Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Šíření koronaviru z nedbalosti? Organizace Greenpeace ČR podala trestní oznámení na OKD

Trestní oznámení na firmu OKD a její management ve čtvrtek podala organizace Greenpeace ČR. Pochybení vidí v neochotě přerušit provoz na dole Darkov po propuknutí epidemie nemoci Covid-19 mezi horníky. Důl Darkov se podle Greenpeace ČR stal bezkonkurenčně největším ohniskem koronaviru v České republice.

Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "O podaném trestním oznámení jsme se dozvěděli z médií, nejsme seznámeni s jeho obsahem a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat."

Ve stanovisku Greenpeace se mimo jiné také píše, že i přes postupné zvyšování počtu nakažených i během nouzového stavu vedení firmy odmítlo přerušit provoz dolu. Těžba byla zastavena až 25. května, tedy v okamžiku, kdy bylo prokazatelně nakaženo 212 lidí. Podle vyjádření OKD v podzemí ale dále probíhaly práce údajně nutné “k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu v podzemí, aby nedošlo k nenávratným škodám”. Objevila se ale vyjádření horníků, že v dole se nadále razí. Firma tyto informace údajně odmítla komentovat.

Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR: “Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo. Heroické vyslání neozbrojených vojáků proti nepříteli má možná místo v některých klíčových momentech bojů na východní frontě za druhé světové války, ale do katalogu činností určených k vytváření zisku soukromé firmy v civilizované společnosti rozhodně nepatří. Vedení OKD zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu, a mělo by za to nést odpovědnost.”
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR: “V budoucnu se má nejen na Karvinsku, ale v celé České republice utlumovat těžba a spalování uhlí. Při ústupu od uhlí ovšem musí být brán zřetel obzvlášť na zájmy a potřeby horníků a dalších zaměstnanců uhelných společností. Jen tak může být zajištěn plynulý a spravedlivý přechod od fosilních paliv k čistější energetice a celkové modernizaci průmyslu. Postup firmy OKD v době koronavirové krize ovšem vyvolává pochybnosti, zda je firma vůbec ochotná brát na horníky ohled. Pár lopatek uhlí rozhodně nestojí za to, aby OKD ohrožovalo zdraví svých zaměstnanců a jejich blízkých. Zda vedení společnosti svým skandálním chováním porušilo zákon, bude nyní muset prošetřit policie.”

Zjišťujeme další podrobnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy