Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se vrátili na hory, chataři je tam chtějí udržet i přes noc

Krátké procházky, ale i delší turistické túry. Lidé nezanevřeli na Beskydy ani v době koronavirových omezení. V některých lokalitách bylo turistů dokonce více, než předchozích letech.

anketa: “Na hory ne, ale spíš jenom na procházky po stezce a kolem vesnice. Do hor ne, tam bylo hodně lidí.”


anketa: “No já jsem byla v Malenovicích na takové vycházce. Vlakem jsem jela. To bylo poprvé po tom uvolnění. Viděla jsem u nás, že jezdí prázdné vlaky, tak jsem měla dojem, že nastoupím do prázdného vlaku a ten byl plně obsazený lidmi s rouškami.”

Vysokou návštěvnost potvrzuje také provozovatel horské chaty Prašivá.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Co se týče karantény, také vlastně během prvních 14 dní byla samozřejmě ta návštěvnost menší. My jsme měli zavřeno první měsíc celý, abychom jsme podpořili ty vládní opatření. Ale pak, když jsme vlastně otevřeli na Velikonoční pátek, tak už ty davy tady chodily zhruba týden nebo 10 dní. Už tady byla obrovská návštěva, přestože chata byla zavřená. Hlavně v týdnu to bylo vidět. Stovky lidí někdy třeba 300 možná 400 lidí denně i v týdnu. Co se dále projevilo i v těch dalších týdnech, ať už to byl duben, nebo květen, kdy vlastně nějaké ty omezení vlády pořád byly, ale prostě lidi neměli kam chodit, byly zavřené pravděpodobně všechny bazény, fitcentra, nákupní střediska, takže lidi neměli co jiného dělat a chodili prostě na hory a ta návštěvnost během týdne byla opravdu, jak se říká, víkendová.”

Po dočasnou dobu se návštěvníci hor museli smířit s tím, že horské chaty měly k občerstvení otevřené jen okénka.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Nějakým způsobem jsme to přečkali a jsme rádi, že už je zase normální doba, kdy hosté můžou přijít dovnitř a v klidu si sednout a objednat. Co se týče toho ubytování, tak my jsme vlastně mohli otevřít až na konci května a v té chvíli samozřejmě to se hnedka projevilo, když lidi zjistili, že už se dá ubytovávat, už to bylo všechno jasné, že můžou konečně někam vyrazit na více dní, tak samozřejmě ta poptávka po těch pokojích vzrostla. Ale to nejenom u nás, ale to napříč celou Českou republikou. Jsem v kontaktu s různými chataři nebo hoteliéry. A samozřejmě ještě k tomu přibylo všechno to, co jsme museli stornovat. Veškeré ty březnové akce, oslavy, ubytování. Duben to samé, květen to samé, takže to se teď hodně nahustilo a dá se říct, že doslova praskáme den co den ve švech.”

Snahou horských chat je udržet turisty na horách i přes noc. Ubytování jim nabízejí i netradičním způsobem, kdy chataři spolupracují.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Tenhleten náš dvojprojekt se vlastně skládá z přechodu Beskyd, což je pěší turistika, a přejezdu Beskyd. Iniciátorem v podstatě úplně před třemi čtyřmi lety byla chata Skalka. My jsme se na to hnedka napojili, přidala se chata Kamenitý a udělali jsme ten přechod Beskyd, což jsou vlastně tři chaty, tři polopenze. Řekněme taková přijatelná low-costová cena. Je to v podstatě akce, kdy lidé nezávisle na sobě během celého roku, mohou jednotlivci nebo skupinky, jdou tenhle ten hřeben Beskyd. Někdo tomu říká Těšínský, někdo Slezské Beskydy. Každopádně ze Skalky přes Kamenité na Prašivou a obrovskou výhodou toho je, že přes ten týden vlastně ty chaty jsou relativně prázdné, hřeben je totálně prázdný, takže to je taková ta velká přidaná hodnota k tomu, proč si zvolit právě tuhletu akci na ten přechod.”

Vedle pěších turistů nabídli chataři podobný projekt také cyklistům.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “No a z toho postupně vygeneroval další projekt, který jsme spustili tady letos začátkem července, a to je přejezd Beskyd. Když jsme se jako chata Prašivá spojili s chatou Kmínek, což je v oblasti Bumbálky a dále ještě horským hotelem Portáš na Javorníkách blízko lyžařského střediska Kohútka a vymysleli jsme tedy přejezd Beskyd, který je vlastně koncipován tak, aby to bylo jak pro bikery, to znamená otrlé lidi na horských kolech, tak aby to bylo i pro nějaké ty trekkingy, případně pro elektrokola, jsme vybavení elektrostanicemi. Zase jsou to tři chaty, tři dny, tři polopenze a k tomu nějaké doplňkové produkty. My jsme chtěli vytvořit něco, aby byla nějaká přidaná hodnota těch horských chat, aby to nebylo jenom o tom, že přijdete na klobásou a pivo, ale zatím bylo něco víc. Tak uvidíme, jestli projekt Přejezd Beskyd bude tak úspěšný, jako je doslova veleúspěšný Přechod Beskyd, který běží už 3 roky.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy