Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fajne léto v rámci projektu Technotrasa zahájila Osoblažská úzkokolejka jízdou ve stylu první republiky

Celý MS kraj |

Osoblažská úzkokolejka, která je součástí celokrajského projektu Technotrasa, vyjela v rámci akce Fajne léto na trasu z Třemešné do Osoblahy. Parní lokomotiva Malý štokr je již v plném provozu a na první jízdu Fajneho léta se vydaly stovky cestujících.

Letošní sezóna byla na úzkokolejce zahájena již v červnu, na první jízdě ji vzhledem k opravě parní lokomotivy táhla lokomotiva dieslová. Dnes už je všechno jinak.

Ludvík Semerák, ředitel Slezských zemských drah: „Jsem rád, že tady je tolik návštěvníků, máme z toho radost, ta radost je znásobená tím, že Štokr po těch počátečních problémech nám spolehlivě jezdí, počasí je krásné, co víc si přát.“

První jízda akce Fajne léto byla situována do atmosféry první republiky, čemuž odpovídal i celý doprovodný program.

David Chovančík, výpravčí, Slezské zemské dráhy: „Máme na akci Fajne léto kapelu ve vlaku, v Osoblaze máme doprovodný program, máme tam swingové vystoupení, hry pro děti, máme zajištěného i průvodce po Osoblaze, takže určitě naši návštěvníci se nebudou nudit během pobytu v Osoblaze.

Cestující na nádraží v Třemešné přivítala swingová kapela Stanley¨s Dixie Street Band, která je následně bavila i po celou jízdu až do Osoblahy. Na cestu se vydali návštěvníci ze všech koutů Moravy. A historické vagónky byly zcela zaplněny.

Průvodčí: „Máme kapacitu něco kolem sta lidí, ale vleze se samozřejmě i stopadesát. Jak my říkáme, kdo se chce svézt, ten se vždycky sveze.“

Anketa, cestující: „Jsme z Jičína, jedeme až do Osoblahy, tam si dáme něco dobrého a pak jedeme zpátky.“

„Jsme z Ostravy a vydali jsme se vlastně, chceme projet na Osoblahu, tam nějak ukázat dětem co a jak, něco na oběd dobrého a zpátky.“

„Přijeli jsme autobusem historickým a teď jedeme vlakem. Za Šťěpánkovic.“

„My jsme z Frýdku – Místku.“

„Jsem z Ostravy a vydali jsme se tady podívat na vláčky. Jo až do Osoblahy.“

„Z Ostravy.“

„Já už jsem tady podruhé. Já jsem tady byl už jako dítě, když jsme tady jeli se sborem dětským, a teď jsme tady podruhé s rodinkou a historickým autobusem. Jedeme , pokud mě paměť neklame do Osoblahy, tam pobudem, zatančíme si nějaký jazz jak jsem slyšel anebo swing a pojedeme zpátky zase do Štěpánkovic.“

Během jedné jízdy do Osoblahy a zpátky spálí vláček asi jednu tunu uhlí. Kromě programu bylo na nádraží v Třemešné i po celou jízdu vláčku k dispozici stylové občerstvení.

David Chovančík, výpravčí, Slezské zemské dráhy: „Naši cestující se můžou během cesty občerstvit v pivním vagónu, máme tam regionální piva, občerstvení, produkty z místních farem, zaměřujeme se hlavně na biopprodukty, vše to zajišťuje bylinkový ranč Majoránek z Horních Povelic, náš partner. Náš vlak může převézt i kola nebo kočárky ve speciálním cyklo – vagóně, máme i vůz pro přepravu cestujících na vozíku.“

Barbora Vartecká, pivní vagón: „letos jsme trošku změnili sortiment a děláme občerstvení z lokálních potravin, jinak klasika pivo, kávičky všeho druhu, i takové úplně ne typické. Jsou tady i produkty nějaké, co se dají koupit i od místních výrobců regionálních potravin.“

Lenka Janošková, prodejce: „Tohle je malý štokr. Mašinka, která vás dneska vlastně veze do Osoblahy. Je to čisté máslo, med domácí, mouka, kypřící prášek do perníku, vajíčka. Tam je lepek, bezlepková varianta je tady ten čistý marcipán vlastně.“

Fajne léto v Moravskoslezském kraji bude dále pokračovat o víkendu 4. a 5. září. To můžete navštívit například Důl Michal nebo vodní mlýn Wesselsky.

Nahlásit chybu


K tématu

V Osoblaze slavnostně zahájila provoz Úzkorozchodná dráha s novým provozovatelem

15. prosince 2025 9:54 | Bruntál | Karel Soukop

Slavnostní chvíle se dočkala známá úzkokolejná trať na Osoblažsku. 4 místní obce se sjednotily a založily novou společnost, která bude novým provozovatelem vlaku. Jedná se dokonce o evropský unikát, kdy se k provozování drážní dopravy spojily samostatné obce.

Parní vlak na Osoblažské úzkokolejce zahájil již svou 21. sezónu

9. června 2025 0:40 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Trať dlouhá 20 km a na ní rekordních 102 oblouků. To jsou základní parametry úzkokolejné tratě z Třemešné do Osoblahy. Jako jediná u nás překonala krizi po loňských povodních a díky Slezským zemským drahám zahájila svou letošní sezónu.

Osoblažská úzkokolejka funguje už skoro 130 let

11. srpna 2025 13:50 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Neotřelý zážitek z cestování a návrat do dob, kdy vlak znamenal nejen dopravní prostředek, ale i dobrodružství. To slibuje Osoblažská úzkokolejka. Malebná železniční trať, která se vine Slezskou krajinou, je jednou z posledních svého druhu v České republice.


Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

Dnes 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

Dnes 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

Dnes 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

Včera 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

Dnes 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

Dnes 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

Včera 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

Dnes 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Umělá inteligence umí zjistit prasklinu v potrubí. Ztráty vody v Ostravě stále klesají

Včera 8:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vodárenství patří mezi špičku nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě. Nejenže Ostravské vodárny a kanalizace už řadu let využívají smart technologie na odběrných místech, ale nyní už také zapojily umělou inteligenci, která pomáhá hledat poruchy ve vodovodní síti.

Záchranáři mají v Ostravě nové Vzdělávací a výcvikové středisko

Dnes 18:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští záchranáři mají v Ostravě nové moderní vzdělávací a výcvikové středisko. Zázemí pro odbornou přípravu stovek zdravotníků vzniklo v budově Střední školy stavební a dřevozpracující. Nabídne realistický nácvik urgentní péče i mimořádných situací.

Na hradě Hukvaldy se konal lukostřelecký turnaj

Dnes 17:51 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Hrad Hukvaldy přitahuje návštěvníky nejen svou vlastní staletou existencí, ale také pořádáním různých dobových akcí. Letošní novinkou byl lukostřelecký turnaj.

Lidé si užili dobrot a muziky na Pojez festu v Dolních Vítkovicích

Včera 12:59 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V Dolní oblasti Vítkovic letos opět odstartoval gastronomický Pojez fest. Moravskoslezský kraj touto akcí podporuje podnikatele v gastrooborech a současně také propaguje zajímavá turistická místa na Technotrase.

Pietní akt u památníku v Hrabyni připomněl 81. výročí osvobození

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

O státním svátku Dne vítězství 8. května se v Památníku II. světové války v Hrabyni konal tradiční pietní akt připomínající nejen Ostravsko-opavskou operaci. Lidé se mohli zúčastnit nejen piety, ale prošli si také multimediální expozici a zaujal je i doprovodný program.

SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb pořádala soutěž pro kadeřníky a kosmetičky

7. května 2026 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kosmeticko-kadeřnická soutěž má na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku už svou dlouhou tradici. O letošní ročník ve znamení Random Colours byl i letos velký zájem.

Střední zdravotnická škola rozjela projekt Nutrifest

7. května 2026 9:11 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická pořádala studentskou nutriční konferenci s názvem Nutrifest. Místem konání se stalo Národní zemědělské muzeum v Dolních Vítkovicích.

Fajne léto v rámci projektu Technotrasa zahájila Osoblažská úzkokolejka jízdou ve stylu první republiky
Vydáno 6. srpna 2020 10:30, Celý MS kraj, Karel Soukop
Osoblažská úzkokolejka, která je součástí celokrajského projektu Technotrasa, vyjela v rámci akce Fajne léto na trasu z Třemešné do Osoblahy. Parní lokomotiva Malý štokr je již v plném provozu a na první jízdu Fajneho léta se vydaly stovky cestujících.

Letošní sezóna byla na úzkokolejce zahájena již v červnu, na první jízdě ji vzhledem k opravě parní lokomotivy táhla lokomotiva dieslová. Dnes už je všechno jinak.

Ludvík Semerák, ředitel Slezských zemských drah: „Jsem rád, že tady je tolik návštěvníků, máme z toho radost, ta radost je znásobená tím, že Štokr po těch počátečních problémech nám spolehlivě jezdí, počasí je krásné, co víc si přát.“

První jízda akce Fajne léto byla situována do atmosféry první republiky, čemuž odpovídal i celý doprovodný program.

David Chovančík, výpravčí, Slezské zemské dráhy: „Máme na akci Fajne léto kapelu ve vlaku, v Osoblaze máme doprovodný program, máme tam swingové vystoupení, hry pro děti, máme zajištěného i průvodce po Osoblaze, takže určitě naši návštěvníci se nebudou nudit během pobytu v Osoblaze.

Cestující na nádraží v Třemešné přivítala swingová kapela Stanley¨s Dixie Street Band, která je následně bavila i po celou jízdu až do Osoblahy. Na cestu se vydali návštěvníci ze všech koutů Moravy. A historické vagónky byly zcela zaplněny.

Průvodčí: „Máme kapacitu něco kolem sta lidí, ale vleze se samozřejmě i stopadesát. Jak my říkáme, kdo se chce svézt, ten se vždycky sveze.“

Anketa, cestující: „Jsme z Jičína, jedeme až do Osoblahy, tam si dáme něco dobrého a pak jedeme zpátky.“

„Jsme z Ostravy a vydali jsme se vlastně, chceme projet na Osoblahu, tam nějak ukázat dětem co a jak, něco na oběd dobrého a zpátky.“

„Přijeli jsme autobusem historickým a teď jedeme vlakem. Za Šťěpánkovic.“

„My jsme z Frýdku – Místku.“

„Jsem z Ostravy a vydali jsme se tady podívat na vláčky. Jo až do Osoblahy.“

„Z Ostravy.“

„Já už jsem tady podruhé. Já jsem tady byl už jako dítě, když jsme tady jeli se sborem dětským, a teď jsme tady podruhé s rodinkou a historickým autobusem. Jedeme , pokud mě paměť neklame do Osoblahy, tam pobudem, zatančíme si nějaký jazz jak jsem slyšel anebo swing a pojedeme zpátky zase do Štěpánkovic.“

Během jedné jízdy do Osoblahy a zpátky spálí vláček asi jednu tunu uhlí. Kromě programu bylo na nádraží v Třemešné i po celou jízdu vláčku k dispozici stylové občerstvení.

David Chovančík, výpravčí, Slezské zemské dráhy: „Naši cestující se můžou během cesty občerstvit v pivním vagónu, máme tam regionální piva, občerstvení, produkty z místních farem, zaměřujeme se hlavně na biopprodukty, vše to zajišťuje bylinkový ranč Majoránek z Horních Povelic, náš partner. Náš vlak může převézt i kola nebo kočárky ve speciálním cyklo – vagóně, máme i vůz pro přepravu cestujících na vozíku.“

Barbora Vartecká, pivní vagón: „letos jsme trošku změnili sortiment a děláme občerstvení z lokálních potravin, jinak klasika pivo, kávičky všeho druhu, i takové úplně ne typické. Jsou tady i produkty nějaké, co se dají koupit i od místních výrobců regionálních potravin.“

Lenka Janošková, prodejce: „Tohle je malý štokr. Mašinka, která vás dneska vlastně veze do Osoblahy. Je to čisté máslo, med domácí, mouka, kypřící prášek do perníku, vajíčka. Tam je lepek, bezlepková varianta je tady ten čistý marcipán vlastně.“

Fajne léto v Moravskoslezském kraji bude dále pokračovat o víkendu 4. a 5. září. To můžete navštívit například Důl Michal nebo vodní mlýn Wesselsky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021371/fajne-leto-v-ramci-projektu-technotrasa-zahajila-osoblazska-uzkokolejka-jizdou-ve-stylu-prvni-republiky