Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hraniční přechody s Polskem zůstávají kvůli COVID-19 dále pod policejní kontrolou, hasiči ale odstraňují betonové zábrany

Zatímco například na Slovensko už můžeme cestovat bez omezení, hraniční přechody s Polskem dále hlídají policisté a vojáci. Česká republika by chtěla hranice otevřít v polovině tohoto měsíce. Zda s tím bude souhlasit i Polsko, to se ještě neví.

Celníci, vojáci a policisté. Hranice s Polskem jsou stále pod dohledem. Přes dřívější částečné uvolnění režimu stále platí, že otevřené jsou jen některé hraniční přechody a lidé přes ně mohou procházet nebo projíždět jen s povolením. Jde  především o pendlery dojíždějící do zaměstnání. 

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR: "Z hlediska pohybu osob mezi Českou a Polskou republikou je i nadále potřeba dodržovat stanovená opatření. Vzhledem ke znovu zavedeným kontrolám na státní hranici ze strany sousedního státu, lze české policisty vidět právě na hranici s Polskem."

Česká republika by ráda otevřela hranice s Polskem už 15. června. Zatím není jisté, zda se ke stejnému postupu odhodlá i Polsko. Na jihu země je totiž stále velký počet nakažených mezi horníky a jejich příbuznými. 

Obnovení volného průchodu přes hranice by uvítali například v Českém Těšíně. 

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: "Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek je v Polsku státní svátek Boží tělo, dá se předpokládat dlouhý víkend, kdy z logiky věci si řada Poláků vezme v pátek dovolenou. Máme informaci, že by vláda měla o dalším kroku rozhodovat zítra, tedy v úterý. Pak dostaneme informaci o tom, zda se hranice otevírá, či nikoli. 

Češi i Poláci teď musí doufat, že uvolnění omezení na hranicích je jen otázka několika málo dnů. Hraniční betonové zátarasy během pondělí začaly odstraňovat dva týmy hasičů vybavené automobilovými jeřáby Demag/Terex.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Šlo o menší přechody v okresech Opava a Bruntál. Už v pátek 5. 6. 2020 odstranili hasiči betonové zátarasy na čtyřech polských přechodech v okrese Karviná. Jeřáb vždy přesouval betonové zátarasy na okraj silnice, bez dalšího odvozu, a to po domluvě s Policií ČR a zástupci dotčených obcí. Postaveny byly v polovině března 2020 jako zábrana proti nekontrolovanému přechodu státních hranic kvůli riziku koronavirové infekce. Na takto uvolněných přechodech dál hlídají ozbrojení polští vojáci, ČR zde nemá žádné hlídky."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy