Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstruované muzeum ve Štramberku zve k návštěvě repliky slavné jeskyně Šipka

Muzeum Šipka sídlí v téměř 200 let starém domě v centru Štramberka. Expozicemi připomíná dávnou dobu a především obyvatele, kteří žili v okolí vrchu Kotouč.

Lidé si mohou historii připomenout v právě opraveném objektu. Projít mohou i replikou jeskyně Šipka.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: “Já jsem nesmírně rád, že se podařilo zrekonstruovat a znovu otevřít pobočku Novojičínského muzea. Celková investice byla 6,4 milionu korun. Převážná část byla na financovaná z evropských peněz. Návštěvník tady bude moci zhlédnout historii v podstatě od paelolitu až do současnosti, zhlédnout předměty, které tady byly nalezeny a prakticky pochopit vývoj tohoto specifického regionu, kdy od objevení části lebky dítěte neandrtálce v jeskyni Šipka vlastně toto místo se stalo slavné po celém světě, protože bylo přelomové právě pochopení vývoje člověka. Návštěvník tady může navštívit i imitací jeskyně Šipka, kde zakusí atmosféru doby, ve které neandrtálci žili. Myslím, že to může může být velmi zajímavé i pro děti a rodiny s dětmi, protože je to velmi interaktivní a později může samozřejmě i pěšky navštívit potom skutečnou jeskyni Šipka, aby mohl srovnat a konfrontovat tu současnost.”

Celková rekonstrukce historického objektu probíhala za dohledu památkářů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: Samozřejmě každá rekonstrukce přináší nějaké problémy, ale myslím si, že jsme to zvládli velmi dobře. Taky tento dům patří do památkové zóny, ale podařilo se skloubit tu interaktivnost a zajímavost a modernost prakticky s tím dobovým charakterem právě tohoto domu. Návštěvník nebude rušen ani těmito novými interaktivními prvky a myslím si, že je to dobře skloubeno a nastartováno.”

Replika jeskyně je zmenšenou kopií skutečné jeskyně, která se nachází jen nedaleko muzea.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: “Návštěvník, který přijde do naší expozice, se může seznámit s prostředím Kotouče pomocí výstavní klíčové figury, kterou je replika jeskyně Šipka. Ta je vlastně pojítkem mezi tím oborem geologie a archeologií, protože Kotouč býval obýván už od doby středního paleolitu a pokud se máme bavit někde v absolutních datech, ten pobyt těch lidí je tady bezpečné datován někdy od doby 40 tisíc až 30 tisíc před naším letopočtem, a potom samozřejmě dál. V jeskyni šipka, kterou si návštěvník může fyzicky přímo projít, tak jednak je improvizované ohniště. Snažili jsme se v té zmenšené podobě dodržet i tu morfologii, tedy jsou tam i ty dvě rozbíhající se chodby, jako je to v reálné Šipce, kde je Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Krátký videospot pomocí stínohry navozuje atmosféru života člověka v jeskyni."

Vedle jeskyně muzeum nabízí ke zhlédnutí mnoho cenných a zajímavých exponátů.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: "Jsou tady samozřejmě zachovány muzejní vitríny, to znamená, že návštěvníci, kteří si chtějí detailněji prohlédnout jednotlivé nálezy, tak v té přední části se mohou věnovat geologii, kde jsou jednotlivé horniny, minerály a právě ti útesotvorní živočichové ve fosilisované podobě. Máme tady i model jurského moře ve formě akvária, kde jsou ty organismy. V té další části muzea se může návštěvník věnovat archeologickým nálezům z těch mladších období, protože člověk ten Kotouč obýval minimálně od středního paleolitu. Bylo tady hradisko, které mělo evidentně styky se středomořím. Moravskou bránou vedla jedna z větví stezky, kterou my dneska nazýváme Jantarovou. Kotouč byl tím bodem, který ten obchod nějakým způsobem kontroloval a ty elity, které ho tehdy obývaly, z toho obchodu bohatly."

V patře nad stálou expozicí budou pořádány galerijní výstavy. Aktuálně je to výstava, která představuje místního paleontologa Mořice Remeše. Druhá část je věnována historickým fotografiím Kotouče.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků