Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: V MSK odstartoval projekt Start Driving pro mladé řidiče

Unikátní projekt pro mladé začínající řidiče Start Driving dorazil do Moravskoslezského kraje. Účastníkům se v něm intenzivně věnují policisté a další dopravní odborníci. Akce bude až do podzimu probíhat v areálu centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě.

Jak funguje policie, jaké jsou povinnosti řidičů nebo jaké pokuty a tresty hrozí všem účastníkům silničního provozu. První blok programu Start Driving mladí řidiči strávili ve společnosti dopravních policistů.

Vladimír Hyvnar, dopravní policista: “Jsou to mladí řidiči, většinou nezkušení, samozřejmě. Jejich rysem je, že mají velké sebevědomí, ale ne všichni. Největším prohřeškem je rychost jízdy a v poslední době to jsou také návykové látky.”

Právě na návykové látky se dotazovali při setkání s policií nejvíce. Prvního běhu projektu v Moravskoslezském kraji se zúčastnilo dvaatřicet mladých řidičů.

účastníci projektu: “Setkávám se nejčastěji s arogancí ostatních řidičů, nevolí a rychlou jízdou. Řidičák mám už pět let.”
“Já podle mě řídím docela dobře a už nějaké zkušenosti mám, už řídím asi rok. Přihlásil jsem se tady, abych si zlepšil dovednosti, abych věděl, jak reagovat v obtížných situacích.”

Podobný projekt se v Česku zatím nekonal, jde doslova o unikátní počin.

Dalimil Frič, jednatel Centra bezpečné jízdy Libros: “Dohodli jsme se jako Asociace center bezpečné jízdy, Asociace autoškol a další partneři. Podařilo se sehnat finanční prostředky z Fondu zábrany škod a ten program se nastavil pro tisícovku mladých lidí. Ty podmínky jsou přesně dány: 18 až 24 let.

Alois Hudeček, dopravní psycholog: “Spojuje teorii s praxí. My říkáme, že jak člověk žije, tak i jezdí. My se tímto kurzem snažíme mladé lidi naučit přemýšlet. Aby si uvědomovali, co ta silnice je a zároveň, aby si to ohmatali v praxi. Ono jim to nedojde třeba hned, ale oni si to uvědomí během svého vlastního celého dopravního života."

Účastníci projektu také vyrazili na cesty s instruktory autoškol nebo přímo na polygonu si mohli zkusit své reakce v krizových situacích za volantem. Projekt se zaměřuje i na defenzivní jízdu a pozornost během jízdy.

Alois Hudeček, dopravní psycholog: “Já to vždycky říkám prakticky, když si stolař nedává dvě vteřiny pozor, tak si uřeže palec. Když nedává dvě vteřiny pozor řidič, tak může způsobit vážnou dopravní nehodu.”

Projekt bude pokračovat i v dalších termínech až do podzimu. Organizátoři stále přijímají případné zájemce.

Dalimil Frič, jednatel Centra bezpečné jízdy Libros: “Vyberou si termín, udělají si registraci a budeme se na ně těšit. Celkem bude letos v Ostravě pět termínů. Tři budou předprázdninové. Další dva budou září říjen. Ale vše mohou nalézt na našich internetových stránkách.”
Témata: Libros,  dopravní revue,  startdriving,  frič
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků