Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žhář z Bohumína byl obviněn z vraždy 11 lidí a obecného ohrožení. Původně je chtěl údajně jen postrašit

Policie dnes obvinila z vraždy a obecného ohrožení čtyřiapadesátiletého muže zadrženého v sobotu v souvislosti s požárem domu v Bohumíně. ČTK to řekl dozorující státní zástupce Michal Król. Muž podle obvinění byt úmyslně zapálil. Zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. U soudu může obviněný, který je nyní v nemocnici, dostat i doživotí. Město mezitím zřídilo v budově radnice krizové centrum. Stejně tak už funguje speciální telefonní linka 731 531 731, kam mohou volat pouze lidé, kteří bydlí v domě poškozeném požárem a potřebují pomoc.

Čtyřiapadesátiletý muž byl podle státního zástupce policí obviněn z vraždy 11 lidí a obecného ohrožení.

Michal Król, státní zástupce: "Mohu potvrdit, že policie vydala usnesení o zahájení trestního stíhání."

Státní zástupce už studuje spis a podal podnět na vzetí obviněného do vazby. 

Michal Król, státní zástupce: "Vidím dva důvody. Jako hlavní je možný útěk. Obava pramení hlavně z výše trestu, který by v případě odsouzení jistě atakoval horní hranici i výjimečný trest."

Soud bude o vazbě rozhodovat v úterý. V pondělí odpoledne státní zástupce potvrdil, že se obviněný k zapálení bytu přiznal na místě policistům, přiznání později zopakoval při výslechu. 

Michal Król, státní zástupce: "K činu se doznal. Vyslovil určitou formu lítosti. Podrobněji se ale nevyjadřoval. Jako motiv uvedl rodinné spory."

Obviněný měl být dokonce příbuzný několika obětí. Právní kvalifikace je v obou případech zvolena podle nejpřísnějších odstavců. U soudu tak obviněný může dostat výjimečný trest včetně doživotí.

Město zřídilo krizovou linku pomoci

Od pondělí funguje v budově B bohumínské radnice krizové centrum pro nájemníky domu, který byl zasažen tragickým požárem. V případě potřeby tam mohou lidé přijít požádat o pomoc od 7:30 do 17 hodin do přízemní kanceláře č. 101. Zřízena byla i speciální krizová telefonní linka.

Igor Bruzl, místostarosta Bohumína: "V případě jakéhokoliv problému mohou obyvatelé postiženého domu kontaktovat linku bohumínské městské policie na čísle 731 130 666. Od pondělního rána je rovněž v provozu krizová linka číslo 731 531 731. Prosíme, aby ji veřejnost využívala pouze v případě nouze, a ne k nabídkám pomoci. Děkujeme všem za zájem a ochotu pomoci."

Nepřetržitou psychickou podporu nabízí na telefonní lince pro postižené i svědky požáru Krizové centrum Ostrava. Ti, kteří potřebují psychickou pomoc, mohou volat na čísla 732 957 193 nebo 596 110 882.

První nájemníci se mohli začít do svých bytů vracet v neděli. Město ještě ten den spustilo kvůli četným žádostem obyvatel věžáku tři z pěti stupaček pitné vody. Oheň zničil celé 11. patro městského třináctipatrového věžáku, to bude podle odhadů úředníků delší dobu neobyvatelné. Ostatní patra jsou poškozena vodou, od 5. patra výše ještě na chodbách stojí po hašení požáru voda.

Igor Bruzl, místostarosta Bohumína: Potřebujeme se teď postarat o všechny, kteří přišli o střechu nad hlavou. Aktuálně našli téměř všichni pomoc u příbuzných, ubytování jsme zajišťovali prozatím dvěma nájemníkům. Dům je od hašení podmáčený, dokud nevyschne, energetici jej na elektřinu nepřipojí. To potrvá podle předběžných odhadů dva až tři dny. Až do odvolání zastavujeme všechny licitace městských bytů, abychom měli k dispozici bydlení pro ty, kteří to budou potřebovat. Připravena pomoci je i Armáda spásy, která by lidem poskytla základní nábytek."Drahoušku, toužím po tobě / divadelní hra

Zítra
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Mobis Automotive System Czech s.r.o. - sídlo

od 45 000 Kč/měsíc

Detail

HOTELPARK STADION a.s.

od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Charita Konice - DPS Bohuslavice

od 21 700 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků