Ve čtvrtek spěchala zdravotnická záchranná služba během půl hodiny ke dvěma podobným případům. Nejprve se ve Frýdku-Místku topil v zahradním bazénku rok a půl starý chlapec a chvíli na to spadla v Chabičově dvouletá dívenka do jímky s vodou. S příchodem léta budou podobné případy častější a tak je na místě varování pro rodiče. Nenechávejte malé děti bez dozoru.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Se začátkem letní sezóny narůstá pohyb dětí venku. Nebezpečí přitom může číhat i v bezprostředním okolí jejich domovů, a to právě v podobě napuštěných bazénů, vodních toků, nezajištěných otvorů, či prostor a jiných rizikových míst. Děti útlého věku, které postrádají schopnost předvídat rizika, by měly i na jinak bezpečném místě zůstávat pod nepřetržitým dozorem dospělé osoby. Ke vzniku nešťastné události stačí někdy bohužel i jen okamžik nepozornosti."
Pokud už se něco podobného stane, je důležitá rychlá pomoc. Je nutné okamžitě dítě z vody vytáhnout a zahájit resuscitaci. Uvolníme dýchací cesty a zakloníme hlavu.
Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK: "U dětí do 18 let se vždy provádí 5 umělých záchranných vdechů při příchodu a ověření toho, že pacient nedýchá, tak 5 krát vdechneme. U dospělých toto paušálně neprovádíme.”
Pokud si nejste postupem jisti, je nejlepší dát telefon na hlasitý odposlech a nechat si radit od operátora linky záchranné služby 155.
Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK: “Svůj běžný obsah úst vdechneme do pacienta a následně zahájíme kardiopulmonální resuscitaci, čili stlačování hrudníku v poměru 30 stlačení a 2 vdechy."
Nejlepší je ale prevence. Tedy pokud máte na zahradě bazén a nebo jste u vody, nenechávejte děti bez dozoru. Batolata by měla být pod dohledem nepřetržitě.