Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelařské muzeum v Chlebovicích slaví 25 let, medometů má asi nejvíce na světě

Zajímavým turistickým cílem může být Včelařské muzeum v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku. V letošním roce slaví 25 let své existence.

“Naše Základní organizace Českého svazu včelařů Frýdek-Místek má tuto budovu a celý areál v podstatě už od roku 1993, kdy se tato budova, bývalé Fojtství, upravila za pomoci financí Frýdku-Místku a za pomoci občanů Chlebovic a včelařů. Když se rozhodovalo, kdo si tuto budovu vezme pod sebe, tak to byli mí předchůdci ze základní organizace, kteří se zasadili, abychom tady provozovali činnost propagační, klubovou pro Český svaz včelařů a v podstatě tady se rozjela taková aktivita, která nemá nikde v širokém okolí obdoby. Založilo se v roce 1995 včelařské muzeum, kdy je pan Haleš inicioval tuto aktivitu. V podstatě stejně vzniklo i muzeum Chlebovic, které tady je v druhé části půdy a rozjely se aktivity, jednak pro klub důchodců v Chlebovicích a pro různé kulturní akce. Ale ten boom těch aktivit byl v roce 2007, kdy už tady fungoval včelařský kroužek mládeže. 

Včelaři mají v Chlebovicích jedinečnou expozici. 

V roce 1998 vznikla nová expozice právě v těchto půdních prostorách, kde je umístěno včelařské muzeum. Je vyhlášené sbírkou medometů. Když se rozhlédnete kolem dokola, tak od sbírky kuřáků, dýmáku přes různé obory včelařství. Sbírka medometů je největší v republice a údajně největší na světě. Sbírka kuřáků, dymaků je zajímavá. Je tady patent Marie Terezie. Je tu sbírka známek se včelařskou tématikou. Obory včelařství jsou tady zastoupeny různými historickými exponáty. Jsou tu naučné panely, takže sem nemusí přijít jenom včelař, ale i normální návštěvník, který získá spoustu informací, protože když přijde k nám, je provázen průvodcem, který vysvětlí, jaká je historie, jak se to dělá v současné době. 

Je tu spoustu zajímavých míst a pro zájezdy je zpestření návštěvy “včelmetro”, které projíždí čtyřmi stanicemi. Je to audio a člověk si uvědomí, proč ty včely jsou důležité, proč je potřebujeme, že bez opýlení nebude potrava v konečné fázi pro nás, nebude ráz krajiny tak pestrý, jako je to v současné době. 

Součástí Včelařského muzea je také venkovní skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Včelaři každoročně ve svém areálu pořádají řadu akcí. Patří mezi ně Fojtské vítání jara ve včelím království nebo Letní škola včelaříků.

”V rámci základní organizace to není jenom o včelařském muzeu. Jde o hlavně o péči o zdravotní stav včelstev našich členů, a to z Chlebovic, Zelinkovic, Lysůvek, Místku či Staříče. Ve včelařském areálu se nachází kromě Včelařského muzea a Muzea Chlebovic taky včelařský skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Naučné panely informují, která rostlina dává pyl, která medovici, která nektar. V naučném koutku, který v letošním roce chceme dobudovat, získáte přehled o různých opylovatelích přírody. 

Od roku 2007 jsme se zaměřili na práci s mládeží, protože chceme, aby včelaření pokračovalo dál, aby to mělo nějakou budoucnost. 

My jsme rozjeli takové aktivity, jako je Letní škola včelaříků, která v letošním roce už bude mít 14. ročník, nebo Fojtské vítání jara ve včelím království. Těch aktivit je spousta. Lidé by se mohli přijít podívat na akce k 25. výročí muzea.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy