Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Jesenický horský sýr ze Staré Vody na Bruntálsku je novou regionální potravinou

Celý MS kraj |

Bruntálsko se může pochlubit dalším oceněním Regionální potravina. Získal je Jesenický horský sýr, který v moderní mlékárně na farmě U Stromovouse ve Staré Vodě u Světlé Hory vyrábějí manželé Valerie a Stanislav Zámečníkovi. Není to první ocenění, které získali. Už před dvěma lety dostal stejné ocenění jejich sýr Jesenický bochník.

Výroba sýrů se může zdát na první pohled jednoduchá. Ve skutečnosti je to složitá záležitost, tak trochu potravinářská alchymie, na kterou mají vliv také třeba venkovní teplota a vlhkost vzduchu. Vývoj Jesenického horského sýra trval přibližně dva roky.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Jde o sýr švýcarského alpského typu, něco do ementálu. Je to typický švýcarský alpský horský sýr. Jsou tam speciální kultury, které tomu dávají oříškovou sladkou příchuť, tak jako ementály. My zrajeme půl roku při třech různých teplotách. Povedl se velice dobře.“

Mléko se při výrobě sýra musí nejdříve jemně pasterizovat, to znamená zahřát na 63 °C po dobu třiceti minut. Poté se zchladí a očkuje se mléčnými kulturami, což je naprosto zásadní záležitost.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Očkuje se vlastně směsí kultur, to jenom takovou poznámku na okraj, vlastně ten vývoj toho sýru opravdu trval dva roky, než se vyšperkovalo ta směs těch kultur tak, aby to mělo tu chuť, takže ono to není nic jednoduchého.“
Anketa, návštěvníci farmy: „Dal jsem si sýr, ten talíř jejich a bylo to vynikající. Jsem stárka spokojený nad míru. U nás na Ostravě to není taková věc.“
„No samozřejmě jsme přijeli na sýry, takže jsme měli talíř s výběrem sýrů, hrozně nám chutnaly, hlavně ten kozí, takže jsme ho musei hned zakoupit a nadchly nás ty bylinky na tom, ty byly skvělý. Jsme tady poprvé, přijeli jsme až z Prahy.“
„Jezdíme sem pravidelně, vracíme se sem pořád, kupujeme si s sebou i produkty i pro malé prcky bereme. Super, jsme spokojeni.“
„My jsme z Malé Morávky, bydlíme tady opodál a máme to tu moc rádi. Chodíme sem často a vždycky si tady nakoupíme, dáme si tady kafíčko, posedíme a pak zase jedeme domů. Nejradši ten kozí, my máme rádi tu kozí příchuť.“

Mléko na výrobu sýrů získávají Zámečníkovi z vlastního chovu. Chovají čtyři krávy plemena Jersey a dvacet pět hnědých krátkosrstých koz. Tato plemena dávají mléka sice méně, zato jeho kvalita je vysoká.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „To mléko má tu výhodu, že má velký obsah tuku a bílkovin. V podstatě my máme tučnost mléka, když jsou krávy na pastvě v létě 7 procent, bílkovina je také dvakrát vyšší. Je to mléko, které je vlastně předurčené k tomu, aby bylo jako surovina pro kvalitní tučné sýry.“

Důležité je rovněž balení sýrů. U Stromovouse používají ty nemodernější technologie.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Je to v podstatě nanotechnologie, kdy ten sýr vlastně pouští ven, ale nepouští dovnitř, takže on je vlastně hygienicky zabalený, ale zároveň dýchá. Tady na tomto případu je vidět, že plast je geniální surovina a nemůže za to, že ji lidé neumí používat.“

Pro děti pořádají U Stromovouse exkurze. Jejich součástí je i naučná stezka Zdraví a příroda. Seznámí se na ní třeba s historií pastevectví v Jeseníkách, mohou si projít chodník bosých nohou a získat další vědomosti.

Valerie Zámečníková, farmářka: „Toto je vlastně hmyzí hotel a tady vlastně můžeme pozorovat hmyzáky, jak se tady zabydlují. Je to nové, takže oni se teprve zabydlují, blanokřídlí, včelky samotářky, různý hmyz. Děti tady mohou pozorovat přírodu na vlastní oči.“

Na farmě se děti mohou také přesvědčit, co obnáší práce sedláka. Není žádná procházka růžovou zahradou.

Valerie Zámečníková, farmářka: „Děti si můžou zkusit být chvilku tím farmářem, zkusit si podojit, jak je to těžké podojit krávu. Takhle si můžou zkusit, sednout a podojit.“

Farma U Stromovouse byla, je a bude rodinným podnikem. O náboru nových zaměstnanců a rozšíření výroby Zámečníkovi neuvažuj.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé si mohli prohlédnout farmu v Dolní Lutyni, děti potěšila malá telátka

5. října 2026 9:27 | Dolní Lutyně | Libor Běčák

Poprvé v životě se mohly některé děti podívat do kravína a pohladit si telátko. Farmáři z Dolní Lutyně neskrývali překvapení, kolik lidí je přišlo navštívit.


Jedenáctiletá dívka spadla ze skály na Jablunkovsku

Včera 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Teprve jedenáctiletá dívka spadla ze skály nedaleko turistické chaty Gírová na Jablunkovsku. Jako první u ní byl profesionální hasič z Třince s manželkou, zdravotní sestrou. Byli totiž s rodinou během volna v Beskydech. Poté přispěchali další hasiči, záchranáři i vrtulník.

Fanoušci Baníku pochodovali Opavou, rizikový zápas skončil 1:1

23. října 2026 20:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Páteční fotbalové utkání SFC Opava s rezervou Baníku Ostrava provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření i několik incidentů. Policisté řešili podezření z loupeže, pyrotechniku, hořící předměty i poškození stadionu. Jeden člověk byl zadržen a tři zajištěni. Samotný zápas skončil remízou 1:1.

Děti na Myslíku vyrazily na večerní strašidelnou stezku

Včera 8:56 | Palkovice | Libor Běčák

Na večerní stezku plnou úkolů, překvapení a strašidel vyrazily děti, které se zúčastnily tradičního branného dne na Myslíku. Nechyběla ani jízda na koních nebo závěrečné opékání párků.

Bohumínsko je chráněno před povodněmi, na Novojičínsku se buduje suchá nádrž

23. října 2026 11:04 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Povodí Odry pokračuje v ochraně měst a obcí před velkou vodou. V Bohumíně dokončilo soustavu protipovodňových staveb, v Ostravě připravuje zvýšení vybraných hrází. Další opatření mají při přívalových srážkách zpomalit odtok vody směrem ke Klimkovicím a Polance nad Odrou.

Vedení Frýdku-Místku se ujme dvoukoalice Naše Město F-M a Společně, primátorem Petr Korč

23. října 2026 11:10 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Novou vládnoucí koalici ve Frýdku-Místku utvoří dva vítězné subjekty v komunálních volbách: hnutí Naše Město F-M a koalice Společně pro Frýdek-Místek. Primátorem bude opět lídr Našeho Města F-M a nově zvolený senátor Petr Korč, který město vedl posledních 5 let.

83letý senior srazil na přechodu 73letou ženu, ta skončila v nemocnici

23. října 2026 14:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V Hlučíně srazil 83letý muž o deset let mladší ženu, která přecházela po přechodu pro chodce. Utrpěla poranění hlavy, krku, hrudníku, horní končetiny a skončila v nemocnici.

Sídliště Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách prochází rozsáhlou revitalizací

22. října 2026 14:47 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Rozsáhlou proměnou prochází dvůr v ulici Strmé na sídlišti Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách. Revitalizace veřejného prostoru začala letos v létě a potrvá až do roku 2028. Náklady dosáhnou přibližně 41 milionů korun. Radnici se na projekt podařilo získat také dotaci.

Auto narazilo do stromu na Bruntálsku, zaklíněnou řidičku museli vyprostit hasiči

23. října 2026 14:49 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidička vyjela z nezjištěných příčin mimo silnici a narazila do stromu. U dopravní nehody osobního auta v Široké Nivě na Bruntálsku zasahovaly v pátek 23. října všechny složky IZS. Hasiči museli zraněnou a zaklíněnou ženu vystříhat pomocí hydraulického zařízení a přes zadní část vozu ji předat zdravotníkům.

V Beskydech jednala komise životního prostředí Asociace krajů ČR

23. října 2026 9:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik témat souvisejících s životním prostředím měli na programu členové komise Asociace krajů ČR, kteří se sjeli na zasedání do Beskyd. Vedle přírodních krás si prohlédli také hutní provoz Třineckých železáren.

Děti z MŠ v Horní Suché navštívily skipovou věž František

23. října 2026 11:32 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Děti z mateřské školy v Horní Suché se stali dalšími návštěvníky skipové věže bývalého Dolu František. Zaujala je zejména výška, výhled do krajiny, ale i výstava fotografií s hornickou tématikou.

Jedenáctiletá dívka spadla ze skály na Jablunkovsku

Včera 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Teprve jedenáctiletá dívka spadla ze skály nedaleko turistické chaty Gírová na Jablunkovsku. Jako první u ní byl profesionální hasič z Třince s manželkou, zdravotní sestrou. Byli totiž s rodinou během volna v Beskydech. Poté přispěchali další hasiči, záchranáři i vrtulník.

Fanoušci Baníku pochodovali Opavou, rizikový zápas skončil 1:1

23. října 2026 20:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Páteční fotbalové utkání SFC Opava s rezervou Baníku Ostrava provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření i několik incidentů. Policisté řešili podezření z loupeže, pyrotechniku, hořící předměty i poškození stadionu. Jeden člověk byl zadržen a tři zajištěni. Samotný zápas skončil remízou 1:1.

Auto narazilo do stromu na Bruntálsku, zaklíněnou řidičku museli vyprostit hasiči

23. října 2026 14:49 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidička vyjela z nezjištěných příčin mimo silnici a narazila do stromu. U dopravní nehody osobního auta v Široké Nivě na Bruntálsku zasahovaly v pátek 23. října všechny složky IZS. Hasiči museli zraněnou a zaklíněnou ženu vystříhat pomocí hydraulického zařízení a přes zadní část vozu ji předat zdravotníkům.

83letý senior srazil na přechodu 73letou ženu, ta skončila v nemocnici

23. října 2026 14:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V Hlučíně srazil 83letý muž o deset let mladší ženu, která přecházela po přechodu pro chodce. Utrpěla poranění hlavy, krku, hrudníku, horní končetiny a skončila v nemocnici.

Historický areál pily v Ostravici se mění v nové společenské centrum

23. října 2026 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlou proměnou prochází areál bývalé arcibiskupské pily v Ostravici. Historické průmyslové objekty už byly zrekonstruovány a nyní se připravuje jejich využití pro kulturní, sportovní a další společenské aktivity. Další část areálu bude sloužit bydlení.

Běžecký pohár sedmi přespolních běhů v Razové u Slezské Harty vyvrcholil finálovým závodem

23. října 2026 12:25 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Razovský pohár, unikátní závod v přespolním běhu, skládající se ze 7 závodů v průběhu celého roku, byl pro letošní rok ukončen. Získal si prostředím, organizací i účastí velkou oblibu u závodníků všeho věku.

Jesenický horský sýr ze Staré Vody na Bruntálsku je novou regionální potravinou
Vydáno 27. srpna 2020 9:39, Celý MS kraj, Karel Soukop
Bruntálsko se může pochlubit dalším oceněním Regionální potravina. Získal je Jesenický horský sýr, který v moderní mlékárně na farmě U Stromovouse ve Staré Vodě u Světlé Hory vyrábějí manželé Valerie a Stanislav Zámečníkovi. Není to první ocenění, které získali. Už před dvěma lety dostal stejné ocenění jejich sýr Jesenický bochník.

Výroba sýrů se může zdát na první pohled jednoduchá. Ve skutečnosti je to složitá záležitost, tak trochu potravinářská alchymie, na kterou mají vliv také třeba venkovní teplota a vlhkost vzduchu. Vývoj Jesenického horského sýra trval přibližně dva roky.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Jde o sýr švýcarského alpského typu, něco do ementálu. Je to typický švýcarský alpský horský sýr. Jsou tam speciální kultury, které tomu dávají oříškovou sladkou příchuť, tak jako ementály. My zrajeme půl roku při třech různých teplotách. Povedl se velice dobře.“

Mléko se při výrobě sýra musí nejdříve jemně pasterizovat, to znamená zahřát na 63 °C po dobu třiceti minut. Poté se zchladí a očkuje se mléčnými kulturami, což je naprosto zásadní záležitost.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Očkuje se vlastně směsí kultur, to jenom takovou poznámku na okraj, vlastně ten vývoj toho sýru opravdu trval dva roky, než se vyšperkovalo ta směs těch kultur tak, aby to mělo tu chuť, takže ono to není nic jednoduchého.“
Anketa, návštěvníci farmy: „Dal jsem si sýr, ten talíř jejich a bylo to vynikající. Jsem stárka spokojený nad míru. U nás na Ostravě to není taková věc.“
„No samozřejmě jsme přijeli na sýry, takže jsme měli talíř s výběrem sýrů, hrozně nám chutnaly, hlavně ten kozí, takže jsme ho musei hned zakoupit a nadchly nás ty bylinky na tom, ty byly skvělý. Jsme tady poprvé, přijeli jsme až z Prahy.“
„Jezdíme sem pravidelně, vracíme se sem pořád, kupujeme si s sebou i produkty i pro malé prcky bereme. Super, jsme spokojeni.“
„My jsme z Malé Morávky, bydlíme tady opodál a máme to tu moc rádi. Chodíme sem často a vždycky si tady nakoupíme, dáme si tady kafíčko, posedíme a pak zase jedeme domů. Nejradši ten kozí, my máme rádi tu kozí příchuť.“

Mléko na výrobu sýrů získávají Zámečníkovi z vlastního chovu. Chovají čtyři krávy plemena Jersey a dvacet pět hnědých krátkosrstých koz. Tato plemena dávají mléka sice méně, zato jeho kvalita je vysoká.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „To mléko má tu výhodu, že má velký obsah tuku a bílkovin. V podstatě my máme tučnost mléka, když jsou krávy na pastvě v létě 7 procent, bílkovina je také dvakrát vyšší. Je to mléko, které je vlastně předurčené k tomu, aby bylo jako surovina pro kvalitní tučné sýry.“

Důležité je rovněž balení sýrů. U Stromovouse používají ty nemodernější technologie.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Je to v podstatě nanotechnologie, kdy ten sýr vlastně pouští ven, ale nepouští dovnitř, takže on je vlastně hygienicky zabalený, ale zároveň dýchá. Tady na tomto případu je vidět, že plast je geniální surovina a nemůže za to, že ji lidé neumí používat.“

Pro děti pořádají U Stromovouse exkurze. Jejich součástí je i naučná stezka Zdraví a příroda. Seznámí se na ní třeba s historií pastevectví v Jeseníkách, mohou si projít chodník bosých nohou a získat další vědomosti.

Valerie Zámečníková, farmářka: „Toto je vlastně hmyzí hotel a tady vlastně můžeme pozorovat hmyzáky, jak se tady zabydlují. Je to nové, takže oni se teprve zabydlují, blanokřídlí, včelky samotářky, různý hmyz. Děti tady mohou pozorovat přírodu na vlastní oči.“

Na farmě se děti mohou také přesvědčit, co obnáší práce sedláka. Není žádná procházka růžovou zahradou.

Valerie Zámečníková, farmářka: „Děti si můžou zkusit být chvilku tím farmářem, zkusit si podojit, jak je to těžké podojit krávu. Takhle si můžou zkusit, sednout a podojit.“

Farma U Stromovouse byla, je a bude rodinným podnikem. O náboru nových zaměstnanců a rozšíření výroby Zámečníkovi neuvažuj.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021589/jesenicky-horsky-syr-ze-stare-vody-na-bruntalsku-je-novou-regionalni-potravinou