Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstruované muzeum ve Štramberku zve k návštěvě repliky slavné jeskyně Šipka

Celý MS kraj |

Muzeum Šipka sídlí v téměř 200 let starém domě v centru Štramberka. Expozicemi připomíná dávnou dobu a především obyvatele, kteří žili v okolí vrchu Kotouč.

Lidé si mohou historii připomenout v právě opraveném objektu. Projít mohou i replikou jeskyně Šipka.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: “Já jsem nesmírně rád, že se podařilo zrekonstruovat a znovu otevřít pobočku Novojičínského muzea. Celková investice byla 6,4 milionu korun. Převážná část byla na financovaná z evropských peněz. Návštěvník tady bude moci zhlédnout historii v podstatě od paelolitu až do současnosti, zhlédnout předměty, které tady byly nalezeny a prakticky pochopit vývoj tohoto specifického regionu, kdy od objevení části lebky dítěte neandrtálce v jeskyni Šipka vlastně toto místo se stalo slavné po celém světě, protože bylo přelomové právě pochopení vývoje člověka. Návštěvník tady může navštívit i imitací jeskyně Šipka, kde zakusí atmosféru doby, ve které neandrtálci žili. Myslím, že to může může být velmi zajímavé i pro děti a rodiny s dětmi, protože je to velmi interaktivní a později může samozřejmě i pěšky navštívit potom skutečnou jeskyni Šipka, aby mohl srovnat a konfrontovat tu současnost.”

Celková rekonstrukce historického objektu probíhala za dohledu památkářů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: Samozřejmě každá rekonstrukce přináší nějaké problémy, ale myslím si, že jsme to zvládli velmi dobře. Taky tento dům patří do památkové zóny, ale podařilo se skloubit tu interaktivnost a zajímavost a modernost prakticky s tím dobovým charakterem právě tohoto domu. Návštěvník nebude rušen ani těmito novými interaktivními prvky a myslím si, že je to dobře skloubeno a nastartováno.”

Replika jeskyně je zmenšenou kopií skutečné jeskyně, která se nachází jen nedaleko muzea.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: “Návštěvník, který přijde do naší expozice, se může seznámit s prostředím Kotouče pomocí výstavní klíčové figury, kterou je replika jeskyně Šipka. Ta je vlastně pojítkem mezi tím oborem geologie a archeologií, protože Kotouč býval obýván už od doby středního paleolitu a pokud se máme bavit někde v absolutních datech, ten pobyt těch lidí je tady bezpečné datován někdy od doby 40 tisíc až 30 tisíc před naším letopočtem, a potom samozřejmě dál. V jeskyni šipka, kterou si návštěvník může fyzicky přímo projít, tak jednak je improvizované ohniště. Snažili jsme se v té zmenšené podobě dodržet i tu morfologii, tedy jsou tam i ty dvě rozbíhající se chodby, jako je to v reálné Šipce, kde je Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Krátký videospot pomocí stínohry navozuje atmosféru života člověka v jeskyni."

Vedle jeskyně muzeum nabízí ke zhlédnutí mnoho cenných a zajímavých exponátů.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: "Jsou tady samozřejmě zachovány muzejní vitríny, to znamená, že návštěvníci, kteří si chtějí detailněji prohlédnout jednotlivé nálezy, tak v té přední části se mohou věnovat geologii, kde jsou jednotlivé horniny, minerály a právě ti útesotvorní živočichové ve fosilisované podobě. Máme tady i model jurského moře ve formě akvária, kde jsou ty organismy. V té další části muzea se může návštěvník věnovat archeologickým nálezům z těch mladších období, protože člověk ten Kotouč obýval minimálně od středního paleolitu. Bylo tady hradisko, které mělo evidentně styky se středomořím. Moravskou bránou vedla jedna z větví stezky, kterou my dneska nazýváme Jantarovou. Kotouč byl tím bodem, který ten obchod nějakým způsobem kontroloval a ty elity, které ho tehdy obývaly, z toho obchodu bohatly."

V patře nad stálou expozicí budou pořádány galerijní výstavy. Aktuálně je to výstava, která představuje místního paleontologa Mořice Remeše. Druhá část je věnována historickým fotografiím Kotouče.



Nahlásit chybu


Vážná nehoda na obchvatu Karviné, těžce zraněnou řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Včera 21:21 | Karviná | Lukáš Zavadil

Na obchvatu Karviné se během pátečního odpoledne stala vážná dopravní nehoda. Starší řidička osobního automobilu, která jela ve směru od Stonavy, se zřejmě při nájezdu na obchvat střetla s vozidlem, které jelo po hlavní komunikaci.

Nemocnice v Havířově díky dárcům obdarovala vánočními dárky pacienty

Vánoce chce každý strávit v rodinném kruhu. Bohužel některé děti, ale i dospělí je prožijí na nemocničním lůžku. Právě tyto pacienty obdarovali hodní dárci. Nemocnice věří, že se z akce stane tradice.

Muzeum v Jubilejní kolonii má otevřeno i mezi svátky

Už 10 měsíců funguje v Ostravě Hrabůvce unikátní bytové muzeum. Zájem o prohlídky v historické Jubilejní kolonii je velký a ani mezi svátky lidé o možnost návštěvy muzea nepřijdou.

Školáci opět vyrobili krásné ozdoby na vánoční strom ve vestibulu magistrátu

Vánoční strom v budově magistrátu je každým rokem jiný. A to proto, že originální ozdoby na něj tvoří žáci škol. Město vždy děti za jejich snahu odmění.

Otevřen byl další úsek D48 mezi Palačovskou spojkou a Šenovem u Nového Jičína

Otevřen byl další úsek dálnice D48, a to část mezi Palačovskou spojkou a Šenovem u Nového Jičína. Tato část je dlouhá něco přes osm kilometrů, stavba začala v červnu 2021.

Černá louka v Ostravě nabídla Veletrh středních škol

Vedle webových a online prezentací si na trhu dále drží své pevné místo také prezenční veletrhy středních škol. Důkazem je veletrh na ostravské Černé louce, o který byl nejen v našem regionu obrovský zájem.

Ve Frýdku-Místku vyrostly moderní odborné dílny

Největší investici v historii školství v našem kraji směřoval krajský úřad do nových dílen SOŠ ve Frýdku-Místku. Čistě ze svého rozpočtu investoval kraj do moderního zázemí 309 milionů korun.

Vánoční pohádková vila zve do centra Ostravy na výstavu ilustrací i výrobu ozdob z perel

V centru Ostravy máte možnost navštívit Vánoční pohádkovou vilu Hanse Ulricha. Ta připravila hned dvě výstavy. První přináší kouzelné ilustrace dětských pohádek od polských mistrů, druhá pak nabídne prodejní výstavu tradičních perličkových ozdob s možností vlastního tvoření.

Sgrafito zvládlo transfer o dvanáct metrů, teď potřebuje restaurátora

Zídku na Máchově ulici, na které je sgrafito s dětskými motivy z šedesátých let, se po měsících příprav podařilo přesunout. Majitel nemovitosti tu plánuje novou výstavbu. Přestěhováním a tedy záchranou sgrafita vyhověl prvotnímu přání okrašlovacího spolku.

Pejsci v útulku Sedliště čekají na nový domov, obdarovalo je i město Frýdek-Místek

Ve Frýdku-Místku se tradice vánoční pomoci nevyhýbá ani zvířatům. Letos vedení města navštívilo psí útulek v Sedlištích, kde přineslo krmivo pro pejsky, kteří zde čekají na nové domovy. Město dlouhodobě podporuje i další organizace, které se starají o zvířata v nouzi.

Potrubáři

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Nadační fond Veolia podpořil řemeslníky a alternativní školství

19. prosince 2024 17:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Adventní čas je již tradičně příležitostí pro skupinu Veolia předat v Ostravě a dalších městech symbolické šeky začínajícím řemeslníkům a podnikatelům podpořeným z nadačního programu Startér. Ten již 25 let finančně podporuje menší podnikatele a pomáhá snižovat nezaměstnanost v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji.

Dobíjecí stanice pro elektromobily se rozšíří, cena by růst neměla

19. prosince 2024 17:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se v Česku v příštím roce rozroste o stovky nových stojanů. Přibývat by měly především ultrarychlé stanice s vyšším výkonem. Rozšiřovat by se přitom měly zejména na místech, kde dosud možností dobíjení nejsou nebo je na nich velká poptávka. Ceny dobíjení by výrazněji růst neměly. Vyplývá to z informací provozovatelů. V současnosti je v Česku kolem 2500 veřejných dobíjecích stanic.

Střední škola a Dětský domov ve Velkých Heralticích dějištěm Adventní výstavy

18. prosince 2024 17:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Zámek ve Velkých Heralticích na Opavsku je sídlem nejen střední školy, ale také Dětského domova. A děti z obou institucí připravily pro veřejnost adventní výstavu s pravou předvánoční atmosférou.

V Orlové si studenti vyzkoušeli fiktivní pracovní pohovory

18. prosince 2024 17:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Studenti Gymnázia a Obchodní akademie v Orlové mají každým rokem unikátní příležitost vyzkoušet si pracovní pohovor nanečisto. Umožňuje jim to projekt Konkurz pro tebe, který je připravuje na reálné pracovní pohovory v budoucnu.

Černá louka v Ostravě nabídla Veletrh středních škol

18. prosince 2024 17:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Vedle webových a online prezentací si na trhu dále drží své pevné místo také prezenční veletrhy středních škol. Důkazem je veletrh na ostravské Černé louce, o který byl nejen v našem regionu obrovský zájem.

Hromadný úhyn ryb na řece Odře, hasiči nainstalovali norné stěny

17. prosince 2024 15:16 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Rybáři objevili velké množství ryb plovoucích na hladině řeky Odry v Ostravě. Podle prvních odhadů by mohlo jít o otravu kyanidem. Případem se zabývají vodohospodáři, Česká inspekce životního prostředí i policisté.

Rekonstruované muzeum ve Štramberku zve k návštěvě repliky slavné jeskyně Šipka
Vydáno 3. června 2020 7:24, Celý MS kraj, Libor Běčák
Muzeum Šipka sídlí v téměř 200 let starém domě v centru Štramberka. Expozicemi připomíná dávnou dobu a především obyvatele, kteří žili v okolí vrchu Kotouč.

Lidé si mohou historii připomenout v právě opraveném objektu. Projít mohou i replikou jeskyně Šipka.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: “Já jsem nesmírně rád, že se podařilo zrekonstruovat a znovu otevřít pobočku Novojičínského muzea. Celková investice byla 6,4 milionu korun. Převážná část byla na financovaná z evropských peněz. Návštěvník tady bude moci zhlédnout historii v podstatě od paelolitu až do současnosti, zhlédnout předměty, které tady byly nalezeny a prakticky pochopit vývoj tohoto specifického regionu, kdy od objevení části lebky dítěte neandrtálce v jeskyni Šipka vlastně toto místo se stalo slavné po celém světě, protože bylo přelomové právě pochopení vývoje člověka. Návštěvník tady může navštívit i imitací jeskyně Šipka, kde zakusí atmosféru doby, ve které neandrtálci žili. Myslím, že to může může být velmi zajímavé i pro děti a rodiny s dětmi, protože je to velmi interaktivní a později může samozřejmě i pěšky navštívit potom skutečnou jeskyni Šipka, aby mohl srovnat a konfrontovat tu současnost.”

Celková rekonstrukce historického objektu probíhala za dohledu památkářů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: Samozřejmě každá rekonstrukce přináší nějaké problémy, ale myslím si, že jsme to zvládli velmi dobře. Taky tento dům patří do památkové zóny, ale podařilo se skloubit tu interaktivnost a zajímavost a modernost prakticky s tím dobovým charakterem právě tohoto domu. Návštěvník nebude rušen ani těmito novými interaktivními prvky a myslím si, že je to dobře skloubeno a nastartováno.”

Replika jeskyně je zmenšenou kopií skutečné jeskyně, která se nachází jen nedaleko muzea.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: “Návštěvník, který přijde do naší expozice, se může seznámit s prostředím Kotouče pomocí výstavní klíčové figury, kterou je replika jeskyně Šipka. Ta je vlastně pojítkem mezi tím oborem geologie a archeologií, protože Kotouč býval obýván už od doby středního paleolitu a pokud se máme bavit někde v absolutních datech, ten pobyt těch lidí je tady bezpečné datován někdy od doby 40 tisíc až 30 tisíc před naším letopočtem, a potom samozřejmě dál. V jeskyni šipka, kterou si návštěvník může fyzicky přímo projít, tak jednak je improvizované ohniště. Snažili jsme se v té zmenšené podobě dodržet i tu morfologii, tedy jsou tam i ty dvě rozbíhající se chodby, jako je to v reálné Šipce, kde je Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Krátký videospot pomocí stínohry navozuje atmosféru života člověka v jeskyni."

Vedle jeskyně muzeum nabízí ke zhlédnutí mnoho cenných a zajímavých exponátů.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: "Jsou tady samozřejmě zachovány muzejní vitríny, to znamená, že návštěvníci, kteří si chtějí detailněji prohlédnout jednotlivé nálezy, tak v té přední části se mohou věnovat geologii, kde jsou jednotlivé horniny, minerály a právě ti útesotvorní živočichové ve fosilisované podobě. Máme tady i model jurského moře ve formě akvária, kde jsou ty organismy. V té další části muzea se může návštěvník věnovat archeologickým nálezům z těch mladších období, protože člověk ten Kotouč obýval minimálně od středního paleolitu. Bylo tady hradisko, které mělo evidentně styky se středomořím. Moravskou bránou vedla jedna z větví stezky, kterou my dneska nazýváme Jantarovou. Kotouč byl tím bodem, který ten obchod nějakým způsobem kontroloval a ty elity, které ho tehdy obývaly, z toho obchodu bohatly."

V patře nad stálou expozicí budou pořádány galerijní výstavy. Aktuálně je to výstava, která představuje místního paleontologa Mořice Remeše. Druhá část je věnována historickým fotografiím Kotouče.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020585/rekonstruovane-muzeum-ve-stramberku-zve-k-navsteve-repliky-slavne-jeskyne-sipka