Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Náš kraj lékařskou fakultu potřebuje. Shodli se na tom politici, ředitelé nemocnic i akademici

Lékařskou fakultu Ostravské univerzity rozhodně potřebujeme kvůli zachování dostupnosti zdravotní péče. Shodli se na tom zástupci univerzity, nemocnic i politici z vedení kraje a města. Pro zachování medicíny se všichni spojili a chtějí udělat maximum. Hrozí totiž, že fakulta nedostane na další období potřebnou akreditaci.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety a za dobu svého působení vychovala více než 3300 absolventů, ze kterých je 282 lékařů. 80 procent z nich pracuje v našem kraji. Přesto v současné době chybí v regionu 232 lékařů. To je hlavní důvod, proč fakultu MS kraj potřebuje a hrozící neudělení akreditace by mohlo být fatální.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „I když mám z pozice hejtmana kraje nulové možnosti do procesu udělení akreditace lékařské fakultě Národním akreditačním úřadem vstupovat, tak tuto situaci samozřejmě neustále sleduji a snažím se napomoci jejímu řešení. Tuto kauzu totiž vnímám jako klíčovou pro budoucnost našeho kraje. Dostupnost zdravotní péče je faktor, který je pro celou společnost zásadní a nesmírně důležitý. Stačí se podívat na stav počtu lékařů, kteří u nás prostě chybí. Lékařská fakulta v našem kraji je proto v našem kraji nepostradatelná.“ 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Já jsem velice rád, že vznikla nějaká společná aktivita proto, abychom ten krizový stav překonali, aby fakulta všeobecného lékařství pokračovala dále. Já bych chtěl za Ostravu deklarovat připravenost pomoci, například pokud by vznikly potřeby bydlení pro lidí, kteří by tady přijeli vyučovat a nebo kdyby byly nějaké finanční potřeby." 

Fakulta nyní žádá o udělení akreditace na dalších 10 let. Jedinou slabinou školy je prý nedostatečné personální zabezpečení vedení klinik a ústavů.

Arnošt Martínek, děkan Lékařské fakulty OU: „Akreditační spis jsme poctivě připravovali zhruba dva roky. O tom, že byl spis připraven dobře, svědčí fakt, že se výtky ze strany pracovní komise Národního akreditačního úřadu a odborného zpravodaje týkají výhradně nedostatečného personální zabezpečení vedení klinik a ústavů odpovídajícím počtem docentů a profesorů. Podle komise jde ale o výtky natolik závažné, že se rozhodla doporučit Národnímu akreditačnímu úřadu akreditaci nakonec neudělit. Některé výtky se nám podařilo odstranit, k jiným výtkám jsme zase podali vysvětlení, a proto stále doufáme, že by se nám akreditaci mohlo podařit získat.“ 
Jiří Havrlant, ředitel FNO: „Studenti jsou u nás jako doma, mají tady zázemí skvěle vybavených výukových pracovišť i široké možnosti budoucího uplatnění. Těší mě, že řada absolventů ostravské fakulty „zakotví“ po studiu právě ve fakultní nemocnici nebo v ostatních nemocnicích našeho regionu. Tito absolventi jsou velmi dobře připraveni. My potřebujeme medicínu omladit, region stárne a s ním i lékaři, kterých tady chybí desítky. Existenci a stabilní fungování Lékařské fakulty v Ostravě pokládám za naprosto zásadní podmínku poskytování kvalitní zdravotní péče v celém Moravskoslezském regionu v následujících letech.”

Představitelé kraje, města, akademici, ředitelé nemocnic i zástupci zdravotních pojišťoven podepsali společné prohlášení na podporu akreditace oboru všeobecného lékařství. O osudu medicíny v Ostravě bude Národní akreditační úřad rozhodovat na začátku července.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků