Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelařské muzeum v Chlebovicích slaví 25 let, medometů má asi nejvíce na světě

Celý MS kraj |

Zajímavým turistickým cílem může být Včelařské muzeum v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku. V letošním roce slaví 25 let své existence.

“Naše Základní organizace Českého svazu včelařů Frýdek-Místek má tuto budovu a celý areál v podstatě už od roku 1993, kdy se tato budova, bývalé Fojtství, upravila za pomoci financí Frýdku-Místku a za pomoci občanů Chlebovic a včelařů. Když se rozhodovalo, kdo si tuto budovu vezme pod sebe, tak to byli mí předchůdci ze základní organizace, kteří se zasadili, abychom tady provozovali činnost propagační, klubovou pro Český svaz včelařů a v podstatě tady se rozjela taková aktivita, která nemá nikde v širokém okolí obdoby. Založilo se v roce 1995 včelařské muzeum, kdy je pan Haleš inicioval tuto aktivitu. V podstatě stejně vzniklo i muzeum Chlebovic, které tady je v druhé části půdy a rozjely se aktivity, jednak pro klub důchodců v Chlebovicích a pro různé kulturní akce. Ale ten boom těch aktivit byl v roce 2007, kdy už tady fungoval včelařský kroužek mládeže. 

Včelaři mají v Chlebovicích jedinečnou expozici. 

V roce 1998 vznikla nová expozice právě v těchto půdních prostorách, kde je umístěno včelařské muzeum. Je vyhlášené sbírkou medometů. Když se rozhlédnete kolem dokola, tak od sbírky kuřáků, dýmáku přes různé obory včelařství. Sbírka medometů je největší v republice a údajně největší na světě. Sbírka kuřáků, dymaků je zajímavá. Je tady patent Marie Terezie. Je tu sbírka známek se včelařskou tématikou. Obory včelařství jsou tady zastoupeny různými historickými exponáty. Jsou tu naučné panely, takže sem nemusí přijít jenom včelař, ale i normální návštěvník, který získá spoustu informací, protože když přijde k nám, je provázen průvodcem, který vysvětlí, jaká je historie, jak se to dělá v současné době. 

Je tu spoustu zajímavých míst a pro zájezdy je zpestření návštěvy “včelmetro”, které projíždí čtyřmi stanicemi. Je to audio a člověk si uvědomí, proč ty včely jsou důležité, proč je potřebujeme, že bez opýlení nebude potrava v konečné fázi pro nás, nebude ráz krajiny tak pestrý, jako je to v současné době. 

Součástí Včelařského muzea je také venkovní skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Včelaři každoročně ve svém areálu pořádají řadu akcí. Patří mezi ně Fojtské vítání jara ve včelím království nebo Letní škola včelaříků.

”V rámci základní organizace to není jenom o včelařském muzeu. Jde o hlavně o péči o zdravotní stav včelstev našich členů, a to z Chlebovic, Zelinkovic, Lysůvek, Místku či Staříče. Ve včelařském areálu se nachází kromě Včelařského muzea a Muzea Chlebovic taky včelařský skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Naučné panely informují, která rostlina dává pyl, která medovici, která nektar. V naučném koutku, který v letošním roce chceme dobudovat, získáte přehled o různých opylovatelích přírody. 

Od roku 2007 jsme se zaměřili na práci s mládeží, protože chceme, aby včelaření pokračovalo dál, aby to mělo nějakou budoucnost. 

My jsme rozjeli takové aktivity, jako je Letní škola včelaříků, která v letošním roce už bude mít 14. ročník, nebo Fojtské vítání jara ve včelím království. Těch aktivit je spousta. Lidé by se mohli přijít podívat na akce k 25. výročí muzea.  

Nahlásit chybu


K tématu

Táborové děti připravily program pro návštěvníky Včelího království v Chlebovicích

27. července 2023 16:25 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ukázka medobraní i výroba svíček z včelího vosku. Ale hlavně zábavný soutěžní a poznávací program. To si připravili malí táborníci pro návštěvníky Včelařského naučného areálu Chlebovice. Z malých včelařů se stali průvodci areálem, kteří zpestřili den dětem i dospělým.

Projekt tělocvičny u základní školy v Chlebovicích už hledá zhotovitele

Realizace projektu tělocvičny u chlebovické základní školy se opět posunula kupředu. Město už zadalo veřejnou zakázku na výběr zhotovitele stavby. Předpokládá se, že tentokrát by už nemělo dojít ke komplikacím a stavba by se mohla rozjet ještě letos před letními prázdninami.

V Chlebovicích se po letech dočkali. Frýdek-Místek zahájil stavbu očekáváné tělocvičny

Začala výstavba tělocvičny v Chlebovicích. Půjde o náročnou stavbu, která potrvá rok. Tělocvična bude totiž stát nad školkou na sloupech zapuštěných do země na pilotách.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Včelařské muzeum v Chlebovicích slaví 25 let, medometů má asi nejvíce na světě
Vydáno 6. března 2020 16:35, Celý MS kraj, Libor Běčák
Zajímavým turistickým cílem může být Včelařské muzeum v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku. V letošním roce slaví 25 let své existence.

“Naše Základní organizace Českého svazu včelařů Frýdek-Místek má tuto budovu a celý areál v podstatě už od roku 1993, kdy se tato budova, bývalé Fojtství, upravila za pomoci financí Frýdku-Místku a za pomoci občanů Chlebovic a včelařů. Když se rozhodovalo, kdo si tuto budovu vezme pod sebe, tak to byli mí předchůdci ze základní organizace, kteří se zasadili, abychom tady provozovali činnost propagační, klubovou pro Český svaz včelařů a v podstatě tady se rozjela taková aktivita, která nemá nikde v širokém okolí obdoby. Založilo se v roce 1995 včelařské muzeum, kdy je pan Haleš inicioval tuto aktivitu. V podstatě stejně vzniklo i muzeum Chlebovic, které tady je v druhé části půdy a rozjely se aktivity, jednak pro klub důchodců v Chlebovicích a pro různé kulturní akce. Ale ten boom těch aktivit byl v roce 2007, kdy už tady fungoval včelařský kroužek mládeže. 

Včelaři mají v Chlebovicích jedinečnou expozici. 

V roce 1998 vznikla nová expozice právě v těchto půdních prostorách, kde je umístěno včelařské muzeum. Je vyhlášené sbírkou medometů. Když se rozhlédnete kolem dokola, tak od sbírky kuřáků, dýmáku přes různé obory včelařství. Sbírka medometů je největší v republice a údajně největší na světě. Sbírka kuřáků, dymaků je zajímavá. Je tady patent Marie Terezie. Je tu sbírka známek se včelařskou tématikou. Obory včelařství jsou tady zastoupeny různými historickými exponáty. Jsou tu naučné panely, takže sem nemusí přijít jenom včelař, ale i normální návštěvník, který získá spoustu informací, protože když přijde k nám, je provázen průvodcem, který vysvětlí, jaká je historie, jak se to dělá v současné době. 

Je tu spoustu zajímavých míst a pro zájezdy je zpestření návštěvy “včelmetro”, které projíždí čtyřmi stanicemi. Je to audio a člověk si uvědomí, proč ty včely jsou důležité, proč je potřebujeme, že bez opýlení nebude potrava v konečné fázi pro nás, nebude ráz krajiny tak pestrý, jako je to v současné době. 

Součástí Včelařského muzea je také venkovní skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Včelaři každoročně ve svém areálu pořádají řadu akcí. Patří mezi ně Fojtské vítání jara ve včelím království nebo Letní škola včelaříků.

”V rámci základní organizace to není jenom o včelařském muzeu. Jde o hlavně o péči o zdravotní stav včelstev našich členů, a to z Chlebovic, Zelinkovic, Lysůvek, Místku či Staříče. Ve včelařském areálu se nachází kromě Včelařského muzea a Muzea Chlebovic taky včelařský skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Naučné panely informují, která rostlina dává pyl, která medovici, která nektar. V naučném koutku, který v letošním roce chceme dobudovat, získáte přehled o různých opylovatelích přírody. 

Od roku 2007 jsme se zaměřili na práci s mládeží, protože chceme, aby včelaření pokračovalo dál, aby to mělo nějakou budoucnost. 

My jsme rozjeli takové aktivity, jako je Letní škola včelaříků, která v letošním roce už bude mít 14. ročník, nebo Fojtské vítání jara ve včelím království. Těch aktivit je spousta. Lidé by se mohli přijít podívat na akce k 25. výročí muzea.  

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019398/vcelarske-muzeum-v-chlebovicich-slavi-25-let-medometu-ma-asi-nejvice-na-svete