Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotníci ve spolupráci s armádou odebrali přes 200 vzorků v domově pro seniory v Nýdku

  • 10. dubna 2020 18:10,
  • Celý MS kraj,

Domov pro seniory Důstojnost v Nýdku u Třince má za sebou zatím největší odběrovou akci v kraji. Záchranáři ve spolupráci s armádou tam ve čtvrtek provedli 218 odběrů. První výsledky testů, které přišly v pátek ráno, byly zatím negativní.

Zdravotníci obsadili Domov Důstojnost v Nýdku u Třince ve čtvrtek odpoledne. Na místě pracovali až do půlnoci. Podle informací, které večer zveřejnil hejtman Ivo Vondrák, tam odebírali vzorky více než dvěma stovkám lidí. Hejtman sdílel informační zprávu od jednoho z členů krajského krizového štábu, ředitele záchranky Romana Gřegoře, ve které se píše: "V DD v Nýdku provedeno 218 odběrů. 2 nemocní zůstali na místě, dva jsou v karanténě a 3 v nemocnici. Spolupráce s armádou výborná."

Hejtman za to veřejně všem zasahujícím poděkoval. "I v tuto dobu, v předvečer svátečních dnů, naši záchranáři v plném nasazení. A tentokráte také velké díky naší armádě. Jsou součástí chytré karantény, která se rozjela v našem kraji," uvedl na sociální síti.

Vzorky byly odebrány na základě rozhodnutí epidemiologa 164 klientům a více než pěti desítkám zaměstnanců. Byl to první zásah, se kterým pomáhali armádní zdravotníci. Právě oni v těchto dnech z velké části nahrazují dosavadní odběrové týmy moravskoslezské záchranky a budou pracovat pod jejím vedením. "Občané našeho kraje tak mohou vojenské sanitní vozy, stejně jako armádní zdravotníky, nyní v rámci mimořádných opatření, běžně potkávat při práci na veřejných místech i v domácnostech," informoval v pátek odpoledne mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

V domově pro seniory pracovala smíšená skupina. "Dva zkušení záchranáři ZZS MSK z týmu pro specializované činnosti se sanitním vozidlem a vybavením pro mimořádné události, zajišťovali vedení a organizaci hromadného odběru. Čtyřmi vozidly a osmi zdravotníky se na akci podílela armáda," doplnil Humpl.

Prvotní zpráva ve čtvrtek naznačila, že se mohla nákaza potvrdit v dalším velkém sociálním zařízení. "Preventivně to určitě nebylo. Vždy, když je někdo nakažen, tak se testuje jejich okolí," reagoval hejtman na dotaz jednoho z diskutujících. Prohlášení, které vydal Domov Důstojnost, to ale vyvrací: "Dne 9. 4. v odpoledních hodinách provedla záchranná služba ve spolupráci s armádou v našem domově preventivní odběry vzorků u klientů i zaměstnanců z důvodu ochrany našich klientů před nákazou COVID-19. Na výsledky čekáme a budeme Vás aktuálně informovat na našich webových stránkách. Výsledky budou známy do 3 dnů." Ještě v úterý zařízení informovalo, že zatím nemá žádný potvrzený případ nakaženého koronavirem.

V pátek ráno hejtman uvedl své vyjádření na pravou míru. "KHS to udělala z důvodů výskytu podezřelých nemocných preventivně. Ještě se to nikdy nestalo a zaráží mne, že jsem o tom nebyl informován. Omlouvám se," napsal Vondrák pod vlákno diskutujících, kteří chtěli vědět, zda se skutečně v domově nákaza potvrdila.

Podle informací, které má televize Polar k dispozici, měli mít ale v domově podezření na nákazu už minulý týden. Za celou dobu se na místo údajně nedostal odběrový tým, zřejmě z důvodů vytížení. Možná právě proto mohlo být rozhodnuto o včerejším mimořádném odběru ve spolupráci s armádou. Polar dále zjistil, že v zařízení zaznamenali jedno úmrtí, to ale nesouvisí s koronavirem. V pátek ráno byly hotové první výsledky testů, které byly negativní.

ČTĚTE TAKÉ: 57 nakažených v Alzheimercentru Ostrava! Zařízení napadla druhá vlna infekce
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

SV metal spol. s r.o. - prášková lakovna: Vážní, Hradec Králové

od 18 000 Kč/měsíc

Detail

ZEN COMPANY s.r.o. - Bořanovice

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků