Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Společnost OKD musí otestovat úplně všechny zaměstnance dolů na Karvinsku, nařídili to hygienici

Krajská hygienická stanice v Ostravě vydala další mimořádné opatření. Nařizuje společnosti OKD do konce června otestovat všechny své zaměstnance v okrese Karviná. Testovat se budou i zaměstnanci subdodavatelských firem. Celkem by takto mělo být otestováno na 8 tisíc lidí.

Hygiena nařídila povinné testování horníků formou rychlotestů na protilátky.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Doufáme, že Darkov už máme podchycený, protože jsme tam provedli dvě testování. Na osatních dolech budeme protestovávat dalších 8 tisíc obob pouze na Karvinsku. Ten důvod je prostý, řada zaměstnanců z jiných dolů spolu jezdila autem, další spolu chodili na pivo a podobně."

Hygiena tak rozhodla v konzultaci s ministerstvem zdravotnictví, které dodalo rychlotesty. Samotné testování si bude muset zajistit společnost OKD sama a musí to stihnout do konce června.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Jakmile bude někdo pozitivní na rychlostest, okmažitě půjde na velký PCR test, testování zahrnuje nejen zaměstnance OKD, ale také všechny subdodavatelské firmy."

K 15.6. evidují hygienici v souvislosti s Dolem Darkov 494 nakažených lidí. Z toho je 321 zaměstancnů, mezi nimi je také 22 pendlerů z Polska. Počet pozitivně testovaných rodinných příslušníků je 159. Dále do clusteru Darkov zahrnují také 10 zaměstnanců jiných firem a 4 případy v jiné souvislosti. V celém Moravskoslezském kraji je už 1802 nakažených. Hygienici mají hlavně problémy s trasováním nakažených poláků.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Jakmile se Poláci u nás dozví, že jsou pozitvní, okamžitě odjedou do Polska a pak je s nimi těžká domluva, protože nám neberou telefony, abychom s nimi udělali trasovací rozhovor. Zítra budeme jednat se Slezským vojvodstvím, aby nám hlásili pozitivně nakažené, kteří pracují v Česku."

Stejně tak se řeší situace kolem Slezského vojvodství v Polsku, které zůstalo na semaforu červené. To zanamená, že každý kdo přes něj bude překračovat hranice do České republiky, tak se musí prokázat negativním testem na Covid-19 nebo jít na 14 dnů do karantény.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Já jsem to rozhodnutí nevydal, ale bylo vydáno s cílem snížit tu frekvenci přejezdů přes hranice. Samozřejmě ten kdo opravdu chce, tak si to může objet. Máme bohužel i případ lékaře, který bydlí na polské straně Českého Těšína a operoval na české straně a nakazil další lidi."Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy