Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Bezpečnostní projekt Na kole jen s přilbou začal i v MSK

Na kole jen s přilbou, to je název a taky hlavní téma celorepublikové preventivní akce, která se rozběhla i v Moravskoslezském kraji. Natáčeli jsme v Bělském lese, který je oblíbeným místem nejen cyklistů.

S projektem přišla nezisková organizace Bezpečně na silnicích. Za úkol si vzala snížit nehodovost cyklistů, a to nejen v našem regionu.

Patrik Lang, Tým silniční bezpečnosti: “Hlavně dává důraz na to, aby cyklisté měli a používali ochranné prvky, hlavně ve formě cyklistické přilby a dále se soustřeďuje na to, aby měli cyklisté povinnou výbavu na kole, byli správně vidět na silnicích.”

K projektu se připojila i policie, která pečlivě sleduje dopravní statistiky. Mezi nejčastější úrazy cyklistů - bohužel často i s tragickými následky - patří zranění hlavy.

Martina Jablonská, preventistka KŘ PČR Moravskoslezského kraje: “V roce 2019 bylo v Moravskoslezském kraji zjištěno téměř 600 dopravních nehod způsobených cyklisty, z čehož 113 viníků způsobilo nehodu pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. 36 cyklistů mělo úraz způsobený nenošením cyklistické přilby. Proto apelujeme na dospělé cyklisty, aby nepodceňovali jízdu bez helmy.”
Patrik Lang, Tým silniční bezpečnosti: “Dětem rozdáváme reflexní pásky, dospělí od nás dostanou taky reflexní pásky i jiné předměty ke zvýšení viditelnosti na kole. Můžou si od nás vyzkoušet, které simulují alkohol a drogy. Dneska už se to zlepšuje. Opravdu lidé se naučili ty cyklistické přilby nosit, ale opravdu ty nejvážnější úrazy se stávají právě na na hlavě a krku. Z toho důvodů se snažíme, aby co nejvíce cyklistů tu přilbu na hlavě mělo.”

Kromě přilby jsou důležité i reflexní prvky. Cyklisté by je neměli podceňovat.

Patrik Lang, Tým silniční bezpečnosti: “Třeba v horách lidé často nemají odrazky, protože říkají, že jim to překáží a odpadává a že je to zbytečná zátěž. Ale je důležité to na tom kole mít, aby ten cyklista byl vidět. Střídá se vám světlo a tma například při výjezdu z lesa a potom ten cyklista vůbec není vidět. Je důležité něco tam mít. Občas na to lidé zapomínají, my je přesvědčujeme, aby si alespoň tu pásku na to kolo dali."

Projekt bude dál pokračovat po celém Moravskoslezském kraji.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy