Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel ve Sviadnově má od válečného zrekvírování ve věži zase dva zvony

Nový zvuk kostelních zvonů budou slýchat obyvatelé Sviadnova na Frýdecko-Místecku. V úterý byly do věže kostela svatého Jana Nepomuckého zavěšeny dva nové zvony. Jejich předchůdci byli za války pravděpodobně použiti k výrobě munice.

Celých 79 let musel kostel svatého Jana Nepomuckého čekat na nové plnohodnotné zvony. Ty původní byly zrekvírovány za 2. světové války. V kostele byl poté zavěšen náhradní zvon, který byl nyní převezen do kaple ve frýdecko-místecké osadě Bahno.

Daniel Vícha, děkan z Místku: “Zvony byly posvěceny na svátek svatého Václava, tedy na státní svátek, kdy se zde konala slavnost posvěcení nových zvonů a dnes po dvou týdnech se dočkají svého umístění na věž. Původně zde v tomto kostele byly dva zvony, které byly z pravé zvonoviny, tedy z bronzu. Tyto zvony byly zrekvírovány ve válečných dobách a od té doby tady ty zvony nejsou. Je tam pouze jeden ocelový zvon.”

Bezprostředně poté, co kostelní věž opustil starý ocelový zvon, nahradily ho nové zvony.

Daniel Vícha, děkan z Místku: “Nové zvony, které budou pověšený dnes do této věže, nesou jména původních zvonů, aby byla zachována kontinuita. Tedy větší zvon 260 kg těžký svatý Jan Nepomucký, patron kostela a Sviadnova a menší zvon Svatá Barbora 150 kg.”

Nové zvony dostal kostel u příležitosti 130 let od posvěcení.”

David Novák (BEZPP), starosta Sviadnova: “Vlastně po 79 letech vracíme zvony, samozřejmě ne ty původní, které už byly dávno zničeny, ale nechali jsme odlít nové zvony a vracíme je zpátky v podstatě do místní kaple.”

Sviadnovští si přejí, aby zvony dobře sloužily minimálně několik století.

Obsáhlejší reportáž přinese páteční Beskydský expres
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Fontána, příspěvková organizace

od 19 930 do 21 370 Kč/měsíc

Detail

PEVAMADI s.r.o. - pracoviště

od 95 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků