Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začalo územní řízení na přehradu Nové Heřminovy. Přípravu komplikovaly obstrukce

Povodí Odry pokračuje v přípravě stavby vodní nádrže Nové Heřminovy. V minulých dnech zahájil stavební úřad v Krnově územní řízení, což je klíčové pro stavební povolení.

Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Dokončení této přehrady, ale i dalších vodohospodářských staveb by mělo významně snížit nebezpečí povodní na velké části řeky Opavy. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Tento dokument je klíčový pro začátek přípravy navazujícího stupně projektové dokumentace pro stavební povolení pro vybudování hráze nového vodního díla na řece Opavě."

Vláda České republiky v usnesení rozhodla o stavbě přehrady už v roce 2008, ale příprava podkladů pro územní řízení byla velmi dlouhá a složitá. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Museli jsme se vypořádat se všemi zákonnými požadavky územního řízení a současně čelit právním obstrukcím obce Nové Heřminovy."

Nové Heřminovy totiž prostřednictvím starosty dělají vše proto, aby se přehrada nevybudovala. 

Ludvík Drobný, starosta Nových Heřminov: "Proběhne územní řízení, aniž by byly vykoupeny klíčové pozemky, aniž by byly vykoupeny všechny obytné domy. Nevím, jestli lze v takovém případě uzemní rozhodnutí vydat. Musím se poradit s naším právníkem."

V roce 2025 by měla začít stavba souvisejících objektů a v roce 2028 pak stavba samotné hráze. Ta potrvá tři roky, takže v roce 2031 by měl být zahájen zkušební provoz přehrady.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy