Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraje v ČR efektivně fungují dvacet let, v MSK úřadovali prozatím čtyři hejtmani

V České republice funguje 14 krajů už dvacet let. Ústavní zákon o vytvoření vyšších územních samosprávných celků s účinností od 1. ledna 2000 stanovil názvy krajů a jejich vymezení výčtem okresů. V čele Moravskoslezského kraje se prozatím vystřídali čtyři hejtmani.

Moravskoslezský kraj je jedním ze 14. krajů, které vznikly v roce 2000. Kompetence získaly na základě zákona o krajích, dne 12. listopadu 2000, kdy proběhly první volby do jejich nově zřízených zastupitelstev. Jejich vznik přinesl řadu výhod.

Nikol Birklenová, mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje: "Regiony v českém státním uspořádání chyběly a kraje tuto mezeru zaplnily a zároveň nahradily okresní úřady. Státní správa i samospráva se tak dostala pod jednu střechu, což je nepochybně efektivnější. Kraje jsou dostatečně velké k účinné koordinaci národních zájmů a dostatečně malé na to, aby znaly detailně potřeby svého území. Nezbytnost krajů, jako dobře fungujících územních celků, se naplno potvrdila v průběhu jarní koronavirové krize."

Se vznikem krajů se také volili hejtmani. Jako první nastoupil do úřadu ve funkci hejtmana Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský z ODS. Zůstal v čele kraje i po vítězství v krajských volbách roku 2004. Tehdy vznikla středo-pravicová koalice ODS + KDU-ČSL. Po krajských volbách v roce 2008 byla díky vítězství sociálních demokratů v kraji vytvořena levicová koalice ČSSD + KSČM. Hejtmanem se stal na příští čtyři roky lídr ČSSD Jaroslav Palas. Po krajských volbách v roce 2012 vznikla v kraji opět levicová koalice ČSSD + KSČM, tentokrát v čele s hejtmanem Miroslavem Novákem. Současná středopravicová koalice je tvořena hnutím ANO 2011 + KDU-ČSL + ODS, reprezentovaná krajskou koaliční radou, v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem. Tato koalice byla utvořena vůbec nejrychleji a jako první po volbách v roce 2016.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

YAKUBCHAK COMPANY s.r.o. - pracoviště okres Pardubice

od 100 Kč/hod.

Detail

UNFALLEN s.r.o. - 001

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Veřejné stravování CZ, a.s.

od 18 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků