Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po 6 letech od ničivého požáru je Libušín na beskydských Pustevnách opět přístupný veřejnosti

Turisté už opět mohou navštěvovat Libušín na Pustevnách v Beskydech. Po ničivém požáru byla památka doslova vystavěna z popela. A turisté odvedenou práci památkářů chválí.

Před 6 roky, přesně 3. března 2014, zbylo ze známého Libušína na beskydských Pustevnách po masivním požáru jen ohořelé torzo. Okamžitě bylo rozhodnuto, že památkově chráněná turistická útulna architekta Dušana Jurkoviče z roku 1899 bude obnovena.

V české historii začala největší vědecká rekonstrukce. Památkářům se nakonec podařilo Libušín obnovit do podoby věrnější originálu, než v jaké byla před požárem.

Obnova Libušína si vyžádala 120 milionů korun. Z části byla hrazena z pojištění a darů štědrých jednotlivců, firem a institucí. Nejvyšší částkou přispělo ministerstvo kultury.

Slavnostního otevření Libušína se vedle památkářů účastnili zástupci Moravskoslezského a Zlínského kraje a také ministerstva kultury.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "V okamžiku, kdy vyhořel Libušín, tak Moravskoslezský kraj už v roce 2014 přispěl na to, aby se připravila dokumentace, protože je to skvost, který se musel uvést v život. Pustevny, Radhošť a všechno, co je tady, to je neskutečně významná atraktivita."
anketa: "Já si Libušín pamatuji z dřívějška. Moc se mi líbí a před památkáři klobouk dolů." 

Nový Libušín je chráněný nejmodernějším samočinným systémem. Například jídelnu po evakuaci všech lidí zaplní plyn, který zabrání hoření. Další části objektu chrání systémy napájené z vodních rezervoárů. Přesto si všichni přejí, aby se v Libušínu už nikdy žádné ničivé plameny neobjevily.

Zhruba dva měsíce budou turisty Libušínem provázet průvodci a na podzim se v něm budou lidé moci opět občerstvit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy