, že to tady patří a máme samozřejmě i odbornou poradkyni na to. Všechno funguje. Prvním impulzem byly samozřejmě vždycky kašpaři a to jsou místní divadelní soubory. Ty jsou tady čtyři, když nebudeme počítat dětský soubor. Ti samozřejmě k tomu tíhli, protože si chtěli udělat sami ze sebe legraci. Postupem času jsme hledali podporu kdekoliv, ať jsou to místní podnikatelé, ať jsou to místní spolky, a v neposlední řadě samozřejmě to bylo město. No a letos město ukázalo svou zlatou tvář. Pomohlo nám strašně moc a my jsme za to úplně vděční. A jim se to taky samozřejmě líbí. Vidíte, přišla zase strašná spousta lidí, pěkné to je,” řekl za organizátory masopustu Aleš Švondrk.

“V každém případě se zúčastňuji, snad až na jedinou výjimku, pokaždé tohoto průvodu, protože jsem předsedkyně jednoho z těch dvou divadelních spolků, které tady máme. Samozřejmě to obnáší už určitou zodpovědnost, abychom nahnali i lidi, aby se na nás přišli podívat. Masopust ovšem chápu i v těch nejenom tradičních ale i v těch církevních v souvislostech. To znamená, že letos je to trošku uspíšené a ta popeleční středa bude až za 10 dnů. Nicméně jsem ráda, že ve Štramberku tato tradice existuje, protože vidíte, že se zúčastnilo hodně lidí a v těch maskách jsou nejenom ti divadelníci, ale i běžní občané, a to považuji za krásnou ukázku občanské společnosti,” uvedla předsedkyně Divadelního spolku Kotouč Pavla Jurková, předsedkyně Divadelního spolku Kotouč Pavla Jurková.

Pro účastníky masopustního průvodu jsme připravili sladké i slané občerstvení, chleby, horký čaj a nesmí chybět ani pálenka. Můj muž tuto akci obnovil, pokračuje se v ní.  Účastní se celá rodina, máme to rádi. 

Přijeli jsme z Václavovic u Ostravy. Jezdíme skoro každý rok, moc se nám to líbí, je to taková hezká lidová tradice, na které se poveselí nejen účinkující ale i ti, kteří přihlížejí, a ještě si zatančí,” řekla jedna z divaček. “My jsme místní ze Štramberka, vyšlo počasí a užijí si to i děti,” dodala maminka s dětmi. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy