Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky referendu o názvu obce přišel v Mostech u Jablunkova volit rekordní počet lidí

Mosty nebo Mosty u Jablunkova? Právě o názvu své obce mohli lidé hlasovat v místním referendu v rámci krajských voleb. Ve stech procentech námi oslovení měli jasno a chtějí zachovat současný název.

Zhruba 3200 oprávněných voličů mohlo rozhodnout, zda se obec vrátí ke svému původnímu názvu Mosty.

Takovou účast ve volbách v Mostech u Jablunkova ještě nezažili a je to díky místnímu referendu.

Květoslava Brhelová, předsedkyně volební komise: “Je velký zájem o volby a myslím, že to způsobilo to místní referendum. Chodí hlavně lidé do místního referenda a když už přijdou, volí i do krajských voleb. Toto, takový zájem jsme ještě nezažili v Mostech.”

Jak se na to díváte vy osobně?

Květoslava Brhelová, předsedkyně volební komise: “Osobně si myslím, že Mosty je kratší název, to určitě, ale pro mě je tradice Mosty u Jablunkova.”

Stejný názor měli všichni lidé, které jsme oslovili napříč věkem. Nikdo také nebyl schopen odpovědět, jak tento nápad vznikl.

anketa: "Zdá se mi to moc směšné. A jak to vzniklo? Údajně prý někde v hospodě u piva. Do teď se neví kdo a obec se toho nějak chytla.”
anketa: "Je to reklamní značka. Když jsem někde turisticky pryč a zeptá se mě někdo, odkud jsem, tak jim řeknu z Mostů a oni řeknou z jakých Mostů? Tak jim řeknu z Mostů u Jablunkova a oni řeknou, jo tam jsme byli.”
anketa: “Já se na to dívám tak, že by to mělo zůstat tak, jak to je. Protože, jak si kupuji lístek a řeknu Mosty, tak nikdo neví, kde to je. Jsem v Čechách, kdekoliv jinde, ale ne tu. Někdo to vymyslel, dneska se k tomu nechce přiznat, je to hanba.”
anketa: "Já nejsem pro změnu, protože se mi líbí současný název a nevidím důvod to měnit a myslím si, že to bude komplikace pro obyvatele."

Je to ten hlavní důvod, proč jste přišel k volbám, to místní referendum?

anketa: “Ano.”

Aby bylo referendum platné, musí se k němu vyjádřit nejméně 35 % voličů. Jestli zvítězil název Mosty, nebo stávající Mosty u Jablunkova, bude jasné až po sečtení všech hlasů. O výsledku vás budeme informovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy