Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotníci ve spolupráci s armádou odebrali přes 200 vzorků v domově pro seniory v Nýdku

Celý MS kraj |

Domov pro seniory Důstojnost v Nýdku u Třince má za sebou zatím největší odběrovou akci v kraji. Záchranáři ve spolupráci s armádou tam ve čtvrtek provedli 218 odběrů. První výsledky testů, které přišly v pátek ráno, byly zatím negativní.

Zdravotníci obsadili Domov Důstojnost v Nýdku u Třince ve čtvrtek odpoledne. Na místě pracovali až do půlnoci. Podle informací, které večer zveřejnil hejtman Ivo Vondrák, tam odebírali vzorky více než dvěma stovkám lidí. Hejtman sdílel informační zprávu od jednoho z členů krajského krizového štábu, ředitele záchranky Romana Gřegoře, ve které se píše: "V DD v Nýdku provedeno 218 odběrů. 2 nemocní zůstali na místě, dva jsou v karanténě a 3 v nemocnici. Spolupráce s armádou výborná."

Hejtman za to veřejně všem zasahujícím poděkoval. "I v tuto dobu, v předvečer svátečních dnů, naši záchranáři v plném nasazení. A tentokráte také velké díky naší armádě. Jsou součástí chytré karantény, která se rozjela v našem kraji," uvedl na sociální síti.

Vzorky byly odebrány na základě rozhodnutí epidemiologa 164 klientům a více než pěti desítkám zaměstnanců. Byl to první zásah, se kterým pomáhali armádní zdravotníci. Právě oni v těchto dnech z velké části nahrazují dosavadní odběrové týmy moravskoslezské záchranky a budou pracovat pod jejím vedením. "Občané našeho kraje tak mohou vojenské sanitní vozy, stejně jako armádní zdravotníky, nyní v rámci mimořádných opatření, běžně potkávat při práci na veřejných místech i v domácnostech," informoval v pátek odpoledne mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

V domově pro seniory pracovala smíšená skupina. "Dva zkušení záchranáři ZZS MSK z týmu pro specializované činnosti se sanitním vozidlem a vybavením pro mimořádné události, zajišťovali vedení a organizaci hromadného odběru. Čtyřmi vozidly a osmi zdravotníky se na akci podílela armáda," doplnil Humpl.

Prvotní zpráva ve čtvrtek naznačila, že se mohla nákaza potvrdit v dalším velkém sociálním zařízení. "Preventivně to určitě nebylo. Vždy, když je někdo nakažen, tak se testuje jejich okolí," reagoval hejtman na dotaz jednoho z diskutujících. Prohlášení, které vydal Domov Důstojnost, to ale vyvrací: "Dne 9. 4. v odpoledních hodinách provedla záchranná služba ve spolupráci s armádou v našem domově preventivní odběry vzorků u klientů i zaměstnanců z důvodu ochrany našich klientů před nákazou COVID-19. Na výsledky čekáme a budeme Vás aktuálně informovat na našich webových stránkách. Výsledky budou známy do 3 dnů." Ještě v úterý zařízení informovalo, že zatím nemá žádný potvrzený případ nakaženého koronavirem.

V pátek ráno hejtman uvedl své vyjádření na pravou míru. "KHS to udělala z důvodů výskytu podezřelých nemocných preventivně. Ještě se to nikdy nestalo a zaráží mne, že jsem o tom nebyl informován. Omlouvám se," napsal Vondrák pod vlákno diskutujících, kteří chtěli vědět, zda se skutečně v domově nákaza potvrdila.

Podle informací, které má televize Polar k dispozici, měli mít ale v domově podezření na nákazu už minulý týden. Za celou dobu se na místo údajně nedostal odběrový tým, zřejmě z důvodů vytížení. Možná právě proto mohlo být rozhodnuto o včerejším mimořádném odběru ve spolupráci s armádou. Polar dále zjistil, že v zařízení zaznamenali jedno úmrtí, to ale nesouvisí s koronavirem. V pátek ráno byly hotové první výsledky testů, které byly negativní.

ČTĚTE TAKÉ: 57 nakažených v Alzheimercentru Ostrava! Zařízení napadla druhá vlna infekce

Nahlásit chybu


K tématu

11leté dítě se v Ostravě srazilo s autobusem, chlapec neměl přilbu a těžce se zranil

23. května 2023 10:12 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Vážná, život ohrožující zranění, utrpěl jedenáctiletý chlapec na kole, kterého v pondělí 22. května večer ošetřovali záchranáři po střetu s autobusem v Ostravě. Nehoda se stala okolo půl sedmé večer.

Čtyři zranění při motokrosových závodech na Bruntálsku, zdravotníci na místo museli třikrát

27. května 2023 22:49 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Motokrosové závody Moravské Drapák v Horním Městě na Bruntálsku, které proběhly v sobotu 27. května, provázelo několik nehod. Zranili se čtyři účastníci. Na místě zasahovaly týmy zdravotníků. Zranění jednoho ze závodníků si vyžádala i pomoc vrtulníku Letecké záchranné služby Ostrava.

Nedělní vlna úrazů v MSK, záchranáři ošetřili přes sedm desítek lidí

22. května 2023 7:32 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 21. května se záchranáři zdravotnické záchranné služby v kraji potýkali se zvýšeným počtem zásahů u různých typů úrazů. Celkem museli vyjet k více než sedmdesáti zraněným osobám, z nichž nejčastější skupinou byli pacienti s poraněními způsobenými pády. Častou příčinou úrazů byl alkohol.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

20. května 2024 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

20. května 2024 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

20. května 2024 9:02 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Zdravotníci ve spolupráci s armádou odebrali přes 200 vzorků v domově pro seniory v Nýdku
Vydáno 9. dubna 2020 21:51, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Domov pro seniory Důstojnost v Nýdku u Třince má za sebou zatím největší odběrovou akci v kraji. Záchranáři ve spolupráci s armádou tam ve čtvrtek provedli 218 odběrů. První výsledky testů, které přišly v pátek ráno, byly zatím negativní.

FOTO: ZZS MSK

Zdravotníci obsadili Domov Důstojnost v Nýdku u Třince ve čtvrtek odpoledne. Na místě pracovali až do půlnoci. Podle informací, které večer zveřejnil hejtman Ivo Vondrák, tam odebírali vzorky více než dvěma stovkám lidí. Hejtman sdílel informační zprávu od jednoho z členů krajského krizového štábu, ředitele záchranky Romana Gřegoře, ve které se píše: "V DD v Nýdku provedeno 218 odběrů. 2 nemocní zůstali na místě, dva jsou v karanténě a 3 v nemocnici. Spolupráce s armádou výborná."

Hejtman za to veřejně všem zasahujícím poděkoval. "I v tuto dobu, v předvečer svátečních dnů, naši záchranáři v plném nasazení. A tentokráte také velké díky naší armádě. Jsou součástí chytré karantény, která se rozjela v našem kraji," uvedl na sociální síti.

Vzorky byly odebrány na základě rozhodnutí epidemiologa 164 klientům a více než pěti desítkám zaměstnanců. Byl to první zásah, se kterým pomáhali armádní zdravotníci. Právě oni v těchto dnech z velké části nahrazují dosavadní odběrové týmy moravskoslezské záchranky a budou pracovat pod jejím vedením. "Občané našeho kraje tak mohou vojenské sanitní vozy, stejně jako armádní zdravotníky, nyní v rámci mimořádných opatření, běžně potkávat při práci na veřejných místech i v domácnostech," informoval v pátek odpoledne mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

V domově pro seniory pracovala smíšená skupina. "Dva zkušení záchranáři ZZS MSK z týmu pro specializované činnosti se sanitním vozidlem a vybavením pro mimořádné události, zajišťovali vedení a organizaci hromadného odběru. Čtyřmi vozidly a osmi zdravotníky se na akci podílela armáda," doplnil Humpl.

Prvotní zpráva ve čtvrtek naznačila, že se mohla nákaza potvrdit v dalším velkém sociálním zařízení. "Preventivně to určitě nebylo. Vždy, když je někdo nakažen, tak se testuje jejich okolí," reagoval hejtman na dotaz jednoho z diskutujících. Prohlášení, které vydal Domov Důstojnost, to ale vyvrací: "Dne 9. 4. v odpoledních hodinách provedla záchranná služba ve spolupráci s armádou v našem domově preventivní odběry vzorků u klientů i zaměstnanců z důvodu ochrany našich klientů před nákazou COVID-19. Na výsledky čekáme a budeme Vás aktuálně informovat na našich webových stránkách. Výsledky budou známy do 3 dnů." Ještě v úterý zařízení informovalo, že zatím nemá žádný potvrzený případ nakaženého koronavirem.

V pátek ráno hejtman uvedl své vyjádření na pravou míru. "KHS to udělala z důvodů výskytu podezřelých nemocných preventivně. Ještě se to nikdy nestalo a zaráží mne, že jsem o tom nebyl informován. Omlouvám se," napsal Vondrák pod vlákno diskutujících, kteří chtěli vědět, zda se skutečně v domově nákaza potvrdila.

Podle informací, které má televize Polar k dispozici, měli mít ale v domově podezření na nákazu už minulý týden. Za celou dobu se na místo údajně nedostal odběrový tým, zřejmě z důvodů vytížení. Možná právě proto mohlo být rozhodnuto o včerejším mimořádném odběru ve spolupráci s armádou. Polar dále zjistil, že v zařízení zaznamenali jedno úmrtí, to ale nesouvisí s koronavirem. V pátek ráno byly hotové první výsledky testů, které byly negativní.

ČTĚTE TAKÉ: 57 nakažených v Alzheimercentru Ostrava! Zařízení napadla druhá vlna infekce

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019858/zdravotnici-ve-spolupraci-s-armadou-odebrali-pres-200-vzorku-v-domove-pro-seniory-v-nydku