Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči varují: pozor při zapalování svíček na adventních věncích

V neděli jsme na adventním věnci zapalovali první svíčku a v této souvislosti pro vás máme varování hasičů. Buďte při tom opatrní. V adventní době totiž každoročně přibývá požárů. Hlavní zásadou je nenechávat svíčky delší dobu bez dozoru.

Ukázkový případ požáru od adventního věnce se odehrál před lety v Opavě. Seniorka nechtěla z pověrčivosti svíčku na adventním věnci zhasnout a tak ji nechala dohořet. Napadlo jí, že nejbezpečnější bude, když věnec položí do vany. Bohužel byla vana z plastu.

majitel vyhořelého bytu: "Stála u té svíčky jak svatá panna a pak to dala do té vany. Jak to dohořívalo, chytl věnec a pak ten plast od vany, protože netušila, že vana je plastová. Pak to blaflo všechno."

Podobných případů bývá každoročně po celé zemi mnoho a proto hasiči varují a nabádají občany k opatrnosti. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Do adventního věnce a dalších vánočních výzdob jsou ideální hořící svíčky, které jsou odděleny od zbytku věnce ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova byste je měli automaticky sfoukávat. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje, hlavně ne mezi rozdováděnými dětmi či volně se pohybujícími domácími mazlíčky."

Když už začne hořet a není oheň příliš velký, pokuste se ho uhasit vlastními silami. Rozhodně ale neriskujte.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou. Pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny."

Podobné zásady jako pro svíčky, by měly platit i pro betlémské světlo. To je nejlepší uchovávat v lucerně, která je pro otevřený oheň určená. Další možností je speciální váza a nebo v krajním případě větší zavařovací sklenice. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy