Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatele Oder vyděsil žlutý mrak na chemičkou. Město vyhlásilo zákaz vycházení

V pátek ráno vyděsil obyvatele Oder žlutý mrak nad chemičkou Christeyns. Město okamžitě vyhlásilo zákaz vycházení a na místo vyrazili protichemické jednotky hasičů. Podle podnikových odborníků při manipulaci s chemickými látkami došlo k neočekávané reakci, ale barevný mrak prý nebyl nebezpečný lidskému zdraví.

Tento pohled se naskytl obyvatelům Oder v pátek v 6 hodin ráno. Nad areálem chemičky Christeyns se vznášel velký žlutý mrak. Z místního rozhlasu městského úřadu se brzy ozvalo varování, aby lidé nevycházeli a na místo byly vyslány chemické jednotky hasičů. Ty musely zasahovat ve speciálních oblecích. Nikdo netušil o jakou látku jde.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Vytáhli jsme z haly kontejner, ve kterém došlo k reakci zatím neznámých látek, naředili a postupně celou halu odvětráváme." 

Od podnikové chemičky se hasiči dozvěděli, že plyn vznikl při mísení kyseliny mravenčí a dusičné. V továrně se totiž vyrábí mimo jiné čistící a desinfekční prostředky. Nikdo prý netuší, proč takto chemikálie reagovaly. Ohrožení obyvatel chemickou látkou v ovzduší vyšetřují i policisté.

René Černohorský, mluvčí PČR Nový Jičín: "Doposud bylo zjištěno, že dým vznikl při výrobě desinfekčních prostředků, když byly míseny jednotlivé kyseliny a chemické sloučeniny. Přítomný firemní chemik policistům řekl, že při reakci vznikl plyn dusíku, který není zdraví škodlivý."

Zaměstnanci včas opustili prostory, kde se chemikálie držela. Nikdo prý nemá žádné zdravotní problémy. Co se vlastně při míchání chemikálií stalo budou nyní muset zjistit experti. V Odrách a okolí jsou měřeny koncentrace v ovzduší, ale vše je prý v pořádku. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy