Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skialpinisté riskují životy a vyrážejí do zakázaných lokalit v Jeseníkách. Jednoho z nich už to stálo život

Horská služba znovu varuje skialpinisty před nebezpečnými lavinovými lokalitami v Jeseníkách. Například Velký kotel, kde 15. ledna zahynul jeden sportovec v lavině, je stále hojně skialpinisty navštěvován. Přitom je do něj vstup zakázán.

V našem zpravodajství jsme vás informovali o 31letém skialpinistovi, který 16. ledna zahynul v lavině ve Velkém Kotli v Jeseníkách. Nepomohla okamžitá pomoc kamarádů, ani horská služba a záchranka. Lavina ho rozdrtila o skálu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZSv MS kraje: "Došlo ke stržení laviny, pádu postiženého ze skály a jeho zavalení sněhem. Svědky byl dle informací, které mají záchranáři k dispozici, nalezen během asi deseti minut a vyhrabán."

Je to neuvěřitelné ale do této lokality se stále vydává velké množství skialpinistů. Nedbají na zákazy a nevadí jim ani nebezpečí. 

Petr Šaj, vedoucí SCHKO Jeseníky: "Bohužel je nepochopitelné, jaké množství skialpinistů a snowboardistů se do této oblasti vydává přesto, že je ta lokalita omezena vstupem z pohledu ochrany přírody a zároveň je horskou službou prezentována jako lavinový svah."  

Nejedná se ale pouze o oblast Velkého Kotle, nebezpečných míst je v Jeseníkách více. Obecně platí, že by se všichni měli držet vyznačených turistických tras.

Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky: "Pokud nerespektují vyhlášený lavinový stupeň a nejsou znalí podmínek, tak se opravdu vystavují ohrožení života."  

V současné době v Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, což znamená, že nebezpečí je značné a uvolnění laviny je možné již při malém zatížení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy