Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě je v plánu Národní hasičské muzeum. Mělo by být v Dolních Vítkovicích

Celý MS kraj |  | Magazín 112

V Ostravě by mělo vzniknout Národní hasičské muzeum. Je snahou využít pro jeho umístění objekt v Dolní oblasti Vítkovic. Na proveditelnost tohoto projektu vyčlenilo město 1,5 milionu korun.

Ostrava by v budoucnu mohla mít unikátní Národní hasičské muzeum. Shodlo se na tom vedení města, kraje, Generální ředitelství hasičského záchranného sboru a také společnost Vítkovice a Dolní oblast Vítkovice, kde by mělo být umístěno. 

Martin Kavka, tiskový mluvčí GŘ HZS ČR: „Jde o projekt, který považujeme za důležitý a přínosný. Hasičský záchranný sbor ČR stojí na dlouhé tradici a historii hasičů, která je velmi inspirativní a neměla by zapadnout."

Pro umístění Národního hasičského muzea by měla být využity objekt národní kulturní památky Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren, které by nejprve byly revitalizovány. Studii proveditelnosti si vzala na starosti Ostrava.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Máme tady iniciativu Hasičského záchranného sboru, který by chtěl vybudovat Národní hasičské muzeum, protože vlastně Národní hasičské muzeum v rámci České republiky neexistuje. Takže tady určitě kvituji snahu Hasičského záchranného sboru o výstavbu tohoto muzea na území v Ostravě, protože my víme, že Ostrava těch státních příspěvkových organizací příliš nemá. Samozřejmě cokoliv, co se tady vybuduje a bude patřit do té národní infrastruktury, tak je za mě dobře. Nicméně,  aby se ten projekt mohl začít hýbat, tak jsme se domluvili na uzavření memoranda mezi Hasičským záchranným sborem, Dolní oblastí Vítkovic, Moravskoslezským krajem a městem Ostravou. Město poslalo první milion korun na vznik studií tak, aby se mohla začít realizovat projektová dokumentace a hasičské muzeum se mohlo začít reálně kreslit. Pokud by se ten záměr povedl, tak si myslím, že Ostrava získá  zajímavou turistickou destinaci. Ale opravdu hasičské muzeum dneska v rámci České republiky neexistuje."

Část budoucích exponátů by měla pocházet z Expozice požární ochrany ve Zbirohu a také z Hasičského muzea města Ostravy. Historie hasičů v Ostravě je velmi dlouhá a bohatá. Souvisí samozřejmě i z rozmachem průmyslu.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Hasičské hnutí vzniklo daleko dříve než Velká Ostrava. První dobrovolné hasičské sbory se začaly formovat už v první polovině osmdesátých let devatenáctého století. Jednalo se jednak o Vítkovice, Přívoz i Moravskou Ostravu. Tyto hasičské sbory byly tedy s německou velící řečí, ale záhy nato, po pár letech se začínají formovat i české hasičské dobrovolné sbory v přilehlých vesnicích, jako byly Proskovice, Nová Ves, případně případně Stará a Nová Bělá. Ten vývoj byl dlouhá léta vlastně v rámci dobrovolnosti, ovšem vždy s podporou těch obcí. Stavěly se hasičárny, hasičské domy a podobně. Ti lidé opravdu byli cvičeni a ta organizace, byť to byl spolek dobrovolných hasičů, tak ta organizace byla opravdu vynikající. Ale první profesionální hasiči opravdu, kteří mají jako 100% úvazek coby hasiči, vznikli v roce 1941 v rámci firemních hasičů Vítkovických železáren. A státní hasiči jako takoví, tak jak je vlastně dneska známe, ten profesionální hasičský sbor vzniká v Ostravě v roce 1950."

Memorandum o spolupráci na vybudování muzea bylo uzavřeno. Pod jeho dokončení by mělo spadat pod Střední odbornou školu požární ochrany a Vyšší odbornou školu požární ochrany Frýdek-Místek. Vlastnit ho bude stát. 

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní projekt Nové Lauby je dokončen. Blok domů v centru Ostravy nabízí 83 bytů

10. září 2024 10:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Blok obytným domů v historickém centru Ostravy - Nové Lauby je dokončen. Projekt byl vybudován unikátní kombinací veřejných a soukromých financích s tím, že nyní Ostrava část bytů vlastní. Domy zaplnily proluku, která byla využívána jako parkoviště.

Ostrava si připomněla ničivý nálet z roku 1944. Bombardéry přilétly od Zábřehu

30. srpna 2024 9:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Od nejtragičtějšího bombardování Ostravy ve 2. světové válce uplynulo 80. let a tak je určitě důležité si tuto událost připomenout a vzdát hold obětem. Nálet připomíná pamětní deska na Masarykově náměstí v centru města.

Vedení Ostravy se setkalo s dočasnými pěstouny. Ve městě jich působí 33

18. prosince 2023 11:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vedení Ostravy se už tradičně v předvánoční době schází s dočasnými pěstouny, aby jim poděkovalo za jejich velmi důležitou práci. V Ostravě se o ohrožené děti stará 33 pěstounů a všichni to dělají moc rádi.


Neznámý balíček s dráty u berňáku v Kopřivnici spustil bezpečnostní akci

Dnes 16:40, vydáno dnes 16:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Standardní bezpečnostní akci spustil nález balíčku poblíž budovy finančního úřadu v Kopřivnici.

V Novém Jičíně bude Alzheimer centrum pro 160 lidí, za rok a půl tu bude stát nová budova

Alzheimer centrum s kapacitou až 160 osob postaví soukromý investor v Novém Jičíně. Stavba začne v lednu příštího roku, budova má být hotova zhruba do roka a půl.

V ulicích Ostravy-Jihu probíhá zimní údržba a svítí nové dekorace

I letos probíhá v obvodě zimní údržba komunikací, která potrvá až dokonce března příštího roku. Hlavním úkolem je zmírňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti vozovek a chodníků. Mimoto se mohou Jižané nejen u cest kochat novou světelnou výzdobou.

Orlovské náměstí zaplnili čerti, andělé a Mikuláš

Děti s rodiči zaplnily v sobotu 7. prosince náměstí 28. října v Orlové. Konaly se zde totiž Orlovské čertoviny. Návštěvníci akce se mohli těšit na hrátky s čerty, fotokoutek, Mikulášské soutěže, kulturní představení skupiny Dark Devils i ohnivou show.

Rozsvícení vánočního stromu přihlíželo v Čeladné plné náměstí

Předvečer první adventní neděle přinesl do Čeladné magický okamžik – slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Na náměstí se sešli místní obyvatelé i návštěvníci, aby společně zahájili adventní období a načerpali sváteční atmosféru.

Lidé nejen z Havířova naplnili Krabice pro děti štědrými dary

Vánoční sbírka Krabice pro děti opět získala velkou podporu dárců z Havířova i okolí. Lidé různých profesí, včetně studentů, připravili dárky pro děti všech věkových kategorií, které budou rozděleny rodinám v těžké situaci.

Při vjezdu na obchvat Karviné je změna, nově řidiče zastaví značka STOP

Na křižovatce obchvatu Karviné došlo k významné změně, která by měla zvýšit bezpečnost všech řidičů. Původní značka ‚Dej přednost v jízdě‘ byla nahrazena značkou ‚Stop‘. Tento krok přichází jako reakce na opakované nehody, ke kterým zde docházelo.

Na namrzlých silnicích se v MSK ráno stalo několik nehod

Dnes 8:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Noční přimrzávající mrholení zaskočilo řidiče, kteří ve středu ráno nezvládli jízdu po kluzkých silnicích. Některá auta skončila v příkopech, další se srazila v křižovatkách při dobržďování.

V Porubě u Pokladu skončila revitalizace druhého parku

Nové stromy, chodníky nebo prvky k trávení volného času. U domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě prošel revitalizací už i druhý park. Nabídne prostor k odpočinku i ke sportovnímu vyžití.

Karvinští zastupitelé se sešli letos naposledy, schvalovali rozpočet

V Karviné se sešli zastupitelé na svém pravidelném zasedání, během kterého projednali a schválili několik důležitých bodů programu. Na pořadu dne byla například otázka rozpočtu města, plánované investice i další projekty, které mají zlepšit životní podmínky obyvatel.

O práci se v Moravskoslezském kraji aktuálně uchází 45 tisíc lidí

9. prosince 2024 9:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V Moravskoslezském kraji je v současné době zhruba 45 tisíc lidí v evidenci poboček úřadu práce. V nabídce je 13 tisíc volných pracovních míst. Nezaměstnanost nyní činí 5,5 procenta.

Dva mikulášské turnaje proběhly v bruntálské sportovní hale

8. prosince 2024 23:50 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Halová kopaná má v Bruntále již dlouholetou tradici. Sjíždějí se sem týmy nejen od nás, ale i ze Slovenska. Mikulášské turnaje se konaly hned dva v jeden den a byly rozděleny podle věku účastníků.

V Jeseníkách se rozjely první vleky. Lyžuje se v Branné, Červenohorském sedle a Karlově

8. prosince 2024 22:09 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Jeseníkách už se rozjely první vleky. Díky nočním mrazivým teplotám, kdy bylo možné zasněžovat a páteční vydatné sněhové nadílce, se lyžuje v Branné, na Červenohorském sedle a v Karlově.

20letého mladíka srazil v Ostravě osobní vlak

7. prosince 2024 19:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči, záchranáři a policisté spěchali v sobotu v podvečer k vážné nehodě na železnici. Mezi stanicemi Ostrava-Svinov a Ostrava-Třebovice srazil vlak teprve 20letého mladíka. Ten přežil, ale utrpěl vážná zranění.

Z ostravského letiště letěli první cestující na Mauricius, další míří do Thajska

Z ostravského letiště v Mošnově se turisté nyní nově dostanou přímým letem na Mauricius a do Thajska. Jde o zatím nejdelší charterové trasy v historii letiště.

Hromadná nehoda deseti aut uzavřela silnici u Starých Hamrů

6. prosince 2024 18:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dopravní policisté řeší na silnici u Starých Hamrů hromadnou nehodu deseti automobilů. Do stojící kolony tam mělo nabourat rychle jedoucí auto. Silnice musela být na několik hodin uzavřena.

V Ostravě je v plánu Národní hasičské muzeum. Mělo by být v Dolních Vítkovicích
Vydáno 14. listopadu 2024 15:47, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
V Ostravě by mělo vzniknout Národní hasičské muzeum. Je snahou využít pro jeho umístění objekt v Dolní oblasti Vítkovic. Na proveditelnost tohoto projektu vyčlenilo město 1,5 milionu korun.

Ostrava by v budoucnu mohla mít unikátní Národní hasičské muzeum. Shodlo se na tom vedení města, kraje, Generální ředitelství hasičského záchranného sboru a také společnost Vítkovice a Dolní oblast Vítkovice, kde by mělo být umístěno. 

Martin Kavka, tiskový mluvčí GŘ HZS ČR: „Jde o projekt, který považujeme za důležitý a přínosný. Hasičský záchranný sbor ČR stojí na dlouhé tradici a historii hasičů, která je velmi inspirativní a neměla by zapadnout."

Pro umístění Národního hasičského muzea by měla být využity objekt národní kulturní památky Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren, které by nejprve byly revitalizovány. Studii proveditelnosti si vzala na starosti Ostrava.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Máme tady iniciativu Hasičského záchranného sboru, který by chtěl vybudovat Národní hasičské muzeum, protože vlastně Národní hasičské muzeum v rámci České republiky neexistuje. Takže tady určitě kvituji snahu Hasičského záchranného sboru o výstavbu tohoto muzea na území v Ostravě, protože my víme, že Ostrava těch státních příspěvkových organizací příliš nemá. Samozřejmě cokoliv, co se tady vybuduje a bude patřit do té národní infrastruktury, tak je za mě dobře. Nicméně,  aby se ten projekt mohl začít hýbat, tak jsme se domluvili na uzavření memoranda mezi Hasičským záchranným sborem, Dolní oblastí Vítkovic, Moravskoslezským krajem a městem Ostravou. Město poslalo první milion korun na vznik studií tak, aby se mohla začít realizovat projektová dokumentace a hasičské muzeum se mohlo začít reálně kreslit. Pokud by se ten záměr povedl, tak si myslím, že Ostrava získá  zajímavou turistickou destinaci. Ale opravdu hasičské muzeum dneska v rámci České republiky neexistuje."

Část budoucích exponátů by měla pocházet z Expozice požární ochrany ve Zbirohu a také z Hasičského muzea města Ostravy. Historie hasičů v Ostravě je velmi dlouhá a bohatá. Souvisí samozřejmě i z rozmachem průmyslu.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Hasičské hnutí vzniklo daleko dříve než Velká Ostrava. První dobrovolné hasičské sbory se začaly formovat už v první polovině osmdesátých let devatenáctého století. Jednalo se jednak o Vítkovice, Přívoz i Moravskou Ostravu. Tyto hasičské sbory byly tedy s německou velící řečí, ale záhy nato, po pár letech se začínají formovat i české hasičské dobrovolné sbory v přilehlých vesnicích, jako byly Proskovice, Nová Ves, případně případně Stará a Nová Bělá. Ten vývoj byl dlouhá léta vlastně v rámci dobrovolnosti, ovšem vždy s podporou těch obcí. Stavěly se hasičárny, hasičské domy a podobně. Ti lidé opravdu byli cvičeni a ta organizace, byť to byl spolek dobrovolných hasičů, tak ta organizace byla opravdu vynikající. Ale první profesionální hasiči opravdu, kteří mají jako 100% úvazek coby hasiči, vznikli v roce 1941 v rámci firemních hasičů Vítkovických železáren. A státní hasiči jako takoví, tak jak je vlastně dneska známe, ten profesionální hasičský sbor vzniká v Ostravě v roce 1950."

Memorandum o spolupráci na vybudování muzea bylo uzavřeno. Pod jeho dokončení by mělo spadat pod Střední odbornou školu požární ochrany a Vyšší odbornou školu požární ochrany Frýdek-Místek. Vlastnit ho bude stát. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045664/v-ostrave-je-v-planu-narodni-hasicske-muzeum-melo-by-byt-v-dolnich-vitkovicich