Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dva případy tonoucích dětí v kraji jsou varováním pro rodiče. Nenechávejte batolata bez dozoru

Dva případy tonoucích dětí během jednoho dne v MS kraji kraji jsou velkým varováním pro rodiče. Batolata by rozhodně neměla být bez jejich dohledu. Stačí jen chvíle nepozornosti a může se stát tragédie. V případě tonutí je také velmi důležitá rychlá první pomoc. Poradíme vám, jak na to.

Ve čtvrtek spěchala zdravotnická záchranná služba během půl hodiny ke dvěma podobným případům. Nejprve se ve Frýdku-Místku topil v zahradním bazénku rok a půl starý chlapec a chvíli na to spadla v Chabičově dvouletá dívenka do jímky s vodou. S příchodem léta budou podobné případy častější a tak je na místě varování pro rodiče. Nenechávejte malé děti bez dozoru. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Se začátkem letní sezóny narůstá pohyb dětí venku. Nebezpečí přitom může číhat i v bezprostředním okolí jejich domovů, a to právě v podobě napuštěných bazénů, vodních toků, nezajištěných otvorů, či prostor a jiných rizikových míst. Děti útlého věku, které postrádají schopnost předvídat rizika, by měly i na jinak bezpečném místě zůstávat pod nepřetržitým dozorem dospělé osoby. Ke vzniku nešťastné události stačí někdy bohužel i jen okamžik nepozornosti."

Pokud už se něco podobného stane, je důležitá rychlá pomoc. Je nutné okamžitě dítě z vody vytáhnout a zahájit resuscitaci. Uvolníme dýchací cesty a zakloníme hlavu.

Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK: "U dětí do 18 let se vždy provádí 5 umělých záchranných vdechů při příchodu a ověření toho, že pacient nedýchá, tak 5 krát vdechneme. U dospělých toto paušálně neprovádíme.” 

Pokud si nejste postupem jisti, je nejlepší dát telefon na hlasitý odposlech a nechat si radit od operátora linky záchranné služby 155. 

Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK: “Svůj běžný obsah úst vdechneme do pacienta a následně zahájíme kardiopulmonální resuscitaci, čili stlačování hrudníku v poměru 30 stlačení a 2 vdechy."

Nejlepší je  ale prevence. Tedy pokud máte na zahradě bazén a nebo jste u vody, nenechávejte děti bez dozoru. Batolata by měla být pod dohledem nepřetržitě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy