Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstruované muzeum ve Štramberku zve k návštěvě repliky slavné jeskyně Šipka

Muzeum Šipka sídlí v téměř 200 let starém domě v centru Štramberka. Expozicemi připomíná dávnou dobu a především obyvatele, kteří žili v okolí vrchu Kotouč.

Lidé si mohou historii připomenout v právě opraveném objektu. Projít mohou i replikou jeskyně Šipka.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: “Já jsem nesmírně rád, že se podařilo zrekonstruovat a znovu otevřít pobočku Novojičínského muzea. Celková investice byla 6,4 milionu korun. Převážná část byla na financovaná z evropských peněz. Návštěvník tady bude moci zhlédnout historii v podstatě od paelolitu až do současnosti, zhlédnout předměty, které tady byly nalezeny a prakticky pochopit vývoj tohoto specifického regionu, kdy od objevení části lebky dítěte neandrtálce v jeskyni Šipka vlastně toto místo se stalo slavné po celém světě, protože bylo přelomové právě pochopení vývoje člověka. Návštěvník tady může navštívit i imitací jeskyně Šipka, kde zakusí atmosféru doby, ve které neandrtálci žili. Myslím, že to může může být velmi zajímavé i pro děti a rodiny s dětmi, protože je to velmi interaktivní a později může samozřejmě i pěšky navštívit potom skutečnou jeskyni Šipka, aby mohl srovnat a konfrontovat tu současnost.”

Celková rekonstrukce historického objektu probíhala za dohledu památkářů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: Samozřejmě každá rekonstrukce přináší nějaké problémy, ale myslím si, že jsme to zvládli velmi dobře. Taky tento dům patří do památkové zóny, ale podařilo se skloubit tu interaktivnost a zajímavost a modernost prakticky s tím dobovým charakterem právě tohoto domu. Návštěvník nebude rušen ani těmito novými interaktivními prvky a myslím si, že je to dobře skloubeno a nastartováno.”

Replika jeskyně je zmenšenou kopií skutečné jeskyně, která se nachází jen nedaleko muzea.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: “Návštěvník, který přijde do naší expozice, se může seznámit s prostředím Kotouče pomocí výstavní klíčové figury, kterou je replika jeskyně Šipka. Ta je vlastně pojítkem mezi tím oborem geologie a archeologií, protože Kotouč býval obýván už od doby středního paleolitu a pokud se máme bavit někde v absolutních datech, ten pobyt těch lidí je tady bezpečné datován někdy od doby 40 tisíc až 30 tisíc před naším letopočtem, a potom samozřejmě dál. V jeskyni šipka, kterou si návštěvník může fyzicky přímo projít, tak jednak je improvizované ohniště. Snažili jsme se v té zmenšené podobě dodržet i tu morfologii, tedy jsou tam i ty dvě rozbíhající se chodby, jako je to v reálné Šipce, kde je Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Krátký videospot pomocí stínohry navozuje atmosféru života člověka v jeskyni."

Vedle jeskyně muzeum nabízí ke zhlédnutí mnoho cenných a zajímavých exponátů.

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska: "Jsou tady samozřejmě zachovány muzejní vitríny, to znamená, že návštěvníci, kteří si chtějí detailněji prohlédnout jednotlivé nálezy, tak v té přední části se mohou věnovat geologii, kde jsou jednotlivé horniny, minerály a právě ti útesotvorní živočichové ve fosilisované podobě. Máme tady i model jurského moře ve formě akvária, kde jsou ty organismy. V té další části muzea se může návštěvník věnovat archeologickým nálezům z těch mladších období, protože člověk ten Kotouč obýval minimálně od středního paleolitu. Bylo tady hradisko, které mělo evidentně styky se středomořím. Moravskou bránou vedla jedna z větví stezky, kterou my dneska nazýváme Jantarovou. Kotouč byl tím bodem, který ten obchod nějakým způsobem kontroloval a ty elity, které ho tehdy obývaly, z toho obchodu bohatly."

V patře nad stálou expozicí budou pořádány galerijní výstavy. Aktuálně je to výstava, která představuje místního paleontologa Mořice Remeše. Druhá část je věnována historickým fotografiím Kotouče.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy