Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obnova unikátní lipové aleje v Radkově pokračuje, MS kraj tady vysadil dalších 20 stromů

V historické aleji v Radkově přibylo dalších 20 mladých líp velkolistých. Na Den české státnosti a zároveň při příležitosti 20, výročí vzniku kraje.je tady vysadili krajští radní, kteří tuto tradici založili před dvěma lety.

Psal se rok 2018, kdy MS kraj založili novou tradici. U příležitosti sta let od vzniku republiky v radkovské aleji vysadil prvních 18 líp. O rok později dalších 30 ke 30. výročí sametové revoluce a letos jich přibylo 20.ke 20. narozeninám našeho kraje

Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MS kraje: “Pokračujeme ve výsadbě, protože tady tato unikátní alej potřebuje obnovu a vlastně my jsme se v tom roce 2018 konečně dohodli s Arnikou a obcí Radkov, jak to uděláme a vzhledem k tomu, že stávající alej nesplňuje parametry i pro průjezd aut, tak byl vypracován plán péče krajským úřadem podle kterého se teď postupuje.”

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje : “Takové možná symbolické je, že když se zasadí strom, tak se vždycky zalije a dneska tuto práci za nás udělala příroda. Je to možná i taková symbolika toho, že nám povětrnostní podmínky přejí i našemu kraji.”

Ke kompletní obnově aleje chybí vysadit ještě posledních 30 stromů. Lípy jsou staré zhruba 200 let a udržet v takovém stavu se je podařilo díky péči starousedlíků

Danuše Brožková, rodačka z Radkova: “Můj otec patřil mezi hasiče a pokud se stalo, že se na té aleji nějaké větve zlomily, nebo prostě byla nějaká kalamita, tak chodili, ořezávali a zabezpečovali tak, aby ty stromy nehnily a aby se co nejdéle ta alej udržela.”

Unikátní lipová alej, která je registrována jako významný krajinný prvek, kdysi lemovala kočárovou cestu, která vedla od kostela v Radkově až k zámku v Dubové. Za obnovu aleje už kraj zaplatil bezmála půl milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy