Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strach z nákazy koronavirem mají i horníci v šachtách. Respirátorů je málo a někteří havíři je nenosí

AKTUALIZOVÁNO/ Respirátory dosud horníci nosili v podzemí především proti prachu. Teď je chrání i proti nebezpečnému koronaviru. Někteří havíři je ale i přes hrozbu pokut nepoužívají a ohrožují své kolegy.

Nákazy nebezpečným koronavirem Covid-19 se bojí také horníci pracující v černouhelných dolech na Karvinsku. Přestože důlní společnost OKD přijala přísná bezpečnostní opatření, která by měla riziko nakažení snížit na minimum, někteří havíři si stěžují na jejich porušování. 

Horníci potvrzují, že respirátory jsou nedostatkovým zbožím, protože jich dostávají méně.

“Teď už nám dávají jen jeden. Před týdnem nám dávali dva, na sjezd a na výjezd. Teď nám dávají jeden a kombajnérům tři,” potvrdil jeden z horníků, který si přál zůstat v anonymitě.

Před koronavirem měli havíři respirátorů dostatek.  

“Záleží, kdo kde dělá. Jestli jsme na čelbě, nebo v rubání. Každý si vzal respirátorů, kolik chtěl. Když nebyl ten incident koronavirus. Teď je šílené to, dostáváme už jenom jeden respirátor na šichtu,” uvedl horník. 

Jeden respirátor přitom po celou dobu směny v podzemí nevydrží.

“S respirátorem je těžké pracovat. pokud ho máte, tak se za dvě hodiny vydýchá. Takže potom je nefunkční,” vysvětlil havíř.  

Respirátory musí horníci používat i v těsných klecích při fárání. Za porušování bezpečnostních nařízení hrozí horníkům pokuty. 

“Do klece se vleze 15 lidí, a to tam jsme jak sardinky. Při výjezdu musí mít všichni respirátory, protože tam jsou bezpečáci. Oni koukají, kdo má a kdo ne. ten, kdo nemá respirátor, tak je postihnutý finančně. Takže každý ten respirátor má. Pak si ho třeba sundá. Když se jdeme převlíkat na háky, tak každý ty respirátory vyhodí a po dobu koupele a pobytu v šatnách, tedy zhruba 20 minut, tak nikdo nemá respirátory,” dodal horník. 

Podobně situaci také další zaměstnanec společnosti OKD. 

"Taky bych se rád podělil se situací na Dole ČSA. Jen jsem chtěl upozornit na jednání pracovníků (horníků) v OKD a.s. Nošení roušek/respirátorů se v dole nedodržuje, pouze čtvrtina zaměstnanců nosí ochranné prostředky, které zakrývají ústa a nos. Jediná výjimka je, když přijdou do areálu a než sfárají do dolu, potom už to dodržuje jen čtvrtina. Na konci směny, když se čeká v náraží (s nasazenými respirátory), aby se vyfáralo na povrch, tak je na jednom místě namačkáno na sebe přibližně 100 horníků (takže o nějakém rozestupu 2 metru nejde ani mluvit). Když se nastupuje do “klecí”, tak je v každé kleci cca 30 horníků (u nás na ČSA máme větší klece), kteří jsou opět na sebe namačkáni na centimetry. Před očistou všichni musí respirátory sundat, jelikož při očistě v koupeli to není možné a v jedné místnosti se v jeden okamžik sprchuje zase cca 100 lidí. Po očistě už horníci nasazují roušky/respirátory a jdou domů za svou rodinou. Jen čekáme, než se u horníků a jejich rodin nákaza viru ukáže. Jen mi přijde škoda a smutné, že se snažíme něco zastavit a mnoho lidí se to snaží dodržovat, ale tady vidíte, že hodně lidí to sabotuje a také, že to v některých případech (koupání 100 lidí na jednou bez respirátoru) ani nelze dodržet," sdělil horník. 

Společnost OKD zatím na dotazy nereagovala. Jak vyplývá z internetových stránek, ochranné pomůcky musejí používat všichni zaměstnanci. V podzemí musí mít horníci respirátory nasazené vždy, pokud se k sobě přiblíží na méně než 2 metry. Na povrchu jsou jedinou výjimkou koupelny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků