Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jedinou zbraní proti nákaze je očkování. Podle odborníků není důvod k žádným obavám z vakcíny

Odborníci se shodují, že jedinou zbraní v boji proti pandemii nového koronaviru je vakcína. Lék zatím není a proto pokud chceme nemoc zastavit a žít zase normálně, musíme se nechat naočkovat. Tvrdí to i řada předních expertů a lékařů, kteří s nemocí přicházejí denně do styku. Očkování je podle nich nezbytné a není důvod k žádným obavám z vakcíny.

Už několik týdnů denně umírá v naší zemi v souvislosti s nemocí covid19 přibližně 100 lidí. Černým dnem pak bylo úterý 3. listopadu, kdy zemřelo 261 osob. Vědci zatím nevyvinuli účinný lék ale podařilo se vytvořit vakcínu. Jenže se okamžitě vyrojila spousta nepodložených zpráv o možných negativních účincích a to i mezi zdravotníky. Odborníci proto vyzývají veřejnost, aby nepodléhala nesmyslným desinformacím a hned jak to bude možné, nechala se naočkovat. 

MUDr. Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: "Já obecně bývám až vzteklý, když slyším jakékoliv laické a nepodložené reakce proti jakémukoliv očkování. Je to pro mě nepochopitelná věc a je to opravdu jediná spása, aby bylo co největší množství populace proočkováno." 

Léky, které jsou v současné době na covid19 k dispozici jsou jen pomocné a jsou schopny zlepšit prognózu nakažených maximálně o 20 procent. Účinnost vakcíny například firmy Pfizer je 95 procent. 

MUDr. Petr Kümpel, místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP: „Celý život pomáhám zachraňovat životy lidí a bojuji s nejrůznějšími druhy infekčních nemocí. Proto jsem hluboce znepokojen nedostatečnými a často zavádějícími informacemi v naší zemi o nejúčinnější zbrani na infekční nemoci, kterou je jednoznačně očkování. Díky očkování a účinným lékům na infekce, proti kterým ještě vakcína není, jsme byli do loňského roku v boji s viry a baktériemi velmi úspěšní. V posledních měsících jsme ale s kolegy viděli na zákeřný virus umřít stovky lidí, kterým jsme nemohli pomoci. Bohužel ne všichni byli skutečně staří či jinak nemocní, jak se často tvrdí. Bez účinné vakcíny pandemii neporazíme."

Na rozdíl od vývoje nových léků se v případě vývoje vakcíny jedná o postupy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a lze je označit za bezpečné. Proto bylo možné vytvořit očkovací látku tak rychle.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Očkování je jediná cesta, jak můžeme epidemii zastavit. Já kdybych mohl, jdu hned. Pevně věřím, že to bude v brzké době možné pro všechny a já to doporučují." 

Abychom nemoc zastavili, bude potřeba naočkovat 70 procent populace. Očkování pravděpodobně začne na přelomu ledna a února a nejprve se bude týkat seniorů a chronicky nemocných osob. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy