Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Silně chrápající soused, děti otrávené alkoholem, dva úrazy při odpalování pyrotechniky. Silvestr v MSK byl relativně klidný, nejvíce práce měli záchranáři

Klidný rozhodně nebyl. Takto hodnotí záchranáři oslavu příchodu roku 2021. Od ranních hodin posledního dne roku 2020 do šesté hodiny ranní 1. ledna 2021 zaznamenali 453 případů. Podle mluvčího ZZS MSK je to o čtyři desítky více než v loňském roce. Daleko méně byl ale počet zásahů po silvestrovské půlnoci.

Lukáš Humpl, mluvčí ZSS MSK: "Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky ZZS vyjíždět v devadesáti případech, což je naopak oproti minulým letům podstatně méně – před rokem to např. bylo 126 zásahů. Nárůst událostí v této době činil zhruba dvojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh silvestrovské noci ve srovnání s minulými roky zhruba o polovinu klidnější a obešel se bez mimořádných událostí. Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou (2019: pět) poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. Jednalo se o středně těžké zranění prstů horní končetiny a oka, a to u případů na Frýdecko-Místecku."

Velká část úrazů se stala osobám pod vlivem alkoholu. Mezi zraněními, která museli záchranáři řešit od půlnoci do ranních hodin 1. ledna, bylo nejvíce pádů a řezných poranění od skla. Podle mluvčího ZZS MSK byli lidé asi v desítce případu napadeni jinou osobou. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "S diagnózou opilosti či otravou alkoholem muselo být v našem kraji záchrannou službou ošetřeno devět osob, mezi nimi také dvě děti ve věku 13 a 14 let. Ošetřit bylo nutno také dva cyklisty a v horských oblastech."

Jako velice klidný naopak hodnotí přelom roku hasiči v Moravskoslezském kraji.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "V době od včerejších 18:00 do dnešních 6:00 evidujeme pouze pět požárů kontejnerů, u nichž navíc není zřejmá souvislost s oslavami příchodu nového roku. Odpovídá tomu i stav v celé zemi - v době od 20:00 hodin 31. prosince 2020 do 6:00 hodin 1. ledna 2021 vyjeli hasiči na území celé České republiky celkem k 86 požárům, což je o 179 méně než ve stejném období loňských silvestrovských oslav."

Relativní klid zavládl také v ulicích Ostravy. Silvestr byl pro tamní strážníky zcela odlišný, než v předchozích letech. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V průběhu silvestrovského večera a noci ostravští strážníci vyjížděli více než k osmdesáti oznámením. Jednalo se o volný pohyb osob na veřejnosti po 21 hodině, dále výjezdy k odpalování zábavné pyrotechniky, výjezdy k rušení nočního klidu či drobným neshodám v domácnostech vlivem nadměrného požití alkoholu. Porušení vládních nařízení bylo ostravskými strážníky zaznamenáno celkem ve čtyřiceti dvou případech. Zákaz vycházení nerespektovalo třicet pět osob. Ve dvaceti osmi případech postačila domluva, sedm případů strážníci oznámili příslušnému správnímu orgánu k projednání. Roušky či jinak zakryté dýchací cesty nemělo sedm osob. V šesti případech strážníci věc vyřešili domluvou, v jednom případě pak uložili blokovou pokutu ve výši 200,- Kč. Kromě vážných situací nechyběl na lince 156 o silvestrovské noci ani kuriózní. Krátce před půlnocí se na lince 156 dotazovala silně rozrušená žena, jak má postupovat v případě rušení nočního klidu u nich v domě. Noční klid tam měl rušit hlasitě chrápající soused."

Policisté neřešili žádnou mimořádnou událost, oznámila to mluvčí Pavla Jiroušková.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Loňský rok byl zcela jiný, než ty předchozí a odrazilo se to také na oslavách konce roku. Počty oznámení oproti jiným silvestrovským oslavám byly nižší, nevymykající se zase až tak běžnému dni či noci. Policisté operačního střediska přijali oznámení charakterově širokého spektra – od narušení veřejného pořádku, výtržností, přes skutky majetkové či násilné. Občané oznamovali rušení nočního klidu v souvislosti s odpalováním pyrotechniky, ale naštěstí nebylo na linku 158 hlášeno žádné poranění při jejím používání. V průběhu noci jsme zjistili u několika řidičů jízdu pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Neřešili jsme žádnou mimořádnou událost. Lidé byli v rámci našeho kraje zodpovědní a dodržovali platná opatření. Pokud již došlo k porušení, tak se jednalo o pár desítek případů, které policisté řešili zejména domluvou a v jednotkách případů pokutou či oznámením správnímu orgánu."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy