Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ojedinělou výstavou Jindřicha Štreita a Adrieny Šimotové zahájila sezónu rýmařovská Galerie Octopus

Celý MS kraj |  | Jesenický expres

Galerie Octopus v Rýmařově zahájila svou letošní výstavní sezónu ojedinělou výstavou s názvem Společná setkávání. Jde o spojení tvorby fotografa Jindřicha Štreita s významnou českou výtvarnicí Adrienou Šimotovou. Oba pojilo dlouholeté přátelství a výstava reflektuje jejich společně strávené chvíle a události.

Galerie Octopus současně otevřela své prostory po několikaměsíční přerušené činnosti. I to mělo vliv na obrovskou návštěvnost zahajovací výstavy.

Michal Vyhlídal, historik umění: „Adriena Šimotová je zde zastoupena kresbami a grafikami a Jindřich Štreit tady vystavuje fotografie, na kterých zvěčnil Adrienu Šimotovou. Adriena Šimotová žila po většinu svého času v Praze a je to skutečně jedna z nejvýznamnějších českých výtvarnic druhé poloviny 20. století s přesahem do století současného.“
Jindřich Štreit, vystavující fotograf: „Já jsem opravdu velice potěšen, že tato výstava je společná, protože my jsme měli jen jednu společnou výstavu a ta byla v Mnichově. Kdy já jsem vystavoval fotografie a Adriena grafiky. Takže toto je taková společná druhá výstava, ale je to zaměřeno na to, že ty moje fotografie jsou o Adrieně. Takže je to vlastně celá výstava Adrieny. My jsme se znali mnoho let.“

Mezi návštěvníky, kteří si přišli prohlédnout opravené prostory galerie a vystavená díla, byli také osobní přátelé Adrieny Šimotové, kteří vzpomínali na její osobnost.

Anežka Kovalová, přítelkyně: „Ona byla i přes svůj věk pořád mladá. To bylo na ní úžasné, byla úplně bezprostřední a strašně sympatická paní. Nám se líbilo hrozně i s mým manželem, že když jsme jí uctivě vykali, tak první, co bylo, ona říkala: „Prosím tě tykej mi, já bych si připadala vetchá.“ Na tuhletu odpověď jsme často mysleli, protože to bylo hrozně sympatické od ní. Jako člověk byla úžasná.“
Inge Kosková, přítelkyně: „Byla to úžasná paní, znali jsme se několik let a velice jsem obdivovala ji jako bytost a její tvorbu taky. Takže je nezapomenutelná.“
Jindřich Štreit, vystavující fotograf: „Dílo Adrieny Šimotové je o dotecích. Je o člověku, je o vzájemnosti. Která jde ze srdce.“

Pozornost si zaslouží především exkluzivita vystavených děl Adrieny Šimotové.

Pavel Brunclík, přítel a pečovatel: „Jsou tady jednak fotografie Jindřicha Štreita a jednak je tady řada výtvarných děl, která zatím nebyla dostupná ani na výstavách, ani prostřednictvím publikací, které zprostředkují tvorbu paní Adrieny Šimotové. Nepochybně je to jedna z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století a počátku tohoto století. Je respektována v zahraničí, je nejenom významnou výtvarnicí, je i význačnou osobností, která je v těch dobách, které byly pro vývoj české kultury obecně méně příznivé, tak prokázala velkou osobní statečnost s nasazením pro rozvoj a pěstování těch pozitivních hodnot, které jsou v její tvorbě vyjádřeny. Byla i velice pozitivním příkladem v té rovině občanské odpovědnosti a lidskosti vůbec, bych řekl.“

Výstava bude v Galerii Octopus ke shlédnutí až do konce dubna, galerie však má již naplánován i program na celý letošní rok.

Nahlásit chybu


K tématu

Mistrovství ČR v koloběhu a 1. kolo republikové soutěže Rolo liga proběhlo v Rýmařově i za účasti několika mistrů světa

28. května 2023 23:18 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Do Rýmařova se sjeli nadšenci koloběhu. Závody na sportovních koloběžkách existují již 50 let a Česká reprezentace patří k nejlepším na světě. Pořadatelé vybrali krásnou horskou trať různých délek i obtížností.

Jesenický multižánrový umělecký festival Jes Art zaplnil areál janovického lomu

1. června 2023 9:04 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Do Janovic u Rýmařova se sjeli umělci z celého regionu na 5. ročník multižánrového uměleckého festivalu Jes Art. Ten představil tvorbu malířů, sochařů, šperkařů, řezbářů i mnoha dalších amatérských umělců.

Zkušená porodní asistentka radí budoucím maminkám z Rýmařovska

23. července 2023 14:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Co vše se stane během devíti měsíců těhotenství? Jak se v těhotenství stravovat a cvičit? Co čekat u porodu? Na tyto i další otázky odpovídá na pravidelných setkáních s budoucími rodiči z Rýmařovska zkušená porodní asistentka krnovské porodnice Blanka Lunerová.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.

Ojedinělou výstavou Jindřicha Štreita a Adrieny Šimotové zahájila sezónu rýmařovská Galerie Octopus
Vydáno 10. března 2024 23:31, Celý MS kraj, Karel Soukop
Galerie Octopus v Rýmařově zahájila svou letošní výstavní sezónu ojedinělou výstavou s názvem Společná setkávání. Jde o spojení tvorby fotografa Jindřicha Štreita s významnou českou výtvarnicí Adrienou Šimotovou. Oba pojilo dlouholeté přátelství a výstava reflektuje jejich společně strávené chvíle a události.

Galerie Octopus současně otevřela své prostory po několikaměsíční přerušené činnosti. I to mělo vliv na obrovskou návštěvnost zahajovací výstavy.

Michal Vyhlídal, historik umění: „Adriena Šimotová je zde zastoupena kresbami a grafikami a Jindřich Štreit tady vystavuje fotografie, na kterých zvěčnil Adrienu Šimotovou. Adriena Šimotová žila po většinu svého času v Praze a je to skutečně jedna z nejvýznamnějších českých výtvarnic druhé poloviny 20. století s přesahem do století současného.“
Jindřich Štreit, vystavující fotograf: „Já jsem opravdu velice potěšen, že tato výstava je společná, protože my jsme měli jen jednu společnou výstavu a ta byla v Mnichově. Kdy já jsem vystavoval fotografie a Adriena grafiky. Takže toto je taková společná druhá výstava, ale je to zaměřeno na to, že ty moje fotografie jsou o Adrieně. Takže je to vlastně celá výstava Adrieny. My jsme se znali mnoho let.“

Mezi návštěvníky, kteří si přišli prohlédnout opravené prostory galerie a vystavená díla, byli také osobní přátelé Adrieny Šimotové, kteří vzpomínali na její osobnost.

Anežka Kovalová, přítelkyně: „Ona byla i přes svůj věk pořád mladá. To bylo na ní úžasné, byla úplně bezprostřední a strašně sympatická paní. Nám se líbilo hrozně i s mým manželem, že když jsme jí uctivě vykali, tak první, co bylo, ona říkala: „Prosím tě tykej mi, já bych si připadala vetchá.“ Na tuhletu odpověď jsme často mysleli, protože to bylo hrozně sympatické od ní. Jako člověk byla úžasná.“
Inge Kosková, přítelkyně: „Byla to úžasná paní, znali jsme se několik let a velice jsem obdivovala ji jako bytost a její tvorbu taky. Takže je nezapomenutelná.“
Jindřich Štreit, vystavující fotograf: „Dílo Adrieny Šimotové je o dotecích. Je o člověku, je o vzájemnosti. Která jde ze srdce.“

Pozornost si zaslouží především exkluzivita vystavených děl Adrieny Šimotové.

Pavel Brunclík, přítel a pečovatel: „Jsou tady jednak fotografie Jindřicha Štreita a jednak je tady řada výtvarných děl, která zatím nebyla dostupná ani na výstavách, ani prostřednictvím publikací, které zprostředkují tvorbu paní Adrieny Šimotové. Nepochybně je to jedna z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století a počátku tohoto století. Je respektována v zahraničí, je nejenom významnou výtvarnicí, je i význačnou osobností, která je v těch dobách, které byly pro vývoj české kultury obecně méně příznivé, tak prokázala velkou osobní statečnost s nasazením pro rozvoj a pěstování těch pozitivních hodnot, které jsou v její tvorbě vyjádřeny. Byla i velice pozitivním příkladem v té rovině občanské odpovědnosti a lidskosti vůbec, bych řekl.“

Výstava bude v Galerii Octopus ke shlédnutí až do konce dubna, galerie však má již naplánován i program na celý letošní rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041849/ojedinelou-vystavou-jindricha-streita-a-adrieny-simotove-zahajila-sezonu-rymarovska-galerie-octopus