Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Šíření koronaviru z nedbalosti? Organizace Greenpeace ČR podala trestní oznámení na OKD

Celý MS kraj |

Trestní oznámení na firmu OKD a její management ve čtvrtek podala organizace Greenpeace ČR. Pochybení vidí v neochotě přerušit provoz na dole Darkov po propuknutí epidemie nemoci Covid-19 mezi horníky. Důl Darkov se podle Greenpeace ČR stal bezkonkurenčně největším ohniskem koronaviru v České republice.

Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "O podaném trestním oznámení jsme se dozvěděli z médií, nejsme seznámeni s jeho obsahem a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat."

Ve stanovisku Greenpeace se mimo jiné také píše, že i přes postupné zvyšování počtu nakažených i během nouzového stavu vedení firmy odmítlo přerušit provoz dolu. Těžba byla zastavena až 25. května, tedy v okamžiku, kdy bylo prokazatelně nakaženo 212 lidí. Podle vyjádření OKD v podzemí ale dále probíhaly práce údajně nutné “k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu v podzemí, aby nedošlo k nenávratným škodám”. Objevila se ale vyjádření horníků, že v dole se nadále razí. Firma tyto informace údajně odmítla komentovat.

Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR: “Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo. Heroické vyslání neozbrojených vojáků proti nepříteli má možná místo v některých klíčových momentech bojů na východní frontě za druhé světové války, ale do katalogu činností určených k vytváření zisku soukromé firmy v civilizované společnosti rozhodně nepatří. Vedení OKD zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu, a mělo by za to nést odpovědnost.”
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR: “V budoucnu se má nejen na Karvinsku, ale v celé České republice utlumovat těžba a spalování uhlí. Při ústupu od uhlí ovšem musí být brán zřetel obzvlášť na zájmy a potřeby horníků a dalších zaměstnanců uhelných společností. Jen tak může být zajištěn plynulý a spravedlivý přechod od fosilních paliv k čistější energetice a celkové modernizaci průmyslu. Postup firmy OKD v době koronavirové krize ovšem vyvolává pochybnosti, zda je firma vůbec ochotná brát na horníky ohled. Pár lopatek uhlí rozhodně nestojí za to, aby OKD ohrožovalo zdraví svých zaměstnanců a jejich blízkých. Zda vedení společnosti svým skandálním chováním porušilo zákon, bude nyní muset prošetřit policie.”

Zjišťujeme další podrobnosti.

Nahlásit chybu


K tématu

Báňští záchranáři spěchali do podzemí s pomocí k havířům, které zasypala hornina

27. února 2024 16:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravděpodobně kus horniny uvolněné při důlních pracích zranil v úterý odpoledne několik horníků v podzemí poslední činné černouhelné šachty v zemi - Dolu ČSM ve Stonavě. Jednoho zraněného musel do nemocnice přepravit vrtulník.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Na Karvinsku se objevila zlatá řasa. Může způsobovat úhyn ryb

17. prosince 2023 14:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo v jezeře Kozinec na Karvinsku výskyt takzvané zlaté řasy. Řasa sama o sobě není pro vodní organismy škodlivá, negativní vliv na ně ale může mít toxin, který řasa produkuje. Rozbory prokázaly výskyt řasy i toxinu, byly to však bezpečné hodnoty. O rozbor vody za účelem hledání zlaté řasy požádalo v září Polsko po nálezu uhynulých ryb v polských vodách. V Polsku se řasa objevuje například v Baltském moři, do kterého ústí řeka Odra.


ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Včera 23:22, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

MSK poskytne finanční dar osmnácti postiženým obcím, peníze by měly mít na účtech do pátku

Moravskoslezský kraj daruje nejvíce povodněmi postiženým obcím jako bezprostřední pomoc devět milionů korun. Hejtman kraje Josef Bělica to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci.

Evakuovaní psi z karvinského útulku jsou zpátky

Karvinský magistrát ještě v době před záplavami zajistil preventivní odvoz psů z útulku v Darkově. Nebylo jasné, zda se voda dostane až do areálu a ohrozí jejich životy. Nyni jsou už psi zpátky v kotcích.

Krnovská nemocnice byla povodní zcela ochromena, musela řešit dodávky vody i elektřiny

S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.

MHD ve Frýdku-Místku má nově 12 nejmodernějších elektrobusů

Poskytovatel městské hromadné dopravy ve městě pořídil do výbavy 12 nejmodernějších elektrobusů. Zcela bezemisní vozy nahradí původní autobusy s pohonem na naftu a CNG. Pořízení vyšlo na 155 milionů korun. Velkou část ale zaplatila evropská dotace.

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů, které ohrožují domy

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Začala oprava protržené hráze na soutoku Odry a Opavy. Zatím půjde jen o dočasné řešení

Hned po opadnutí vody u soutoku Opavy a Odry začaly práce na opravě hráze, kterou voda protrhla. Zatím jde pouze o provizorní a hlavně rychlé řešení, které by mělo ochránit obyvatele v případě dalšího výrazného stoupnutí hladiny řeky.

Lidé z Charity jezdí pomáhat na Krnovsko a Bohumínsko, potřeba jsou elektrocentrály

Velká voda přímo v Novém Jičíně výraznou škodu nenapáchala, pomoc zdejší Charity tak směřuje do oblasti Krnovska a Bohumína. Lidem vezou potraviny, čistící prostředky, ale i slova útěchy a podpory.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

V Porubě uklízí důsledky povodní. Radnice už je v provozu

Důsledky povodní jsou odklizeny a Úřad městského obvodu Poruba je tak opět přístupný lidem. Vrátila se sem i matrika, která se musela dočasně přestěhovat do informačního centra na Hlavní třídě.

Český Těšín nenechává nikoho po záplavách na holičkách

Úředníci, sociální pracovníci i neziskové organizace v Českém Těšíně spojili síly se složkami Integrovaného záchranného systému a zapojili se aktivně do pomoci lidem zasaženým povodněmi. Koordinační schůzky pomáhají v komunikaci a rozdělování jednotlivých úkolů.

V Moravskoslezském kraji se uchází o senátorské křeslo 20 kandidátů

V Moravskoslezském kraji se o senátorské křeslo v letošních volbách uchází ve třech obvodech celkem dvacet kandidátů. Hlasovací lístky už by měli mít všichni voliči ve svých schránkách. Pozor, to však nebude platit pro druhé kolo.

Expert: Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Jádro vyžaduje odborníky, ČEZ zaměstná 4000 lidí

Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren.

Briketační linka výrazně sníží emise v Třineckých železárnách

Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa.

Hasiči dále pokračují v odčerpávání vody ze zaplavených území a nasazují další čerpadla

18. září 2024 22:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejrůznějších místech, která byla v Moravskoslezském kraji postižena záplavami, pokračují hasiči v odčerpávání vody. Většinou používají klasická čerpadla, někde nasazují velkokapacitní.

Šíření koronaviru z nedbalosti? Organizace Greenpeace ČR podala trestní oznámení na OKD
Vydáno 4. června 2020 13:51, Celý MS kraj, Redakce
Trestní oznámení na firmu OKD a její management ve čtvrtek podala organizace Greenpeace ČR. Pochybení vidí v neochotě přerušit provoz na dole Darkov po propuknutí epidemie nemoci Covid-19 mezi horníky. Důl Darkov se podle Greenpeace ČR stal bezkonkurenčně největším ohniskem koronaviru v České republice.

Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "O podaném trestním oznámení jsme se dozvěděli z médií, nejsme seznámeni s jeho obsahem a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat."

Ve stanovisku Greenpeace se mimo jiné také píše, že i přes postupné zvyšování počtu nakažených i během nouzového stavu vedení firmy odmítlo přerušit provoz dolu. Těžba byla zastavena až 25. května, tedy v okamžiku, kdy bylo prokazatelně nakaženo 212 lidí. Podle vyjádření OKD v podzemí ale dále probíhaly práce údajně nutné “k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu v podzemí, aby nedošlo k nenávratným škodám”. Objevila se ale vyjádření horníků, že v dole se nadále razí. Firma tyto informace údajně odmítla komentovat.

Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR: “Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo. Heroické vyslání neozbrojených vojáků proti nepříteli má možná místo v některých klíčových momentech bojů na východní frontě za druhé světové války, ale do katalogu činností určených k vytváření zisku soukromé firmy v civilizované společnosti rozhodně nepatří. Vedení OKD zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu, a mělo by za to nést odpovědnost.”
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR: “V budoucnu se má nejen na Karvinsku, ale v celé České republice utlumovat těžba a spalování uhlí. Při ústupu od uhlí ovšem musí být brán zřetel obzvlášť na zájmy a potřeby horníků a dalších zaměstnanců uhelných společností. Jen tak může být zajištěn plynulý a spravedlivý přechod od fosilních paliv k čistější energetice a celkové modernizaci průmyslu. Postup firmy OKD v době koronavirové krize ovšem vyvolává pochybnosti, zda je firma vůbec ochotná brát na horníky ohled. Pár lopatek uhlí rozhodně nestojí za to, aby OKD ohrožovalo zdraví svých zaměstnanců a jejich blízkých. Zda vedení společnosti svým skandálním chováním porušilo zákon, bude nyní muset prošetřit policie.”

Zjišťujeme další podrobnosti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020613/sireni-koronaviru-z-nedbalosti-organizace-greenpeace-cr-podala-trestni-oznameni-na-okd