Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chcete mít luxusní brokátovou roušku? Navštivte unikátní expozici tkalcovství v Rýmařově

Chcete-li poznat teorii i praxi výroby tkanin, její historii a současnost, měli byste navštívit unikátní expozici tkalcovství v Rýmařově. Městské muzeum zde připravilo jedinečnou podívanou, kterou vás provedou i slavné historické postavy. Celá expozice je také součástí Technotrasy Moravskoslezského kraje.

Původní hedvábnický podnik založili v Rýmařově v roce 1890 bratři Shielové. Dnes Hedva Český brokát vyrábí i vzácné brokáty pro náročné odběratele, kravatové tkaniny a ubrusoviny.

Martina Kohoutková, autorka výstavy, manažerka výroby: „Právě teď připravujeme několik nových brokátů, je to například pro zámek v Lánech, ten je právě teď na stavu, dokončuje se, máme v plánu brokát do prezidentského apartmá v Národním divadle, Národní divadlo nás oslovilo, takže to je v procesu vzorování, to bude zhruba do dvou měsíců asi hotovo. Prodejnu tady přímo v Rýmařově máme a máme další 4 prodejny po republice. Roušky se samozřejmě koupit dají, a jako zajímavost nabízíme i brokátové roušky. To jsou takové luxusní.

To vše a mnohem více můžete vidět při návštěvě komentované prohlídky expozice tkalcovství, kterou zde připravilo rýmařovské muzeum. Na ní vás doprovodí i historické postavy v podání zdejších ochotníků.

Martina Kohoutková, autorka výstavy, manažerka výroby: K tomu nápadu mě vlastně vedlo to, že by si tady ta textilka, že má tak strašně dlouhou tradici, že by si zasloužili návštěvníci vědět, jak dlouhou tradici a zasloužili by si vědět, jak vůbec ta tkanina vzniká, jak se ten vzor dostává na tkaninu“.

"Marie Shiel", manželka továrníka: „Marie Shiel. Velice mě těší. Já jsem manželka Franze Shiela, majitele této půvabné továrny.“

"Franz Shiel", majitel továrny: „Já jsem Franz Shiel a jsem zakladatelem místní fabriky. Familie Shielová je zde od léta 1890 až do 1945, kdy nám tuto fabriku vzali.“

Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov: „Lidi tady uvidí celou historii textilnictví, je rozdělena na více částí, nahoře v expozici se dozví o historii textilnictví na Rýmařovsku a tady teď kde se nacházíme je expozice, která je zaměřena na výrobu tkaniny. Dále tady můžou shlédnout původní prodejnu Hedvy Český brokát, která byla v Praze, a brokátovou místnost."

Anketa, návštěvníci expozice: „Já jsem tkadlena a tkám tady koberečky a plédy. Je to těžká práce.“

„No já jsem z Rýmařova a líbí se mě tady. Jsou to krásný látky.“

„Já jsem od Opavy a je to tu nádherné.“

Přestože návštěvní sezóna trvá od května do září, letos byla prodloužena až do konce října. Prohlídky můžete absolvovat 2 x do měsíce vždy v 10 a ve 14 hodin nebo na zvláštní objednávku. Bližší informace najdete na stránkách rýmařovského muzea.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy