Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj se připravuje na očkování veřejnosti, zřizuje bezplatnou linku a nejstarším pomůže s registrací

Celý MS kraj |

Občané nad 80 let se budou moci obrátit na krajský úřad kvůli objednání na očkování. Moravskoslezský kraj zřídil bezplatnou linku, na které budou k dispozici úředníci, kteří seniorům pomohou s registrací do systému nebo je přímo po telefonu objednají. Linka 800 720 210 bude od pátku 15. ledna aktivní denně od 8 do 18 hodin, včetně sobot a nedělí. Očkovat by se mělo už od 16. ledna.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Očkování je pro nás nadějí, že se konečně naše životy vrátí do normálu. Všichni už jsme aktuální situací vyčerpaní, všichni si přejeme, aby už pandemie odezněla a my se mohli vrátit ke svým koníčkům, do společenského života, ale také do práce nebo ke studiu. Proto věřím, že se lidé rozhodnou nechat naočkovat, abychom co nejdříve nad koronavirem zvítězili. Proto všechny prosím, aby očkování podstoupili. “ 

Vakcinace v regionu už začala spolu s novým rokem. V prvním lednovém týdnu od 4. 1. byla naočkována zdravotnickým pracovníkům první várka 3510 vakcín. V následujícím týdnu do kraje dorazilo dalších 5850 dávek určených opět pro zdravotníky, ale také do sociálních zařízení pro jejich zaměstnance a klienty. Tato várka bude postupně naočkována do konce tohoto týdne. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Moravskoslezský kraj také obdržel 8400 vakcín Moderny. Dnes se rozváží skoro pět tisíc z nich do sociálních zařízení napříč krajem. Přes tři tisíce dávek bude distribuováno moravskoslezskými hasiči, kterým jsme dodali mrazící boxy potřebné pro správné uchování zdravotnického materiálu. Toto množství jsou jednotlivá sociální zařízení schopna aplikovat sama. Necelé dvě tisícovky vakcín rozvezou po kraji mobilní očkovací týmy, a to do těch zařízení, které nemají k dispozici lékaře."

Spolu s vakcínami bude rozvážen i potřebný materiál, tedy jehly a stříkačky, které si kraj zapůjčil od Fakultní nemocnice Ostrava. Materiál kraj následně nemocnici vrátí po dodávce ze státních hmotných rezerv. Zbývajících zhruba 3500 vakcín Moderna pak bude do zbylých sociálních zařízení distribuováno a následně aplikováno po neděli. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Tím bychom měli mít naočkovány všechny zájemce ze sociálních zařízení. Mapovali jsme si předem zájem a ukázalo se, že dodávka vakcíny Moderna všechny tyto požadavky pokryje. Pak už se tedy plynule přejde k očkování veřejnosti, které se týká občanů nad 80 let a zdravotníků, tedy například praktických či ambulantních lékařů nebo zdravotních sester. Všichni tito lidé se budou moci do centrálního rezervačního systému hlásit už od zítřka, tedy 15. ledna. Další občané se budou moci objednávat od 1. února."

Očkování nejstarší části populace se týká lidí, kteří žijí ve své domácnosti nebo se svými blízkými. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Prosím rodinné příslušníky seniorů, aby jim s rezervací pomohli. Je nutné předpokládat, že nejstarší občané nejsou v práci s počítačem sběhlí, pomoc okolí je tedy s největší pravděpodobností nevyhnutelná. Proto jsme zřídili telefonní help linku, na které budou seniorům k dispozici krajští úředníci. Budou lidem s objednáním pomáhat na dálku, kdy je objednávkovým systémem provedou, nebo jim rezervaci přímo vytvoří po telefonu. Kromě krajské bezplatné linky 800 720 210, bude k dispozici linka 1221, kterou provozuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Doufám, že se podaří naočkovat co nejvíce seniorů, je to nejohroženější skupina obyvatel a ochranu velmi potřebuje. Moravskoslezský kraj osloví všechny praktické lékaře na území regionu, aby byli ochotní svým nejstarším pacientům poradit, pomoci jim s rezervací, nebo jim předat kontakt na naši krajskou help linku. O naší lince budeme seniory informovat také prostřednictvím našich Senior Pointů, které mají své databáze kontaktů a mohou seniory o očkování i help lince aktivně informovat."

V Moravskoslezském kraji by se měly od dubna denně naočkovat 4 tisíce lidí. S ohledem na dodávky vakcín do regionu to bude do té doby zhruba polovina. Kraj by měl podle Ministerstva zdravotnictví ČR v lednu dostat 34 tisíc dávek, v únoru 37 tisíc, v březnu by do kraje mělo podle plánu dorazit 55 tisíc vakcín a od dubna pak měsíčně kolem 120 tisíc očkovacích dávek. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Původně jsme plánovali otevřít velkokapacitní očkovací centrum na ostravské Černé louce souběžně se začátkem očkování veřejnosti. Dodávky vakcín jsou ale zatím nižší a k jejich aplikaci nám kapacitně vystačí nemocnice na území regionu a kliniky, které se do očkování veřejnosti zapojí. Jednou z nich bude například Moje ambulance, která bude v kraji očkovat na celkem 6 místech. Očkovací centrum na Černé louce zprovozníme, jakmile se dodávka vakcín do našeho regionu začne navyšovat, předpokládáme, že to bude v druhé polovině února.“

Pro získání imunity je nutné ještě druhé očkování, které byli měli lidé absolvovat po třech týdnech od první dávky. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Na druhou vakcínu už se lidé nebudou muset objednávat. Druhý termín očkování vygeneruje přímo ISIN, tedy Informační systém infekčních nemocí. Takže když přijde občan k prvnímu očkování, ihned se dozví, kdy má přijít podruhé. Jsem přesvědčený, že tento způsob celý proces usnadní, lidé se o svém druhém termínu navíc dozví s dostatečným časovým předstihem. Podle průzkumů se chce nechat očkovat zhruba polovina obyvatel v republice. A to je málo. Moc prosím, pomozte nám nad koronavirem zvítězit, jiná cesta než získání kolektivní imunity neexistuje. Já sám k očkování půjdu, protože se těším, až zase začneme žít normálně.

Krajská help linka: 800 720 210
Centrální informační linka: 1221

Nahlásit chybu


K tématu

POHO Den na Karvinském moři se vydařil, zábavu na pláži si užili lidé z širokého okolí

28. srpna 2023 14:26 | Celý MS kraj | Monika Danková

Už potřetí měli lidé možnost zažít POHO Den plný aktivit, zábavy a kulturního vyžití. Organizátoři pro letošní ročník vybrali Karvinské moře, lokalitu, která prošla velkou proměnou a stala se oblíbeným místem ke trávení volného času.

POHO Den na Karvinském moři si užili lidé z širokého okolí

29. srpna 2023 19:26 | Karviná | Monika Danková

Už potřetí měli lidé možnost zažít POHO Den plný aktivit, zábavy a kulturního vyžití. Organizátoři pro letošní ročník vybrali Karvinské moře, lokalitu, která prošla velkou proměnou a stala se oblíbeným místem ke trávení volného času.

Moravskoslezský kraj navštívil rekordní počet turistů

8. srpna 2023 16:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Statistiky hlásí nárůst počtu turistů v Moravskoslezském kraji. Čísla za letošní druhý kvartál dokonce předčila návštěvnost za stejné období roku 2019. Nejvíce návštěvníků zavítalo ve druhém čtvrtletí letošního roku do turistické oblasti Beskydy. Moravskoslezský kraj a jeho centrála cestovního ruchu se snaží turisty lákat do regionu například i na gastroturistiku. Už tuto sobotu nabídne gastro festival Pojez fest v Karlově Studánce.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Dnes 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Dnes 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Moravskoslezský kraj se připravuje na očkování veřejnosti, zřizuje bezplatnou linku a nejstarším pomůže s registrací
Vydáno 14. ledna 2021 11:21, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Občané nad 80 let se budou moci obrátit na krajský úřad kvůli objednání na očkování. Moravskoslezský kraj zřídil bezplatnou linku, na které budou k dispozici úředníci, kteří seniorům pomohou s registrací do systému nebo je přímo po telefonu objednají. Linka 800 720 210 bude od pátku 15. ledna aktivní denně od 8 do 18 hodin, včetně sobot a nedělí. Očkovat by se mělo už od 16. ledna.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Očkování je pro nás nadějí, že se konečně naše životy vrátí do normálu. Všichni už jsme aktuální situací vyčerpaní, všichni si přejeme, aby už pandemie odezněla a my se mohli vrátit ke svým koníčkům, do společenského života, ale také do práce nebo ke studiu. Proto věřím, že se lidé rozhodnou nechat naočkovat, abychom co nejdříve nad koronavirem zvítězili. Proto všechny prosím, aby očkování podstoupili. “ 

Vakcinace v regionu už začala spolu s novým rokem. V prvním lednovém týdnu od 4. 1. byla naočkována zdravotnickým pracovníkům první várka 3510 vakcín. V následujícím týdnu do kraje dorazilo dalších 5850 dávek určených opět pro zdravotníky, ale také do sociálních zařízení pro jejich zaměstnance a klienty. Tato várka bude postupně naočkována do konce tohoto týdne. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Moravskoslezský kraj také obdržel 8400 vakcín Moderny. Dnes se rozváží skoro pět tisíc z nich do sociálních zařízení napříč krajem. Přes tři tisíce dávek bude distribuováno moravskoslezskými hasiči, kterým jsme dodali mrazící boxy potřebné pro správné uchování zdravotnického materiálu. Toto množství jsou jednotlivá sociální zařízení schopna aplikovat sama. Necelé dvě tisícovky vakcín rozvezou po kraji mobilní očkovací týmy, a to do těch zařízení, které nemají k dispozici lékaře."

Spolu s vakcínami bude rozvážen i potřebný materiál, tedy jehly a stříkačky, které si kraj zapůjčil od Fakultní nemocnice Ostrava. Materiál kraj následně nemocnici vrátí po dodávce ze státních hmotných rezerv. Zbývajících zhruba 3500 vakcín Moderna pak bude do zbylých sociálních zařízení distribuováno a následně aplikováno po neděli. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Tím bychom měli mít naočkovány všechny zájemce ze sociálních zařízení. Mapovali jsme si předem zájem a ukázalo se, že dodávka vakcíny Moderna všechny tyto požadavky pokryje. Pak už se tedy plynule přejde k očkování veřejnosti, které se týká občanů nad 80 let a zdravotníků, tedy například praktických či ambulantních lékařů nebo zdravotních sester. Všichni tito lidé se budou moci do centrálního rezervačního systému hlásit už od zítřka, tedy 15. ledna. Další občané se budou moci objednávat od 1. února."

Očkování nejstarší části populace se týká lidí, kteří žijí ve své domácnosti nebo se svými blízkými. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Prosím rodinné příslušníky seniorů, aby jim s rezervací pomohli. Je nutné předpokládat, že nejstarší občané nejsou v práci s počítačem sběhlí, pomoc okolí je tedy s největší pravděpodobností nevyhnutelná. Proto jsme zřídili telefonní help linku, na které budou seniorům k dispozici krajští úředníci. Budou lidem s objednáním pomáhat na dálku, kdy je objednávkovým systémem provedou, nebo jim rezervaci přímo vytvoří po telefonu. Kromě krajské bezplatné linky 800 720 210, bude k dispozici linka 1221, kterou provozuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Doufám, že se podaří naočkovat co nejvíce seniorů, je to nejohroženější skupina obyvatel a ochranu velmi potřebuje. Moravskoslezský kraj osloví všechny praktické lékaře na území regionu, aby byli ochotní svým nejstarším pacientům poradit, pomoci jim s rezervací, nebo jim předat kontakt na naši krajskou help linku. O naší lince budeme seniory informovat také prostřednictvím našich Senior Pointů, které mají své databáze kontaktů a mohou seniory o očkování i help lince aktivně informovat."

V Moravskoslezském kraji by se měly od dubna denně naočkovat 4 tisíce lidí. S ohledem na dodávky vakcín do regionu to bude do té doby zhruba polovina. Kraj by měl podle Ministerstva zdravotnictví ČR v lednu dostat 34 tisíc dávek, v únoru 37 tisíc, v březnu by do kraje mělo podle plánu dorazit 55 tisíc vakcín a od dubna pak měsíčně kolem 120 tisíc očkovacích dávek. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Původně jsme plánovali otevřít velkokapacitní očkovací centrum na ostravské Černé louce souběžně se začátkem očkování veřejnosti. Dodávky vakcín jsou ale zatím nižší a k jejich aplikaci nám kapacitně vystačí nemocnice na území regionu a kliniky, které se do očkování veřejnosti zapojí. Jednou z nich bude například Moje ambulance, která bude v kraji očkovat na celkem 6 místech. Očkovací centrum na Černé louce zprovozníme, jakmile se dodávka vakcín do našeho regionu začne navyšovat, předpokládáme, že to bude v druhé polovině února.“

Pro získání imunity je nutné ještě druhé očkování, které byli měli lidé absolvovat po třech týdnech od první dávky. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Na druhou vakcínu už se lidé nebudou muset objednávat. Druhý termín očkování vygeneruje přímo ISIN, tedy Informační systém infekčních nemocí. Takže když přijde občan k prvnímu očkování, ihned se dozví, kdy má přijít podruhé. Jsem přesvědčený, že tento způsob celý proces usnadní, lidé se o svém druhém termínu navíc dozví s dostatečným časovým předstihem. Podle průzkumů se chce nechat očkovat zhruba polovina obyvatel v republice. A to je málo. Moc prosím, pomozte nám nad koronavirem zvítězit, jiná cesta než získání kolektivní imunity neexistuje. Já sám k očkování půjdu, protože se těším, až zase začneme žít normálně.

Krajská help linka: 800 720 210
Centrální informační linka: 1221

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000023622/moravskoslezsky-kraj-se-pripravuje-na-ockovani-verejnosti-zrizuje-bezplatnou-linku-a-nejstarsim-pomuze-s-registraci