Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Požár bytu v panelovém domě v Bohumíně nepřežilo 11 lidí, z toho 3 děti, spekuluje se o žhářském útoku

Celý MS kraj |

Obrovská tragédie v Bohumíně, v sobotu odpoledne hořel byt v 11. patře panelového domu. Požár byl založen úmyslně. Z bytu poté vyskočilo 5 lidí. Podle hasičů zemřelo celkem 11 osob, z toho 3 děti. Jde o nejtragičtější požár bytového domu od roku 1989.

Silný kouř od požáru panelového domu byl vidět na vzdálenost několika kilometrů, na místo okamžitě vyrazili hasiči a další záchranné složky. Požár měl údajně založit 55letý muž, který podle sousedů vyšel po založení požáru ven a svým činem se chlubil. Dveře bytu měl polít hořlavinou. Někteří lidé celý zásah také sdíleli jako živé vysílání na Facebooku. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující pád lidí z hořícího bytu, z nich vyplývá, že museli dopadnout nedaleko hasičů, kteří právě nafukovali dopadovou matraci.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Je to smutné, protože dá se říct, že chyběly desítky sekund a mohli jsme mít nafouknutou seskokovou matraci a bezesporu ty následky by nebyly tak tragické. Jedná se o velmi tragickou událost. Je mi velmi líto pozůstalých a všech, kteří si museli prožít to trauma. V tuto chvíli můžeme konstatovat, že došlo k požáru bytu v 11. podlaží. Při něm zahynulo celkem 6 osob, dalších pět osob se snažilo zachránit výskokem dolů. Všechny utrpěly zranění neslučitelné se životem. Vše ostatní bude předmětem dalšího šetření. Za celou dobu, co jsem u hasičů, 36 let, tak nepamatuji takový počet mrtvých při bytovém požáru."

Na místě jsou experti Hasičského záchranného sboru, dorazil i krajský policejní ředitel. Z místa byl evakuován dosud neupřesněný počet lidí, některé odvezli sanitky. Celkem je dosud evidováno 10 zraněných, z toho dva hasiči a jeden policista.

U události zasahují také krizoví interventi, kteří poskytují psychickou pomoc svědkům tragédie. Během zásahu se zranili dva hasiči a jeden policista.

Kvůli tragické události byl vytvořen speciální tým, který vyšetřování povede ve dvou rovinách. Bude se podílet na dokumentaci míst činu, která jsou podle ředitele Kužela dvě - před domem a v samotném domě.

Tomáš Kužel, ředitel PČR Moravskoslezského kraje: "Musíme identifikovat oběti, zcela jasně a bezprecedentně, což bude určitě práce, protože těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje nikde volně pachatel, který je schopen takovou věc udělat znovu."

Policejní ředitel také potvrdil, že policisté zadrželi jednoho člověka, odmítl ale spekulovat o tom, že je to pachatel žhářského útoku. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je jistě věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo 6 osob. Není to standardní a není to normální. S čím se běžně setkáváme u běžných požárů je, že je zachvácen jeden pokoj, ale tady je napříč celá buňka, všechny pokoje jsou naprosto vyhořelé. Ale opravdu nechci spekulovat nad tím, co je příčinou. 

Obyvatelé v místě jsou v šoku, část z nich kritizuje zásah hasičů. Ředitel hasičů ale kritiku odmítá.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Víte, je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta, deset minut. Když si vezmeme v úvahu, že dvě minuty jsou na výjezd jednotky, tak za necelé tři minutky byla jednotka na místě z Bohumína. Byly povolána další jednotky ihned z Orlové, Karviné, z Ostravy s vysokým žebříkem. V žádném případě nejsem přesvědčen o tom, že by hasiči dorazili pozdě."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Je o skutečně děsivá tragédie. Já bych chtěl vyjádřit soustrast všem pozůstalým. To jsou věci, které nelze omluvit. Nedovedu si vysvětlit, jak se to mohlo stát."

Lidé z poškozeného domu se do svých bytů dostanou údajně nejdříve zítra, budou mít ale zajištěno náhradní ubytování. Prioritu má v tuto chvíli vyšetřování. Z Prahy na místo míří specializovaný kriminalistický tým. Ohledání místa požářiště bude trvat nejméně do rána.

Požár je nejtragičtějším bytovým požárem v historii Česka od roku 1990.

Nahlásit chybu


K tématu

Několik zraněných po požáru bytu v Bohumíně. O život přišel pes

30. dubna 2025 14:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Všechny záchranné složky zasahovaly ve středu odpoledne u požáru bytu v Bohumíně. Několik lidí bylo zraněno a o život bohužel přišel v hořícím bytě pes.

Muž vyskočil z okna hořícího bytu. Zachránila ho matrace

13. listopadu 2025 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V okně hořícího bytu stál muž a volal o pomoc. Hasiči okamžitě nasadili seskokovou matraci, na kterou muž skočil. Hasiči vyvedli z domu další čtyři lidi. Během dvaceti minut byl požár uhašen. Požár se obešel bez zranění. Škoda je 150 tisíc korun.

Požár chatky v Doubravě na Karvinsku způsobil škodu za 1,5 milionu korun

23. března 2025 14:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v neděli dopoledne u požáru chatky v Doubravě na Karvinsku. Oheň napáchal škodu za 1,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.


Radnice v Palkovicích patřila Předvelikonočnímu kouzelnému dni

Včera 15:42 | Palkovice | Libor Běčák

Budova palkovické radnice patřila v sobotu 21. března opět Předvelikonočnímu kouzelnému dni. Nejrůznější aktivity se konaly ve všech podlažích obecního úřadu.

První ročník plesu uniformovaných složek byl zpestřením na konci plesové sezóny

Včera 13:18 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karviné v Obecním domě Družba se uskutečnil poslední ples letošní sezóny, a ne jen tak ledajaký. Sešli se na něm členové karvinských uniformovaných složek, aby měli možnost potkat se i jinde, než při zásazích a oficiálních událostech.

V opraveném zdravotním středisku v Rychvaldě přibyly nové ordinace

Včera 6:52 | Rychvald | Libor Běčák

V centru Rychvaldu začalo občanům sloužit modernizované zdravotní středisko. Upraven byl hlavní vstup, čekárny a především přibyly nové ordinace.

Městská policie v Havířově prezentovala své projekty v rámci přeshraniční spolupráce

20. března 2026 9:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Přeshraniční spolupráce mezi Havířovem, Karvinou a polským Jastrzębie-Zdrój trvá už více než dvě desítky let. Nyní města zhodnotila projekty v oblasti veřejného pořádku a Městská policie v Havířově měla co ukázat.

Zemřel bývalý primátor Ostravy Aleš Zedník. Výzkumník, pedagog, hudebník i DJ

20. března 2026 8:59 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 68 let zemřel bývalý primátor Aleš Zedník. S místní komunální politikou byl spjat už od konce devadesátých let. Kromě politické kariéry působil jako výzkumník, pedagog, ředitel a manažer několika společností a také hudebník.

Nový Jičín prodává přístavbu Hotelu Praha levněji, do čtvrtého kola snížilo cenu o tři miliony

20. března 2026 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha je už několik měsíců na prodej. Dosud o ni neprojevil zájem žádný kupec. Nabídkové řízení teď město vyhlásilo počtvrté a snížilo cenu o více než 3 miliony korun.

Bellisky na přednáškách informují o důležité prevenci rakoviny prsu

20. března 2026 9:46 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V kinosále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konala přednáška na téma prevence rakoviny prsu. Potřebné informace a praktické zkušenosti získaly nejen ženy, ale i muži.

V Mariánských Horách začal jarní úklid, technický úsek posílil vlastní kapacity

19. března 2026 19:36 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

S koncem zimy se v Mariánských Horách naplno rozběhly jarní práce. Technický úsek vyměnil zimní techniku za zametací stroje a postupně čistí ulice, chodníky i travnaté plochy.

Osmipatrový dům v centru Ostravy možná začal hořet při práci dělníků na střeše

19. března 2026 15:52 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Na střeše byl plynový hořák a stopy po práci dělníků, kteří měli lepit asfaltové pásy. Svědek pomohl zachránit několik lidí. Požár střechy paneláku v Ostravě si vyžádal 15 evakuovaných, 3 nadýchaní kouře a škoda 1,5 milionu korun. Hasiči budou místo hlídat do pátku.

Likvidovaný Důl ČSM už přišel o skipové nádoby

19. března 2026 12:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Likvidace Dolu ČSM ve Stonavě pokročila do další fáze. Z podzemí šachty, nad kterou se tyčí vysoká betonová věž, jsou postupně vytahovány obří nádoby, kterými se z dolu vyváželo vytěžené uhlí.

Hosté ve studiu: Pavel Horák, ředitel Věznice Heřmanice

20. března 2026 13:33 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Novelizace trestního zákona přinesla propouštění z věznic

Historik na Hukvaldech vyprávěl o tom, jak se kdysi hrady stavěly

20. března 2026 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zajímavosti o tom, jak se stavěly hrady, se dozvěděli lidé, kteří se zúčastnili přednášky historika Muzea Bruntál. Přednáška o středověkém stavitelství se konala na hradě Hukvaldy.

V Ostravě se konal Kardiologický den pro praktické lékaře a ambulantní specialisty

20. března 2026 11:54 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Kardiologický den se letos konal po sedmé. Oddělení kardiovaskulární Fakultní nemocnice Ostrava pozvalo do Clarion Congres Hotelu Ostrava zejména praktické lékaře a ambulantní specialisty.

Požár bytu v panelovém domě v Bohumíně nepřežilo 11 lidí, z toho 3 děti, spekuluje se o žhářském útoku
Vydáno 8. srpna 2020 18:49, Celý MS kraj, Redakce
Obrovská tragédie v Bohumíně, v sobotu odpoledne hořel byt v 11. patře panelového domu. Požár byl založen úmyslně. Z bytu poté vyskočilo 5 lidí. Podle hasičů zemřelo celkem 11 osob, z toho 3 děti. Jde o nejtragičtější požár bytového domu od roku 1989.

Silný kouř od požáru panelového domu byl vidět na vzdálenost několika kilometrů, na místo okamžitě vyrazili hasiči a další záchranné složky. Požár měl údajně založit 55letý muž, který podle sousedů vyšel po založení požáru ven a svým činem se chlubil. Dveře bytu měl polít hořlavinou. Někteří lidé celý zásah také sdíleli jako živé vysílání na Facebooku. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující pád lidí z hořícího bytu, z nich vyplývá, že museli dopadnout nedaleko hasičů, kteří právě nafukovali dopadovou matraci.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Je to smutné, protože dá se říct, že chyběly desítky sekund a mohli jsme mít nafouknutou seskokovou matraci a bezesporu ty následky by nebyly tak tragické. Jedná se o velmi tragickou událost. Je mi velmi líto pozůstalých a všech, kteří si museli prožít to trauma. V tuto chvíli můžeme konstatovat, že došlo k požáru bytu v 11. podlaží. Při něm zahynulo celkem 6 osob, dalších pět osob se snažilo zachránit výskokem dolů. Všechny utrpěly zranění neslučitelné se životem. Vše ostatní bude předmětem dalšího šetření. Za celou dobu, co jsem u hasičů, 36 let, tak nepamatuji takový počet mrtvých při bytovém požáru."

Na místě jsou experti Hasičského záchranného sboru, dorazil i krajský policejní ředitel. Z místa byl evakuován dosud neupřesněný počet lidí, některé odvezli sanitky. Celkem je dosud evidováno 10 zraněných, z toho dva hasiči a jeden policista.

U události zasahují také krizoví interventi, kteří poskytují psychickou pomoc svědkům tragédie. Během zásahu se zranili dva hasiči a jeden policista.

Kvůli tragické události byl vytvořen speciální tým, který vyšetřování povede ve dvou rovinách. Bude se podílet na dokumentaci míst činu, která jsou podle ředitele Kužela dvě - před domem a v samotném domě.

Tomáš Kužel, ředitel PČR Moravskoslezského kraje: "Musíme identifikovat oběti, zcela jasně a bezprecedentně, což bude určitě práce, protože těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje nikde volně pachatel, který je schopen takovou věc udělat znovu."

Policejní ředitel také potvrdil, že policisté zadrželi jednoho člověka, odmítl ale spekulovat o tom, že je to pachatel žhářského útoku. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je jistě věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo 6 osob. Není to standardní a není to normální. S čím se běžně setkáváme u běžných požárů je, že je zachvácen jeden pokoj, ale tady je napříč celá buňka, všechny pokoje jsou naprosto vyhořelé. Ale opravdu nechci spekulovat nad tím, co je příčinou. 

Obyvatelé v místě jsou v šoku, část z nich kritizuje zásah hasičů. Ředitel hasičů ale kritiku odmítá.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Víte, je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta, deset minut. Když si vezmeme v úvahu, že dvě minuty jsou na výjezd jednotky, tak za necelé tři minutky byla jednotka na místě z Bohumína. Byly povolána další jednotky ihned z Orlové, Karviné, z Ostravy s vysokým žebříkem. V žádném případě nejsem přesvědčen o tom, že by hasiči dorazili pozdě."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Je o skutečně děsivá tragédie. Já bych chtěl vyjádřit soustrast všem pozůstalým. To jsou věci, které nelze omluvit. Nedovedu si vysvětlit, jak se to mohlo stát."

Lidé z poškozeného domu se do svých bytů dostanou údajně nejdříve zítra, budou mít ale zajištěno náhradní ubytování. Prioritu má v tuto chvíli vyšetřování. Z Prahy na místo míří specializovaný kriminalistický tým. Ohledání místa požářiště bude trvat nejméně do rána.

Požár je nejtragičtějším bytovým požárem v historii Česka od roku 1990.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021399/pozar-vezaku-v-bohumine-nekolik-lidi-vyskocilo-z-okna-pad-neprezili