Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strach z nákazy koronavirem mají i horníci v šachtách. Respirátorů je málo a někteří havíři je nenosí

Celý MS kraj |

AKTUALIZOVÁNO/ Respirátory dosud horníci nosili v podzemí především proti prachu. Teď je chrání i proti nebezpečnému koronaviru. Někteří havíři je ale i přes hrozbu pokut nepoužívají a ohrožují své kolegy.

Nákazy nebezpečným koronavirem Covid-19 se bojí také horníci pracující v černouhelných dolech na Karvinsku. Přestože důlní společnost OKD přijala přísná bezpečnostní opatření, která by měla riziko nakažení snížit na minimum, někteří havíři si stěžují na jejich porušování. 

Horníci potvrzují, že respirátory jsou nedostatkovým zbožím, protože jich dostávají méně.

“Teď už nám dávají jen jeden. Před týdnem nám dávali dva, na sjezd a na výjezd. Teď nám dávají jeden a kombajnérům tři,” potvrdil jeden z horníků, který si přál zůstat v anonymitě.

Před koronavirem měli havíři respirátorů dostatek.  

“Záleží, kdo kde dělá. Jestli jsme na čelbě, nebo v rubání. Každý si vzal respirátorů, kolik chtěl. Když nebyl ten incident koronavirus. Teď je šílené to, dostáváme už jenom jeden respirátor na šichtu,” uvedl horník. 

Jeden respirátor přitom po celou dobu směny v podzemí nevydrží.

“S respirátorem je těžké pracovat. pokud ho máte, tak se za dvě hodiny vydýchá. Takže potom je nefunkční,” vysvětlil havíř.  

Respirátory musí horníci používat i v těsných klecích při fárání. Za porušování bezpečnostních nařízení hrozí horníkům pokuty. 

“Do klece se vleze 15 lidí, a to tam jsme jak sardinky. Při výjezdu musí mít všichni respirátory, protože tam jsou bezpečáci. Oni koukají, kdo má a kdo ne. ten, kdo nemá respirátor, tak je postihnutý finančně. Takže každý ten respirátor má. Pak si ho třeba sundá. Když se jdeme převlíkat na háky, tak každý ty respirátory vyhodí a po dobu koupele a pobytu v šatnách, tedy zhruba 20 minut, tak nikdo nemá respirátory,” dodal horník. 

Podobně situaci také další zaměstnanec společnosti OKD. 

"Taky bych se rád podělil se situací na Dole ČSA. Jen jsem chtěl upozornit na jednání pracovníků (horníků) v OKD a.s. Nošení roušek/respirátorů se v dole nedodržuje, pouze čtvrtina zaměstnanců nosí ochranné prostředky, které zakrývají ústa a nos. Jediná výjimka je, když přijdou do areálu a než sfárají do dolu, potom už to dodržuje jen čtvrtina. Na konci směny, když se čeká v náraží (s nasazenými respirátory), aby se vyfáralo na povrch, tak je na jednom místě namačkáno na sebe přibližně 100 horníků (takže o nějakém rozestupu 2 metru nejde ani mluvit). Když se nastupuje do “klecí”, tak je v každé kleci cca 30 horníků (u nás na ČSA máme větší klece), kteří jsou opět na sebe namačkáni na centimetry. Před očistou všichni musí respirátory sundat, jelikož při očistě v koupeli to není možné a v jedné místnosti se v jeden okamžik sprchuje zase cca 100 lidí. Po očistě už horníci nasazují roušky/respirátory a jdou domů za svou rodinou. Jen čekáme, než se u horníků a jejich rodin nákaza viru ukáže. Jen mi přijde škoda a smutné, že se snažíme něco zastavit a mnoho lidí se to snaží dodržovat, ale tady vidíte, že hodně lidí to sabotuje a také, že to v některých případech (koupání 100 lidí na jednou bez respirátoru) ani nelze dodržet," sdělil horník. 

Společnost OKD zatím na dotazy nereagovala. Jak vyplývá z internetových stránek, ochranné pomůcky musejí používat všichni zaměstnanci. V podzemí musí mít horníci respirátory nasazené vždy, pokud se k sobě přiblíží na méně než 2 metry. Na povrchu jsou jedinou výjimkou koupelny.

Nahlásit chybu


K tématu

Báňští záchranáři spěchali do podzemí s pomocí k havířům, které zasypala hornina

27. února 2024 16:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravděpodobně kus horniny uvolněné při důlních pracích zranil v úterý odpoledne několik horníků v podzemí poslední činné černouhelné šachty v zemi - Dolu ČSM ve Stonavě. Jednoho zraněného musel do nemocnice přepravit vrtulník.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Na Karvinsku se objevila zlatá řasa. Může způsobovat úhyn ryb

17. prosince 2023 14:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo v jezeře Kozinec na Karvinsku výskyt takzvané zlaté řasy. Řasa sama o sobě není pro vodní organismy škodlivá, negativní vliv na ně ale může mít toxin, který řasa produkuje. Rozbory prokázaly výskyt řasy i toxinu, byly to však bezpečné hodnoty. O rozbor vody za účelem hledání zlaté řasy požádalo v září Polsko po nálezu uhynulých ryb v polských vodách. V Polsku se řasa objevuje například v Baltském moři, do kterého ústí řeka Odra.


Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Frýdek-Místek už má své vánoční stromy. Letos se chystá rozsvícení na obou náměstích

Adventní přípravy ve Frýdku-Místku pomalu vrcholí. Na obě náměstí dorazily vánoční stromy, které čeká nazdobení a následně slavnostní rozsvícení. Jedno bude v komorním duchu a druhé doprovodí tradičně nabitý kulturní program. Obě akce navodí kulturní atmosféru v obou částech města.

Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

24. listopadu 2024 12:19 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Téma kyberkriminality znělo v novojičínské knihovně, poslouchat přišli hlavně rodiče

Novojičínská knihovna pořádala přednášku s názvem Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace na téma kyberkriminality předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

24. listopadu 2024 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Strach z nákazy koronavirem mají i horníci v šachtách. Respirátorů je málo a někteří havíři je nenosí
Vydáno 26. března 2020 23:03, Celý MS kraj, Libor Běčák
AKTUALIZOVÁNO/ Respirátory dosud horníci nosili v podzemí především proti prachu. Teď je chrání i proti nebezpečnému koronaviru. Někteří havíři je ale i přes hrozbu pokut nepoužívají a ohrožují své kolegy.

Nákazy nebezpečným koronavirem Covid-19 se bojí také horníci pracující v černouhelných dolech na Karvinsku. Přestože důlní společnost OKD přijala přísná bezpečnostní opatření, která by měla riziko nakažení snížit na minimum, někteří havíři si stěžují na jejich porušování. 

Horníci potvrzují, že respirátory jsou nedostatkovým zbožím, protože jich dostávají méně.

“Teď už nám dávají jen jeden. Před týdnem nám dávali dva, na sjezd a na výjezd. Teď nám dávají jeden a kombajnérům tři,” potvrdil jeden z horníků, který si přál zůstat v anonymitě.

Před koronavirem měli havíři respirátorů dostatek.  

“Záleží, kdo kde dělá. Jestli jsme na čelbě, nebo v rubání. Každý si vzal respirátorů, kolik chtěl. Když nebyl ten incident koronavirus. Teď je šílené to, dostáváme už jenom jeden respirátor na šichtu,” uvedl horník. 

Jeden respirátor přitom po celou dobu směny v podzemí nevydrží.

“S respirátorem je těžké pracovat. pokud ho máte, tak se za dvě hodiny vydýchá. Takže potom je nefunkční,” vysvětlil havíř.  

Respirátory musí horníci používat i v těsných klecích při fárání. Za porušování bezpečnostních nařízení hrozí horníkům pokuty. 

“Do klece se vleze 15 lidí, a to tam jsme jak sardinky. Při výjezdu musí mít všichni respirátory, protože tam jsou bezpečáci. Oni koukají, kdo má a kdo ne. ten, kdo nemá respirátor, tak je postihnutý finančně. Takže každý ten respirátor má. Pak si ho třeba sundá. Když se jdeme převlíkat na háky, tak každý ty respirátory vyhodí a po dobu koupele a pobytu v šatnách, tedy zhruba 20 minut, tak nikdo nemá respirátory,” dodal horník. 

Podobně situaci také další zaměstnanec společnosti OKD. 

"Taky bych se rád podělil se situací na Dole ČSA. Jen jsem chtěl upozornit na jednání pracovníků (horníků) v OKD a.s. Nošení roušek/respirátorů se v dole nedodržuje, pouze čtvrtina zaměstnanců nosí ochranné prostředky, které zakrývají ústa a nos. Jediná výjimka je, když přijdou do areálu a než sfárají do dolu, potom už to dodržuje jen čtvrtina. Na konci směny, když se čeká v náraží (s nasazenými respirátory), aby se vyfáralo na povrch, tak je na jednom místě namačkáno na sebe přibližně 100 horníků (takže o nějakém rozestupu 2 metru nejde ani mluvit). Když se nastupuje do “klecí”, tak je v každé kleci cca 30 horníků (u nás na ČSA máme větší klece), kteří jsou opět na sebe namačkáni na centimetry. Před očistou všichni musí respirátory sundat, jelikož při očistě v koupeli to není možné a v jedné místnosti se v jeden okamžik sprchuje zase cca 100 lidí. Po očistě už horníci nasazují roušky/respirátory a jdou domů za svou rodinou. Jen čekáme, než se u horníků a jejich rodin nákaza viru ukáže. Jen mi přijde škoda a smutné, že se snažíme něco zastavit a mnoho lidí se to snaží dodržovat, ale tady vidíte, že hodně lidí to sabotuje a také, že to v některých případech (koupání 100 lidí na jednou bez respirátoru) ani nelze dodržet," sdělil horník. 

Společnost OKD zatím na dotazy nereagovala. Jak vyplývá z internetových stránek, ochranné pomůcky musejí používat všichni zaměstnanci. V podzemí musí mít horníci respirátory nasazené vždy, pokud se k sobě přiblíží na méně než 2 metry. Na povrchu jsou jedinou výjimkou koupelny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019646/strach-z-nakazy-koronavirem-maji-i-hornici-v-sachtach-respiratoru-je-malo-a-nekteri-haviri-je-nenosi