Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za porušení pravidel létání s drony padají tučné pokuty

Stále oblíbenějším se v poslední době stává provoz bezpilotních letadel. Drony se liší technickým provedením, hmotností a účelem použití. Mezi laickou veřejností se těší velké oblibě především menší drony, jejichž cena je dělá čím dál víc dostupnými. Létání má ale přísná pravidla a za jejich porušení úřad vyměřuje tučné pokuty.

Se vzrůstajícím počtem dronů se začala řešit také bezpečnost. Jednotlivé národní předpisy sjednotilo evropské nařízení, které vstoupilo v platnost na přelomu roku. Český Úřad pro civilní letectví však okamžitě přispěchal se svou vlastní vyhláškou, která evropské nařízení doplňuje. Nově byla zavedena registrace dronů a teoretické zkoušky pilotů. Ti musí mít znalosti o tom, za jakých okolnosti mohou své drony používat.

Většina pilotů si uvědomuje, že nesmí létat poblíž letišť, ale zakázaných prostorů je mnohem více. Některé jsou stále, jiné jen dočasné. Jeden takový dočasně zakázaný prostor si nechala vymezit policie v okolí sportovní haly v Ostravě-Vítkovicích, když se tam v roce 2015 konalo MS v hokeji.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR: “Policie České republiky má možnost požádat Úřad pro civilní letectví o dočasné omezení konkrétního vzdušného prostoru. Pokud požadavek splňuje podmínky dané zákonem, vyhlásí úřad dočasně zakázaný letecký prostor tak, jak tomu bylo v roce 2015 při Mistrovství světa v ledním hokeji. Požadavky směrem k úřadu musí být oprávněné, mezi důvody patří například nutnost zajištění veřejného pořádku, ochrana zdraví a zajištění bezpečnosti.

O tom, že porušovat takto vymezené bezletové zóny se nevyplácí, se jeden pilot přesvědčil na vlastní kůži. Poté, co se svým dronem kolem sportovní haly létal, dostal od úřadu pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR: “Policie při zvažování požadavku vždy vyhodnocuje konkrétní akci a situaci, přičemž z poslední doby jsme využili naše oprávnění podat žádost o vymezení dočasně zakázaného leteckého prostoru právě jen u mistrovství. Pokud v budoucnu vyvstane nutnost vzhledem ke konkrétní akci či události zažádat úřad, určitě tak po řádném vyhodnocení učiníme.”

Současná pravidla nastavená pro drony nejsou konečná a budou se zřejmě ještě v průběhu tohoto roku upravovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy